Velký průvodce výběrem výbavy na hory: běžky

V posledních letech je běžecké lyžování stále populárnější. Přispívají tomu úspěchy našich sportovců, rostoucí popularita zdravého životního stylu i nepřeberná nabídka modelů pro všechny kategorie běžců. Vybrat ty pravé běžky ovšem není žádná hračka. Víte jak na to?
Výbava na běžky

Stejně jako ve všech ostatních oblastech lyžování i u běžek je třeba si po pravdě říci, jak dobrý lyžař jste. Pak teprve můžete pokukovat po konkrétních modelech. Stejně jako u sjezdového lyžování, lidé i u běžek mají tendenci pořizovat si zbytečně náročné vybavení se kterým pak jedou dvakrát do roka na rodinný výlet. A ten, pokud opravdu neumíte špičkově běžkovat, si řádně protrpíte. Bude vám to podkluzovat, hůře ovládat a vlastně vám to hezky pojede jen z kopce. 

Když si vyberete špatně, tak se opravdu nadřete a můžete vám to znechutit tento úžasný sport.

Druhy běžeckých lyží
Bežecké lyže jsou rozděleny do třech základních kategorií:

  1. Závodní běžecké lyže
  2. Sportovní běžecké lyže
  3. Turistické bežecké lyže

Zde ale jejich dělení nekončí, ještě jsou běžky rozděleny na:

  • Běžky na klasiku – pro klasický nordický styl běhu na lyžích, nejčastěji v upravené stopě.
  • Skate běžky (běžky na bruslení) – pro bruslení na lyžích, velmi populární styl běhu na lyžích, ovšem náročné jak na na techniku tak na fyzičku.
  • Běžky kombi – kombinované běžky umožňující jak klasický běh, tak bruslení. Vhodné pro nejširší veřejnost bez sportovnějších ambicí.
  • Backcountry běžky – širší turistické lyže odolnější konstrukce pro pohyb i mimo upravené stopy. Jsou osazeny ocelovou hranou.

Délka lyží

Závodní lyžaři volí délku lyží pro jednotlivé běžecké styly nejen podle své váhy, ale také podle své výšky, aktuální formy, sněhových podmínek atd. Pro běžkařskou veřejnost stačí znát především svoji tělesnou hmotnost a popřípadě přihlédnout k výšce, nebo typu postavy. Nejdůležitější na výběru vhodných lyží, především na klasiku, je schopnost běžky při odrazu prošlápnout.

Velký průvodce výběrem výbavy na hory

Sháníte novou výbavu na hory? Připravili jsme pro vás sérii článků, v nichž se dopodrobna podíváme na jednotlivé prvky výbavy a doporučíme ty, které jsou vhodné právě pro vás. 

Nejdražší lyže a nejnovější pátéřák nemusí být vždy tou nejlepší volbou. 


Partenerem seriálu je společnost Happy Sport – největší specialista na prodej použitých lyží v České republice. Happy Sport najdete hned na třech pražských adresách, nebo můžete navštívit jejich e-shop.

Více o doporučených délkách běžek se můžete dozvědět zde

Aktuální trendy víceméně nedělají rozdíly mezi délkou běžek pro konkrétní výšky lyžařů, ale velké rozdíly činí v tvrdosti lyží, tedy hmotností jezdců. Totiž, správný odraz (zvláště při klasice) to chce trénink, techniku a mnoho najetých kilometrů. Zkušeného běžkaře poznáte podle toho, že i kdyby měl špatně namazáno, přesto mu to do kopce v rámci možností stoupá. Proč? Protože má vytříbený odraz, dokáže perfektně prošlápnout lyži a využít celé její stoupací komory. Na každých nových lyžích je k dispozici údaj, pro jak těžkého jezdce je daný pár vodný.

Rozsah mazací komory

Jak známo, stoupací vosky se na běžkách nanášejí tzv. pod patku. Ve skutečnosti by se měly mazat pod úroveň mazací komory (neplatí pro běžky na bruslení). Jestliže jste si domů přinesli nové běžky podle výše uvedených rad, pak si jste mazací komoru schopni určit. Zjistíte ji starou dobrou papírovou metodou. Budete potřebovat k sobě asistenta, list kancelářského papíru a lihový fix. 

Postavte se i s botami na rovné podlaze na obě lyže tak, abyste co nejlépe rozložili váhu na obě lyže. Druhá osoba pod středem lyží (pod jezdcem) protáhne arch kancelářského papíru. Kam až lze papír pod lyží podsouvat, je pro daného jezdce mazací komorou. Okraje komory si fixem zboku lyže označte. V tomto rozpětí nanášejte stoupací vosky. Na ostatní části lyže nanášejte vosky skluzné.

Běžkařská vázání

Vázání na běžky se vyrábí ve dvou základních normách. NNN a SNS. Označení vázání musí být stejné jako na botách, jinak nebudou kompatibilní. Stejně jako u lyží volte druh vázání podle toho pro jaký druh běhu na lyžích si je kupujete a samozřejmě podle své výkonnosti. V dobrém obchodě i v kvalitním bazaru vám velmi rádi a dobře poradí.

Velké rozdíly jsou mezi vázáními na bruslení a klasiku, ale také turistické využití. Ke každým lyžím náleží patřičná úroveň vázání. Skejtařské je tvrdé a minimálně dovolí pohyb boty od lyže, klasické je velmi ohebné a přesně zapadá. Turistické se snaží o maximální pohodlí, přesné dosednutí boty do drážek vázání a minimalizaci rizika dopadu paty boty mimo lištu.

Boty na běžky

Běžkařské boty lze také rozdělit na závodní, sportovní a turistické. Co se použitelnosti týče, pak vězte, že závodní a sportovní běžkařská obuv není určena na celodenní kochání se po hřebenech. Bude vám v nich zima a to i s teplými ponožkami a to grog nenapraví, ba naopak. Až už si budete pořizovat boty na běžky pro běžné výlety na běžkách, raději sáhněte po těch pohodlných s kožíškem. 

Pro sportovní ježdění na běžkách ať už klasikou, nebo bruslením samozřejmě volte patřičnou sportovní obuv kompatibilní s vaším vázáním.

Běžecké hole

Hůlky na běžky to je jedna velká samostatná kapitola. Však se jí taky věnujeme v samostatném článku.  Mnoho rekreačních běžkařů si ani neuvědomuje, jak důležité běžecké hole jsou a zvláště jejich délka. Hůlky na běžky přímo ovlivňují váš výkon, pohodlí i námahu. I s hůlkami se to musí umět.  Jestliže vás nevhodné vybavení nutí „tahat“ to rukami, nebo nohami, je z toho ve výsledku jen zbytečná dřina. Vše by mělo jít v dokonalé synergii. 

Pro klasiku a bruslení jsou vhodné rozdílné délky holí. Při bruslení protahujete svůj záběr pohybem trupu, u klasiky to neplatí a proto jsou pro ni hole kratší. Pro klasický způsob běhu na lyžích  by vám hůlky měly sahat cca po ramena. Pro bruslení po bradu, popřípadě až po nos, ale to už musíte být zkušenými skejtaři.

Hůlky na běžky si můžete pořídit buď ze slitin hliníku, nebo karbonové. Kov je těžší a odolnější. Karbon pevnější, lehčí, ovšem křehký. Pro rekreační běh na lyžích nemá smysl kupovat drahé karbonové hole, stačí jeden pád, přisednutí hůlky a je po ní. 

Mnohem důležitější je však poutko na ruku. Stále častěji se můžete setkat s anatomickým poutkem s otvorem na palec, či dokonce připínací na rukavice. Pro delší výpravy po hřebenech hor, jsou vhodná anatomická poutka omezující rizika otlaků, nebo puchýřů. Pro pomalé „pěškování“ za chalupou vám bohatě postačí obyčejná poutka.

Jestliže jste majitelé kombi běžek, jste ve výhodě co se univerzálnosti lyží týče, ale ve věčném dilematu, jak dlouhé hole si vlastně pořídit. Ideální by byly dvoje. Jedny na klasiku a druhé na bruslení. Je vhodné volit kompromis.

Trendy ve běžeckých lyžích

Aktuálně si výrobci bežeckých lyžích zakládají na široké diverzitě jednotlivých modelů. Mezi modely 2015/2016 naleznete jak speciálky na konkrétní běžkařské disciplíny, tak univerzální běžky pro nejširší veřejnost bez sportovních ambicí. Největším hitem posledních sezon jsou tzv. skin modely. Klasičky s mohérovým pásem ve stoupací komoře, který plní stejnou funkci jako stoupací vosky. Odpadají tedy nepříjemnosti s mazíním. Ať už si vyberete téměř jakoukoli světovou značku, můžete si být jistí, že pro sebe najdete ideální model. 

Spíše však výrobci počítají s tím, že člověk má více párů, respektive více druh běžek a tomu je naprosto dokonale přizpůsobeno i ostatní vybavení. Vázání, hůlky, boty, oblečení a mnoho dalších doplňků. Je jen na vás, jestli se spokojíte jen s jedněmi lyžemi. Pakliže máte ambice být stále lepší, pak bude vaše lyžárna, poměrně plná.

Aktuální vybrané modely lyží pro turistiku na běžkách

  • Fischer Orbiter
  • Fischer Active Cruiser
  • Salomon Snowscape 7, 8
  • Salomon Elite Escape a Elite Siam
  • Madshus Beitostolen
  • Madshus CT
  • Atomic Motion
  • Atomic Redster

 

Článek má tyto nálepky běžky technika pr lyžařská poradna vybavení
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Komerční prezentace / 10-11-2015
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit