V Söldenu startuje Světový pohár sjezdařů

Loňské potíže s nedostatkem sněhu po celé Evropě jsou zapomenuty a o víkendu se v Söldenu rozjede Světový pohár ve sjezdovém lyžování. Letošní ročník bude pro české barvy díky mistryni světa ve slalomu Šárce Záhrobské ještě zajímavější než dříve. Obřího slalomu mužů i žen se v Rakousku zúčastní vedle Záhrobské také Lucie Hrstková a Ondřej Bank, celková vítězství ve Světovém poháru obhajují Nor Aksel-Lund Svindal a Rakušanka Nicole Hospová.
bank-2.jpg

V Söldenu začínala sezona od roku 2000 pět let pravidelně, až loni pršelo a závody musely být zrušeny. Nepřízeň počasí pronásledovala lyžaře po celou zimu. Letos, zdá se, by sněhové podmínky mohly být daleko lepší. Na startu ve výšce 3050 metrů nad mořem leží přes půl metru sněhu, trať v Söldenu je podle organizátorů tvrdá a připravená. Dokonce se tam už letos jel Světový pohár snowboardistů. "Letos byla příprava o dost lepší," řekl místopředseda úseku alpských disciplín českého svazu Miloslav Sochor.

 

V českém reprezentačním týmu figurují Záhrobská, Hrstková, Eva Kurfürstová, Petra Zakouřilová, Michaela Smutná, v záloze jsou i nadějné juniorky Lucie Ziková, Klára Křížová a Tereza Chárová. Muži budou Světové poháry objíždět v sestavě Bank, Filip Trejbal, Petr Záhrobský, Aleš Krýzl a Martin Vráblík. "Věříme samozřejmě nejvíc Šárce (Záhrobské), ale také ostatní by mohli často bodovat," řekl Sochor. "Všichni budou jezdit kombinaci a superkombinaci, tam je k úspěchu blíž," uvedl funkcionář.

 

S pěnězi je problém

Loňská sezona s mnoha zrušenými a přeloženými závody se negativně projevila ve svazové pokladně, v níž chybí asi tři miliony korun. Český lyžařský svaz nedokázal prodat reklamní plochy na kombinézách, které tak přenechal závodníkům. "Zřejmě to bude mít přímý dopad na akce, dojde možná k omezení startu závodníků. Možná to neumíme prodat, ale jde to velmi těžko," řekl Sochor. "Všichni jsou ale dobře připraveni, v pořádku a bez zranění," uvedl funkcionář.

 

Záhrobská má podle své maminky Jiřiny sezonu bez problémů zajištěnou, většinu léta se připravovala ve vysoké nadmořské výšce a na ledovcích. Na kondičním soustředění ve Val Gardeně byla s ní. "Fyzičku zlepšila, hodně se věnovala i regeneraci. Moc se jí to soustředění povedlo," řekla. V sezoně se třetí slalomářka loňského pořadí SP bude chtít opět zlepšovat. "To ona chce vždy, ale nějaké konkrétní cíle si nedává," uvedla Jiřina Záhrobská.

 

Do SP se vrací losování startovních čísel, jež se uskuteční vždy vpředvečer závodu při slavnostním ceremoniálu. Nejlepších sedm lyžařů podle žebříčku si vylosuje čísla 16 až 22, dalších sedm jezdců dostane na dres čísla 8 až 15, zbývající lyžaři do elitní třicítky čekají čísla 1 až 7 a o zbytek se bude rovněž losovat. Kdo se ceremoniálu nezúčastní bez omluvy, dostane číslo 45 a výš a zaplatí pokutu 600 eur (asi 16.000 korun). Nová omezení jsou i pro rozměry lyží v obřím slalomu a pro výšku boty od skluznice.

 

Zřejmě poslední sezonu má před sebou veterán sjezdovek Hermann Maier, poslední vítěz ze Söldenu, který na sklonku kariéry vyměnil lyže Atomic za značku Head a na rakouském ledovci často nové modely testoval. Na startu bude jeho krajan Benjamin Raich, otázka visí nad kontroverzním Američanem Bodem Millerem, který se oddělil od národního týmu a připravuje se sólově. Vítěze seriálu ze sezony 2005/06 bolí záda a o jeho účasti se rozhodne v pátek. Vedle Hospové budou favoritkou SP další Rakušanka Renate Götschlová i velká soupeřka Záhrobské Marlies Schildová, jejíž přípravu narušila zlomenina ruky. Na startu budou i Američanky Julia Mancusová či Lindsey Vonnová, za svobodna Kildowová.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 25-10-2007
Jan Klouček
Jan Klouček zástupce šéfredaktora
  • SkiTour 2016 (7)
  • Sjezdovka_rakousko.jpg
  • unor_298_361.png
  • Délka holí na běžky, to je oč tu běží
  • 96-99-zillertal-skirijen06-3.jpg
  • Les Arcs a pohled k potěšení.
  • V 9:30 už můžete být ve vířivce!
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit