Zahajovací obří slalom v Söldenu vyhrála Zettelová,Češky bez bodu

Domácí závodnice Kathrin Zettelová zvítězila v obřím slalomu v rakouském Söldenu, který dnes zahájil nový ročník Světového poháru ve sjezdovém lyžování. Českým reprezentantkám vstup do sezony nevyšel. Šárka Záhrobská obsadila 47. místo, Petra Zakouřilová první kolo nedokončila.

Česká jednička Záhrobská, startující s číslem 16, ztratila v prvním kole téměř čtyři sekundy na nejrychlejší čas Finky Tanji Poutiainenové. Od postupové 30. příčky ji dělily více než dvě sekundy. "Šárka dnes nejela dobře, nevyšla jí prudká pasáž tratě, kde ztratila dvě a půl vteřiny. Každý den prostě není posvícení," prohlásil její otec a trenér Petr Záhrobský.

Pro Záhrobskou je dnešní umístění nejhorším výsledkem, jakého kdy v Söldenu dosáhla. Loni tu zahájila sezonu dvacátým místem. Zettelová vybojovala třetí vítězství v kariéře díky výbornému výkonu v druhém kole. Poutiainenovou, na kterou v polovině závodu ztrácela 15 setin, nakonec porazila o plných 98 setin. Dvaadvacetiletá Rakušanka zajela nejrychlejší druhé kolo spolu s Britkou Chemmy Alcottovou. Úspěch domácích lyžařek, které čekaly na prvenství v Söldenu šest let, podtrhla třetím místem Andrea Fischbacherová.

Suverénním vítězstvím Zettelová potvrdila, že se jí v Söldenu daří. Před rokem se tu vrátila k závodům po zlomenině holenní kosti třetím místem a také v roce 2005 udělala domácím fanouškům radost, když se čtvrtým místem postarala o nejlepší rakouský výsledek.

"Těžko říct, proč se mi tu tak dobře jezdí. Asi proto, že trať je hodně technicky náročná, což mi sedí. Vyhrát tady o sekundu, to je neuvěřitelné!" uvedla šťastná vítězka. "Tohle je sen. Loňský rok nebyl jednoduchý, jezdila jsem s bolestmi, ale překousla jsem to. Bylo to: jednou nahoře, pak zas dole. Ale tohle celý ten rok přebije," radovala se Zettelová, která vyhrála ve Světovém poháru po téměř dvou letech.

Poutiainenovou výrazná porážka mrzela. "Je to hořký výsledek, který není snadné strávit. Ale jsem na stupních vítězů, takže bych měla být spokojená. Kathrin byla v druhém kole hodně rychlá. Její čas bych nepřekonala, ani kdybych to zkusila znovu," uvedla Finka.

Jen o tři setiny unikly stupně vítězů obhájkyni Denise Karbonové z Itálie, která v minulé sezoně ovládla i celkové hodnocení obřího slalomu. "Pokazila jsem první kolo, byla jsem moc nervózní," řekla. Pátá skončila teprve sedmnáctiletá Švýcarka Lara Gutová. Američanka Lindsey Vonnová zahájila obhajobu velkého Křišťálového glóbu devátým místem. Až sedmnáctá skončila její krajanka Julia Mancusová, olympijská vítězka v této disciplíně.

Další závod čeká lyžařky až 15. listopadu ve finském Levi. V neděli zahájí v Söldenu sezonu obřím slalomem muži.

Výsledky:

Ženy - obří slalom:
1. Zettelová (Rak.) 2:22,99 (1:09,98+1:13,01), 2. Poutiainenová (Fin.) 2:23,97 (1:09,83+1:14,14), 3. Fischbacherová (Rak.) 2:24,47 (1:10,71+1:13,76), 4. Karbonová (It.) 2:24,50 (1:10,47+1:14,03), 5. Gutová (Švýc.) 2:24,53 (1:10,65+1:13,88), 6. Pietiläová-Holmnerová 2:24,56 (1:10,93+1:13,63), 7. Pärsonová (obě Švéd.) 2:24,57 (1:10,78+1:13,79), 8. Hölzlová (Něm.) 2:24,84 (1:11,14+1:13,70), 9. Vonnová (USA) 2:25,16 (1:11,13+1:14,03), 10. Alcottová (Brit.) 2:25,41 (1:12,40+1:13,01), ...47. Záhrobská 1:13,70 - nepostoupila do 2. kola, Zakouřilová (obě ČR) nedokončila 1. kolo.