Výsledky jsou potvrzením, že jdeme správnou cestou

Už od dvou let, kdy se Šárka Záhrobská poprvé postavila na lyže, věří svému otci Petrovi. Oba šli svou cestou, vymykali se pravidlům a tradičním tréninkovým metodám. Mnohdy kvůli tomu vedli i spory s funkcionáři a českým lyžařským svazem. Ale skvělé výsledky jednadvacetileté závodnice v této sezoně mohou být pro oba zadostiučiněním.
zahrobskasarka09dl.jpg

Příští týden, kdy začne mistrovství světa ve švédském Aare, bude Šárka Záhrobská ve slalomu obhajovat senzační bronzovou medaili ze Santa Catariny. V tomto týdnu proto, po více než měsíci na cestách, strávila pár dní doma. O víkendu vynechá závody SP, aby v Rakousku na ledovci vyladila formu na šampionát, kde oslaví dvaadvacáté narozeniny. Svou slibně rozjetou kariéru tam může naplno odstartovat.

V rodinném týmu lyžuje i její bratr Petr, kromě otce a trenéra v jedné osobě je v sestavě kondiční kouč Antonín Strach, jenž pomáhá s výživou a působí jako psycholog, důležitou roli má technický expert Miloš Machytka. "Pracujeme, abychom se zlepšovali. Pokud by tenhle rok byl nejlepší, bylo by to špatné," upozornila Záhrobská, že má ještě spoustu rezerv. "Hlava, fyzička, strava, technika, ale hlavně výbušná síla," vypočítala, na čem chce zapracovat.

Vyniká ve slalomu, ale právě silově náročnější obří slalom, v němž se prosadila pořádně až letos, stojí za jejími úspěchy. "Odtud vede cesta ke všem disciplínám," naznačil Záhrobský, jakou disciplínu oba preferují. "Ale chybí mi na to síla. A je těžší se v něm prosadit, protože ve slalomu není taková konkurence," uvedla Záhrobská. "Je důležité si vybudovat silnou pozici v jedné disciplíně a pak je čas a klid se věnovat ostatním," dodala. Letos už jezdila i super-G a sjezdy do kombinace.Záhrobský_portrétv Rychlostní disciplíny ale prý mají čas. "Je dobré jezdit rychle na dlouhých lyžích, pak mám v točivých lepší pocit. Ale do budoucna mě to neláká, je to náročné na čas a trénink," upozornila, že sjezdařka z ní zřejmě nebude. "Nebojím se, mám ráda super-G, ale unavuje mě to čekání na jeden trénink," řekla. Olga Charvátová-Křížová, bývalá olympijská medailistka, se nechala slyšet, že Záhrobská má na to, aby atakovala stupně vítězů v celkovém pořadí SP. Jde to ale bez sjezdů? "Určitě, zbývají čtyři disciplíny," namítla Záhrobská.

S přípravou nebyl problém

Podmínky k přípravě byly nejhorší za poslední roky, přesto má za sebou Záhrobská zatím nejlepší výsledky. Zní to paradoxně. "Zima je špatná, ale pomohly mi tréninky na ledovcích. Nic jsem neošidila," řekla. Sledovala také na Hintertuxu chorvatský tým, domácí Rakušany i Němce. "Ale spíš jen jak jim to jezdí, odkoukat se nic nedá," řekla, že má svou vlastní techniku a styl jízdy. A má mezi soupeřkami kamarádky? "Kdepak. Holky už mě nějakou dobu znají, možná mě teď víc respektují. Na kopci je každý sám za sebe. Ale rozhodně si neděláme naschvály, existuje jen rivalita," řekla.

S přibývajícími úspěchy plynou do týmu Záhrobských i peníze. Jen za třetí místo v Záhřebu získala 15.000 eur, přes 400 tisíc korun. "Jsme na tom teď dobře," potvrdil Záhrobský. Jeho dcera je u výrobce lyží Head jedničkou, dokonce byla na slavnostním otevření nové výrobní haly. "Máme, co si řekneme," uvedla Záhrobská pozitivum. "Ale největší výhodou je, že můžeme závodit s klidem, výsledky zaručují dobrou startovní pozici, nemusíme honit body," vypíchla. Už v žácích vyhrála neoficiální MS. "To mě tehdy nakoplo," vzpomínala. Je juniorskou mistryní světa, má medaili z MS, je první Češkou na stupních vítězů po dvaceti letech. Lze tyto úspěchy porovnat? "Nejde. Nejsou stejné Zahrobska_branka_svetlaani dva závody na stejném kopci," vysvětlila. "Ale úspěch mezi žáky mi ukázal, že má smysl se tomu věnovat," řekla lyžařka, která svůj sen nechce vyslovit nahlas.

Narodila se na Benecku, kde k lyžím měla blízko. Její otec je právník a jako bývalý atlet také věděl, co sport obnáší. Z knížek vyčetl vše potřebné a i díky své tvrdohlavosti přivedl dceru do světové špičky. Členka Ski klubu Krkonoše ráda čte, jezdí na koni, na běžkách, ale také v čerstvém prašanu na sjezdovkách. "Ale to až po sezoně, moc času na to jinak není," řekla. Dostala se na Vysokou školu ekonomickou v Praze, studium ale přerušila. "Teď to nejde," pokrčila rameny nad nedostatkem času. Stává se celebritou, mezi lyžařkami získává věhlas. S tím souvisí ale i nápor okolí, fanoušků, médií. "Zatím zvládám," tvrdí Záhrobská. Odstup od ostatních včetně médií udržuje její otec. "Možná až moc, kolikrát o tom na lanovce dost polemizujeme," připustila lyžařka. Ale třeba v Kranjské Goře, kde skončila druhá ve slalomu SP, strávila telefonováním s novináři tři hodiny. "Ale to k tomu patří. Popularita na obtíž není. To poleví, navíc mě moc lidí nezná, mám přeci pořád helmu s brýlemi," uzavřela s úsměvemme

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 25-1-2007
Jan Klouček
Jan Klouček zástupce šéfredaktora
  • SkiTour 2016 (7)
  • Sjezdovka_rakousko.jpg
  • unor_298_361.png
  • Délka holí na běžky, to je oč tu běží
  • 96-99-zillertal-skirijen06-3.jpg
  • Les Arcs a pohled k potěšení.
  • V 9:30 už můžete být ve vířivce!
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit