Val Gardena: Slavná historie, pevné tradice

Údolí v srdci Jižního Tyrolska si dobré jméno udělalo především tradičními předvánočními závody Světového poháru v alpském lyžování. Val Gardena ale rozhodně uchvátí i ty, kteří závodní lyžování nesledují. V Jižním Tyrolsku je přece vždy co obdivovat.
12439425_s(1).jpg

Údolí v srdci Jižního Tyrolska si dobré jméno samozřejmě udělalo především tradičními předvánočními závody Světového poháru v alpském lyžování. Sjezdovka Saslong, to je dnes velký pojem. Však se 15. prosince přesvědčte na vlastní oči, legendární závod ve sjezdu je vždy velkou událostí a skvělou podívanou. Val Gardena ale rozhodně uchvátí i ty, kteří závodní lyžování nesledují. V Jižním Tyrolsku je přece vždy co obdivovat.

Pokud vyrazíte lyžovat do italské Val Gardeny (tedy geograficky italské, místní jsou hrdí na svůj tyrolský, respektive ladinský původ), mějte na paměti, že jedete do oblasti, kde se lyžuje už přes dvě stě let. První oficiální závod tu místní zorganizovali už v roce 1908! Sjížděli tenkrát z dvoutisícové hory Passo Gardena do Selva Val Gardeny. A první vlek se v městečku Ortisei rozjel nedlouho po prvním závodě, následovala výstavba v Selvě a v Santa Cristině.

Špičkové lyžování pro všechny

Největší slávy se ovšem Val Gardeně dostalo v roce 1970, kdy měla tu čest pořádat Mistrovství světa v alpském lyžování. V obřím slalomu tu tehdy zvítězil Karl Schranz, který ve stejném roce také obhájil vítězství ve Světovém poháru z předchozího ročníku. Závod započítávaný do série Světového poháru se tady ale poprvé uskutečnil už o rok dříve, tedy roku 1969. Od té doby je Val Gardena s pořádáním závodů Světového poháru v alpském lyžování neodmyslitelně spjata. Tamější sjezdovka Saslong se řadí mezi pět klasických tratí SP a od roku 2002 hostí kromě legendárního závodu ve sjezdu také závod v Super-G.

Radost z legendární sjezdovky Saslong si ale můžete užít, i když nemáte v pasu napsané jméno Aksel Lund Svindal nebo Lindsey Vonnová. Trať o celkové délce 3,5 km s převýšením přes 800 metrů je (kromě doby, kdy se koná Světový pohár) volně přístupná pro všechny lyžaře-amatéry. A k dispozici vám ve Val Gardeně bude i dalších 175 kilometrů sjezdovek, na které vás vyveze 79 vleků. Srdce v údolí zaplesá i nejednomu běžkaři nad 135 kilometry perfektně upravených tratí.

Komu by to všechon nestačilo, může si zakoupit skipass Dolomiti Superski, který slouží, kromě klasické permanentky, i jako lístek k bezplatné přepravě mezi všemi středisky spadajícími pod Sella Rondu. Celý komplex vám pak nabídne 1200 kilometrů sjezdových tratí! Pokud tohle zvládnete absolvovat během jedné dovolené, připravte, se že vás asi pořádně rozbolí nohy…

Řezbářská tradice

Když v sedmnáctém století sedláci vyřezávali o dlouhých zimních večerech nádobí, aby si v dobách, kdy farma nevynášela ani groš, vydělali nějaký ten peníz, nejspíš netušili, že o čtyři sta let později budou jejich díla pýchou celého Jižního Tyrolska. Postupem času začali zruční obyvatelé Val Gardeny vyrábět i krucifixy a figurky svatých, poptávka rostla a řezbářské řemeslo se neoddělitelně spojilo s celým krajem. Přitom se ani dnes nejedná o mrtvou, dávno zapomenutou tradice. Řezbářství zde přežívá, neboť se mu věnují i dnešní mladíci a na svou jedinečnou dovednost jsou také patřičně hrdí.

Článek má tyto nálepky sjezdové lyžování sport cestování itálie pr
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Komerční prezentace / 1-12-2012
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit