Záhrobská má ze slalomu na mistrovství světa stříbro

Česká lyžařka Šárka Záhrobská vybojovala na mistrovství světa ve Val d'Isere ve slalomu stříbro a zkompletovala svou sbírku medailí. Obhájkyni titulu dnes porazila jen nejlepší slalomářka sezony Němka Maria Rieschová. Bronz získala Finka Tanja Poutiainenová. Po prvním kole byla čerstvě čtyřiadvacetiletá Záhrobská čtvrtá se ztrátou půl sekundy na vedoucí Italku Manuelu Mölggovou a přestože na trati postavené jejím otcem a trenérem Petrem Záhrobským zajela až osmý čas, nakonec si polepšila. Všechny tři nejlepší závodnice z prvního kola totiž svou jízdu nedokončily.

Česká lyžařka vybojovala medaili na třetím šampionátu po sobě. V Santa Caterině v roce 2005 získala bronz a před dvěma roky ve švédském Aare slavila titul. "Samozřejmě velká spokojenost. Říkala jsem, že budu ráda za každou medaili a že to bude hodně těžké, což bylo. Ze stříbra mám velkou radost," prohlásila v cíli Záhrobská, pro kterou šlo o druhý nejlepší výsledek v sezoně. Lepší byla jen v listopadovém závodu v Aspenu, kde vyhrála. Na stupně vítězů se dostala ještě třetím místem v Záhřebu.

Obhajobu jí překazila Rieschová, která v této sezoně Světového poháru dokázala vyhrát čtyři slalomy za sebou. Po prvním kole sice byla až šestá, ale v druhém předvedla nejrychlejší jízdu. I díky zaváhání dalších favoritek získala ve Val d'Isere druhou zlatou medaili pro Německo po triumfu Kathrin Hölzlové v obřím slalomu.

"Nikdo není neporazitelný, i Maria se dá porazit, ale já jsem dnes dělala hodně chyb. Z té druhé jízdy jsem neměla vůbec dobrý pocit," přiznala Záhrobská. Když dojela do cíle, vůbec si prý nebyla jistá, jestli jí výkon bude stačit na medaili. "Čekala jsem, že někdo vypadne, ale překvapilo mě, že vypadly hned tři favoritky. Ale Marii to přeju, je ve formě, podařilo se jí to. Strašně tu medaili chtěla," uvedla.

Na další medaili nedosáhla dvojnásobná šampionka Lindsey Vonnová, která i přes zranění palce útočila z druhého místa. Po chybě na rozbité trati americká hvězda ale druhé kolo nedojela. Stejně dopadla i Mölggová, která si jela pro vítězství, ale v závěru se nevešla do jedné z branek. Průběžně třetí Francouzka Sabrine Aubertová rovněž vyjela mimo trať a do cíle dorazila pouze symbolicky se ztrátou více než 48 sekund. Alespoň sklidila potlesk francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který závod sledoval přímo v hledišti.

"Je pravda, že první tři závodnice vypadly, ale stále jsem měla za sebou dobrou jízdu," uvedla Rieschová, která je první německou mistryní světa ve slalomu po 33 letech. Na olympiádě v Innsbrucku v roce 1976 triumfovala Rosi Mittermaierová a tehdy výhra na hrách přinesla i světový titul.
Rieschová dosud vyhrála deset slalomů ve Světovém poháru, ale na velký úspěch dosud čekala. Napravila tak dosavadní nepřesvědčivé výkony na šampionátu. "Dosud jsem tu nejezdila tak, jak jsem chtěla. Po první jízdě jsem si rozhodně nemyslela, že mohu mít zlato. A teď jsem mistryně světa. To je šílenost," stále nevěřila lyžařka z Garmich-Partenkirchenu, kde může za dva roky titul obhajovat.

Záhrobská se při finále závodu v cíli nenervovala, když sledovala, jak na náročné a rozbité trati vypadává jedna favoritka za druhou. "Já to nikdy neprožívám, protože už to nemůžu ovlivnit. Na kopci jsem odvedla, co jsem mohla, takže jsem jen stála a dívala se. A vyšlo to. Je to super," prohlásila. Oslavu ještě nechystá, protože je ve Val d'Isere v jednom kole. "Až se to trochu uklidní," dodala.

Do druhého kola již nezasáhly další dvě české závodnice. Postup těsně unikl Evě Kurfürstové, která v 1. kole skončila na 33. místě a zaostala za nejlepší třicítkou o 41 setin sekundy. Po vypadnutí čtyř závodnic z druhého kola se však v celkovém pořadí posunula na konečnou 29. příčku. Nikol Kučerová první kolo nedokončila stejně jako dalších 43 závodnic ze 101 startujících.

Výsledky:
1. M. Rieschová (Něm.) 1:51,80 (55,63+56,17), 2. Záhrobská (ČR) 1:52,57 (55,47+57,10), 3. Poutiainenová (Fin.) 1:52,89 (55,91+56,98), 4. Karbonová 1:52,90 (55,95+56,95), 5. Giusová (obě It.) 1:52,93 (56,75+56,18), 6. Feierabendová (Švýc.) 1:53,49 (56,46+57,03), 7. Jelušičová (Chorv.) 1:53,67 (56,04+57,63), 8. Chmelarová (Něm.) 1:53,76 (56,62+57,14), 9. Pärsonová (Švéd.) 1:53,78 (57,09+56,69), 10. Bonjourová (Švýc.) 1:53,84 (56,83+57,01), ...29. Kurfürstová 59,60 - nepostoupila do 2. kola, Kučerová (obě ČR) - nedokončila 1. kolo.