V Praze skončil 12. ročník festivalu outdoorových filmů

Slovenský film Slepá dôvera ovládl 12. ročník Mezinárodního festivalu outdoorových film. Emotivní snímek režiséra Rastislava Hatiara, který pojednává o nevidomém horolezci Juraji Prágerovi, jenž zdolal nejvyšší horu Evropy Mont Blanc, získal hlavní cenu Grand Prix a zároveň cenu televize Noe.
Logo MFOF

 „Vůbec nemám slov,“ sdělil dojatě při přebírání ceny hlavní hrdina vítězného snímku Juraj Práger. „S tak významnou cenou jsme nepočítali. Je to pro nás velká pocta. Těší nás, že náš film zaujal odbornou porotu,“ doplnil horolezce režisér Rastislav Hatiar. Zvláštní cenu za celoživotní přínos v oblasti outdooru obdržel novinář, cestovatel a spisovatel Jaromír Štětina. 

V odborné porotě filmového festivalu letos zasedli cestovatel, spisovatel a režisér António Pedro Nobre z Portugalska, dále v porotě byli dramaturg České televize Martin Novosad, režisér a scénárista Vladimír Mráz, ředitel Televize Noe Leoš Ryška, filmový a televizní režisér Karel Janák a kameraman Luděk Draštík.

Slavnostní vyhlášení moderoval v sobotu 6. prosince ve velkém sále pražského kina Lucerna herec Národního divadla moravskoslezského Vladimír Polák. Během večera se na pódiu objevila řada významných osobností z oblasti sportu, cestování a kultury. Jmenovat lze například legendu českého mořeplavectví Richarda Konkolského, českého spisovatele a cestovatele Miloslava Stingla, krále podmořského světa a filmaře Steve Lichtaga nebo několikanásobného medailista z mistrovství světa v letecké akrobacii Martin Šonka.

Ceny přádávaly také česká bikerka, mistryně Evropy a bronzová medailistka z mistrovství světa Tereza Huříková nebo legenda českého horolezectví Dina Štěrbová, která zároveň představila unikátní knihu Touhy a úděl. Ta mapuje historii prvních ženských výprav na osmitisícovky. 

Další knihu K2 – Královna hor nejen představili, ale zároveň pokřtili Pavel Bém, Pavol Barabáš, Štěpán Rusňák a Peter Hámor. V roli kmotrů se objevili španělský horolezec Juanito Oiarzabal, který jako jediný na světě vystupuje již podruhé Korunu Himaláje (výstup na všechny osmitisícovky světa) a byl více než čtyřicetkrát ve výškách nad 8 000 metrů bez kyslíku, a další španělský horolezec Alex Txikon. Celkem v publiku seděli horolezci, kteří více než padesátkrát vystoupali do výšky více než 8 000 metrů. Mezi hosty figuroval rovněž kajakář, stříbrný medailista z olympiády a mistr světa Vavřinec Hradílek.

O kulturní vystoupení se postarali Hybrids crew, písničkář Xavier Baumaxa, na didgeridoo zahráli Pavel Pelouch a Jiří Vlažný, na klavír Richard Vacula a skupina Kintari si připravila působivý indonéský tanec z Kalimantanu.

Součástí festivalu byl také tradičně bohatý doprovodný program včetně mnoha besed. Velký úspěch slavil například projekt Outdoorová Ostrava, který se konal 27. 9. v areálu FORUM Nová Karolina. Dalším velkým hitem letošního outdoorového svátku byl Horsefeathers MOUNTAIN RESORT OPENING. Každý, kdo se těšil na sníh, po kterém by se svezl, byl nadmíru uspokojen už od pátku 26. září, kdy se tento exkluzivní snow park otevřel veřejnosti. 

Článek má tyto nálepky akce/výstavy
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Tisková zpráva / 9-12-2014
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit