Vonnová se stala mistryní světa v superobřím slalomu

První zlatou medaili na světovém šampionátu ve sjezdovém lyžování ve Val d'Isere získala Američanka Lindsey Vonnová. V superobřím slalomu dnes porazila o 34 setin sekundy překvapivou stříbrnou medailistku Marii Marchandovou-Arvierovou z Francie a mohla se radovat z prvního titulu v kariéře. Šárka Záhrobská obsadila 15. příčku se ztrátou 2,8 sekundy na vítězku.

Záhrobská na úvod šampionátu, na němž bude obhajovat zlato ve slalomu, předvedla opatrnou jízdu, při které se chtěla především seznámit s technicky náročnou sjezdovkou před svými silnějšími disciplínami. Nakonec však využila toho, že velké množství soupeřek závod nedokončilo, a obsadila 15. příčku, čímž vyrovnala své maximum v super-G ve Světovém poháru.

...

Podrobné informace o MS sjezdařů ve Val d'Isere najdete v naší speciální příloze.
výsledky, fotogalerie, reportáže, rozhovory

Do nejlepší třicítky se dostaly i další dvě české lyžařky. Devatenáctiletá Klára Křížová při své premiéře na šampionátu skončila 25. a Lucie Hrstková o čtyři příčky za ní. Na vítězku však ztratila téměř devět sekund.

Brzkou startovní pozici využila domácí lyžařka Marchandová-Arvierová k nečekanému stříbru. Specialistka na sjezd se při super-G ve Světovém poháru dostala jen jedinkrát do nejlepší desítky, když skončila v Ga-Pa devátá v posledním závodu před letošním mistrovstvím. Ve Val d'Isere však profitovala ze znalosti trati a dlouho dokonce vedla.

"Jela jsem dobře v horní části, ale pak jsem udělala chybu. V tu chvíli jsem rozhodně nečekala, že by to bylo na stupně vítězů. O tom se mi nezdálo ani v těch nejdivočejších snech. Zvláště když to byl superobří slalom, což není moje hlavní disciplína," zhodnotila svou jízdu Marchandová-Arvierová.

Nakonec se před ni dostala jen Vonnová, která tak potvrdila roli největší favoritky šampionátu. Vedoucí žena celkového pořadí Světového poháru byla na každém mezičase rychlejší a do cíle dojela o 34 setin dříve. Poprvé se tak stala mistryní světa a udržela naději na splnění svého cíle stát se první ženou, která na mistrovství získá medaili v každé z disciplín.

"Je neuvěřitelné získat svou první zlatou medaili. Pracovala jsem na tom celý život. Sen se stal skutečností," radovala se v cíli Vonnová. "Viděla jsem, že ostatní mají problémy. Čekala jsem tedy, co se stane mně. Bylo to opravdu těžké, protože jsme špatně viděly. Věděla jsem, že bude potřeba výjimečná jízda. Dala jsem do toho všechno. Jela jsem srdcem, ale zároveň jsem u toho přemýšlela," dodala čtyřiadvacetiletá lyžařka. Ta se stala první americkou mistryní světa od roku 1997, kdy v italském Sestriere triumfovala ve sjezdu Hilary Lindhová.

Bronz získala Rakušanka Andrea Fischbacherová. Závod se příliš nepovedl dalším favoritkám Nadie Fanchiniové, Fabrice Suterové a Jessice Lindellové-Vikarbyové, prvním třem ženám průběžného pořadí super-G ve Světovém poháru. Všechny ztratily na Vonnovou více než dvě sekundy, nejlepší z nich byla Fanchiniová na devátém místě.

Náročnou trať nedokončilo hned 14 závodnic, mezi nimi i favoritky jako Julia Mancusová, Renate Götschlová či obhájkyně předloňského titulu Anja Pärsonová. "Dnes mi to vůbec nesedlo. Jsou tady těžké zatáčky, navíc jsme po celou dobu jely ve stínu. Doufám, že se viditelnost zlepší," uvedla Pärsonová, která složila poklonu vítězce. "Opravdu si zasloužila vyhrát. Je skvělá na sněhu, velmi klidná a drží ideální stopu. Nepřekvapilo mě, že vyhrála," dodala švédská lyžařka.