Velký Křišťálový glóbus získal Svindal a Hospová

Aksel Lund Svindal se stal se prvním Norem po osmi letech, který ovládl celkové hodnocení Světového poháru v alpském lyžování. Vítězstvím v závěrečném závodu sezony si pojistila triumf i rakouská lyžařka Nicole Hospová.

V dnešním finále celé sezony v Lenzerheide potřeboval Svindal skončit ve slalomu nejhůře patnáctý, což se mu přesně povedlo. Rakušanovi Benjaminu Raichovi tak nestačilo k sesazení Svindala ani vítězství. Útěchou mu mohl být malý glóbus pro slalomového šampiona. "Kolik mi chybělo setin na celkové vítězství, to je úplně vuřt. Když se ohlídnete za celou sezonu, každý někde nechal body. Teď už je to jedno," konstatoval Raich.

Svindalovi po zisku dvou zlatých medailí na mistrovství světa v Aare narostla křídla. Při finále SP v Lenzerheide vyhrál tři závody během čtyř dnů a vystřídal Raicha, který nedokončil sobotní obří slalom, v čele celkového pořadí. Po triumfech ve sjezdu, super-G a obřím slalomu potřeboval dnes skončit v bodované patnáctce a plán mu těsně vyšel. Po loňském celkovém druhém místě se stal králem SP jako první Nor po Lassem Kjusovi ze sezony 1998/99.

Svindal startoval jako dvanáctý muž prvního kola. V cíli byl průběžně pátý, takže ze zbývajících jedenácti soupeřů potřeboval porazit alespoň jednoho. Definitivní jistotu mu dal hned vzápětí Švéd Markus Larsson pomalejším časem. Raich tak bojoval už jen o malou trofej a s náskokem téměř sekundy ji před krajanem Mariem Mattem vyhrál. Hodnocení slalomu ovládl Raich už potřetí v kariéře, mistr světa Matt s ním tentokrát prohrál o pět bodů.

Záhrobská celkově devátá

Vítězstvím v závěrečném závodu sezony si pojistila triumf i rakouská lyžařka Nicole Hospová, která dnes navíc získala i malý Křišťálový glóbus pro šampionku obřího slalomu. Šárka Záhrobská skončila v Lenzerheide s osmisetinovou ztrátou na body na 16. místě, v konečném pořadí SP patří české slalomářské specialistce devátá pozice.

Hospová zvládla nejrychleji obě kola a ve 23 letech se poprvé radovala ze zisku velkého glóbu. Navíc úřadující mistryně světa ovládla i pořadí v obřím slalomu a završila absolutní triumf Rakušanek ve všech disciplínách SP. Do jedné země putují všechny glóby poprvé po dvaceti letech.

Spolu s Hospovou se o to zasloužily královna rychlostních závodů Renate Götschlová a vítězka slalomu a superkombinace Marlies Schildová. Ta spolu s Hospovou bojovala do posledních branek o celkový triumf, ale dnes skončila až šestá a prohrála celkově o 90 bodů. "Absolutně nemám slov, všechno tak geniálně vyšlo. Poslední dva závody se mi povedly líp než Marlies, ale byla jsem strašně nervózní," řekla novinářům hned v cíli nová královna.

Konečné pořadí SP:

Muži: 1. Svindal (Nor.) 1268, 2. Raich 1255, 3. Cuche (Švýc.) 1098, 4. Miller (USA) 882, 5. Matt 744, 6. Fill (It.) 694, ...77. Bank 70, 103. Trejbal 26, 143. Vráblík 1.

Ženy: 1. Hospová 1572, 2. Marlies Schildová 1482, 3. Mancusová 1356, 4. Götschlová (Rak.) 1300, 5. Pärsonová (Švéd.) 885, 6. Kildowová (USA) 808, ...9. Záhrobská 593, 109. Kurfürstová 10, 119. Zakouřilová (obě ČR) 4.