Záhrobská je mistryní světa ve slalomu!

Lyžařka Šárka Záhrobská se stala mistryní světa ve slalomu. Ve švédském Aare dnes získala pro Českou republiku premiérový titul v alpském lyžování. Obhájkyně bronzové medaile dnes vedla už po prvním kole a ve druhé jízdě čtvrtým nejlepším časem první místo udržela.

Druhá skončila se ztrátou pouhých jedenácti setin sekundy rakouská favoritka Marlies Schildová, která vyhrála pět ze šesti slalomů v letošním Světovém poháru. Bronz patří Švédce Anje Pärsonové, které nevyšel útok na ojedinělý počin v podobě zisku čtvrté zlaté medaile v Aare. Za českou šampionkou zaostala olympijská vítězka a mistryně světa ve slalomu z roku 2001 o 16 setin.

Záhrobská položila základ k triumfu v prvním kole, v němž o 12 setin sekundy porazila domácí hvězdu Pärsonovou, přestože se zhruba v polovině trati nevyvarovala zaváhání. Na trať vyrazila jako třetí v pořadí po Pärsonové, kterou těsně porazila a její čas 52,77 sekundy už nikdo další nepřekonal. Ve druhém kole byla nejrychlejší Chorvatka Ana Jelušičová, které agresivní jízda vynesla celkové čtvrté místo. Schildová za jejím výkonem zaostala jen o pět setin a vyhoupla se do čela průběžného pořadí. Záhrobská se spustila mezi branky jako poslední lyžařka z elitní třicítky a v horní části lehce ztrácela na vedoucí Rakušanku, ale nakonec ji v součtu časů těsně předstihla.

Dvaadvacetiletá rodačka z Benecka se tak dočkala v Aare životního úspěchu poté, co v předchozích závodech útočila na medaili marně. V superkombinaci skončila čtvrtá a v obřím slalomu obsadila po druhém místě v prvním kole nakonec dvanáctou pozici. "Před druhým kolem jsem byla trochu nervózní. Nejsem zvyklá na to, že vedu," řekla v cíli novinářům. Spokojená by prý byla s jakoukoli medailí, se zlatem rozhodně nepočítala. "Ale po dvou místech na stupních vítězů ve Světovém poháru jsem věděla, že jsem ve formě," usmívala se spokojeně.

Zato Schildová měla smíšené pocity. Pro ni medaile už nejsou novinkou, vždyť první stříbro ve slalomu získala už před čtyřmi lety ve Svatém Mořici a do Aare přijela jako největší favoritka. "Stříbro beru, ale snila jsem o zlatu. Dneska to nešlo tak, jak jsem si představovala. V cíli jsem se ani neradovala, protože to nebyla dobrá jízda," posteskla si Rakušanka. Dodala, že ji dost bolí bok, který si narazila při čtvrtečním tréninku. Také Pärsonová se jen těžko smiřovala s tím, že nezíská čtvrtá zlato. Dobře věděla, že k němu měla hodně blízko. "Ale úplně na konci jsem udělala velkou chybu, a ta mě stála dvacet setin. Tam jsem přišla o zlato," řekla domácí favoritka. "Ale na druhou stranu jsem ráda, že zase umím jezdit jako nejrychlejší slalomářky," dodala Pärsonová, o níž experti tvrdili, že v této sezoně v technických disciplínách hodně zaostává.

Další česká reprezentantka Petra Zakouřilová se vešla do elitní třicítky na 28. místě, Michaela Smutná skončila čtyřicátá. Lucie Hrstková vypadla ve druhém kole.

Výsledky:

Ženy - slalom:

1. Záhrobská (ČR) 1:43,91 min. (52,77+51,14), 2. Schildová (Rak.) 1:44,02 (53,00+51,02), 3. Pärsonová (Švéd.) 1:44,07 (52,89+51,18), 4. Jelušičová (Chor.) 1:44,41 (53,44+50,97), 5. Zettelová (Rak.) 1:44,73 (53,25+51,48), 6. Bergmannová-Schmudererová (Něm.) 1:44,81 (53,50+51,31), 7. Borssenová (Švéd.) 1:44,82 (53,69+51,13), 8. Stieglerová (USA) 1:44,98 (53,74+51,24), 9. Kirchgasserová (Rak.) 1:45,53 (53,96+51,57), 10. Lösethová (Nor.) 1:46,06 (54,53+51,53), ...28. Zakouřilová 1:48,24 (56,03+ 52,21), 40. Smutná 1:58,52 (1:03,50+55,02), Hrstková (všechny ČR) nedokončila 2. kolo.