Výlet na Velký Javor se vyplatí

K Šumavě je letošní zima obzvlášť krutá. Tedy zima je vlastně mírná, což je ovšem kruté k lyžařům a hlavně k provozovatelům lyžařských areálů. Naprostou většinu času letos na Šumavě vládne inverzní počasí, kdy se v údolích drží mraky a pod nimi zima, na kopce ale svítí sluníčko a ohřívá je na teploty, které se neslučují se zachováním dostatečné sněhové pokrývky.
Grosser Arber

Za sněhem je tedy třeba vyrazit do větších nadmořských výšek nebo alespoň na severně orientované svahy. Obě podmínky splňuje Velký Javor, německy Grosser Arber, nachází se přece na německé straně Šumavy.

Je až legrační, jak málou vzdálenost z Čech stačí urazit, abyste na vlastní kůži okusili vymoženosti kvalitního lyžařského areálu fungujícího ve vyspělé ekonomice. Z české Želené Rudy je to do té bavorské, která se jmenuje Bayerisch Eisenstein, jenom 3 kilometry a na svahy Arberu jen další dva. A pak už vás čeká nekonečně prostorné parkoviště, na kterém se samozřejmě parkuje zdarma, skipas za 30 EUR na den (22 EUR mládež od 6 do 16 let), moderní rychlé lanovky, velmi náročné, méně náročné, pohodové i vyloženě placaté sjezdovky a v neposlední řadě kvalitní a prostorná stravovací zařízení. No, vlastně to není žádný zázrak, prostě takové normální alpské středisko na Šumavě.

Arberu nabízí širokánské sjezdovky

Ke sjezdovkám na Javoru je třeba říct něco více. V první řadě jsou úžasně široké. Všechny až na jednu. Tou úzkou je Osthang, při pohledu od spodní stanice lanovek zcela vlevo. Je to náročná černá sjezdovka, kterou si s ohledem na její profil užijí jenom dobří lyžaři. Druhá černá trať už je širší, ale její vrchní polovina je padákem, na jaký v Čechách a blízkém okolí jen tak nenarazíte. Dokonce se na ní několikrát konaly závody Světového poháru v alpském lyžování, poprvé už v roce 1976, naposledy v roce 2011. Čím více pokračujeme při pohledu odspoda doprava, tím jsou sjezdovky mírnější. Uprostřed areálu tedy najdeme opravdu krásné červené tratě obsluhované dvěmi sedačkovými lanovkami. Jsou široké, někde mírnější, jinde prudší, zkrátka ideální pro každého. Úplně vpravo, o něco níž, pak najdeme dětský areál ArBär Kinderland a nutno říct, že máte-li právě doma malé, právě začínající lyžaře, vyplatí se na Javor přijet už jen kvůli tomuto dětskému areálu. Je fantasticky vybavený, přístupný pochopitelně odspodu prostřednictvím vleků, ale také zeshora z červených sjezdovek. Důležitou charakteristikou této především začátečníkům a dětem určené oblasti jsou parametery svahu – ten je širokánský a dlouhý. Za jednu cestu vlekem budete odměněni dlouhatánským sjezdem, což se bude nejen dětem líbit. A jsou-li děti na opravdový vlek ještě příliš malé, poslouží jim hned čtyři pojízdné koberce!

Velký Javor – šumavská jednička

Vsoučasnosti je Arber vysněžený hlavně technickým sněhem, na který čas od času připadne trocha přírodního. Základ je tedy hlavně v horní části sjezdovek hodně tvrdý, níž už jsou tratě víc rozměklé, v porovnání s jinými středisky v letošní sezoně ovšem až nadstandardně dobře zasněžené. Hodně záleží na počasí a na aktuálních podmínkách, nicméně jedno je jisté – na německém Javoru si teď zalyžujete nejlépe z celé Šumavy.

Článek má tyto nálepky sjezdové lyžování německo aktuální report
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Ondřej Katz / 11-2-2014
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit