Záhrobská v domácím obřím slalomu bodovala

Nejlepší česká lyžařka Šárka Záhrobská obsadila v obřím slalomu Světového poháru ve Špindlerově Mlýně bodované 27. místo.

První závod elitního seriálu na českém území po dvou letech dnes vyhrála suverénní Denise Karbonová, která ani ve čtvrtém obřím slalomu sezony nenašla přemožitelku. Italka útočí na rekord, který v této disciplíně drží s pěti triumfy za sebou Švédka Anja Pärsonová, totéž dokázala před deseti lety další italská sjezdařka Deborah Compagnoniová.

Na druhém místě skončila v Krkonoších stříbrná olympijská medailistka Tanja Poutiainenová z Finska, třetí byla Rakušanka Elisabeth Görglová. Olympijská vítězka Julia Mancusová z USA, dosud druhá v celkovém pořadí SP v této disciplíně, obsadila osmé místo a je průběžně třetí za Görglovou. Obhájkyně celkového vítězství v SP a vedoucí žena seriálu Nicole Hospová z Rakouska se v druhém kole posunula na pátou pozici.

Karbonová bezpečně udržela v sezoně v obřím slalomu neporazitelnost. "Jela jsem velmi čistě, snažila jsem se nedělat chyby," prohlásila po prvním kole Italka. "Byl to skvělý závod. Věřila jsem, že výsledek bude dobrý, ale popravdě, ve vítězství jsem moc nevěřila," řekla po finálové jízdě, v níž ukázala, že momentálně je o třídu výš než zbytek světa.

V celkovém pořadí obřího slalomu má náskok 182 bodů. "První polovina trati byla o hodně těžší, musela jsem dávat velký pozor a jet opatrněji. Ale na konci už se mi jelo dobře," vykládala na tiskové konferenci sedmadvacetiletá policistka. "Mám velký náskok v cestě za křišťálovým glóbem v disciplíně, takže mohu dál jezdit uvolněně, užívat si to a nechat pracovat lyže," pravila.

Mistryně světa ve slalomu Záhrobská v prvním kole zajela 21. čas a útočila na jedno ze svých nejlepších umístění v obřím slalomu v kariéře. Začátek druhé jízdy jí vyšel, ale na velkém "hanku", v nejprudší části Černé sjezdovky ve Svatém Petru, ze svého průběžného náskoku více než půl sekundy ztratila. Nakonec obsadila sedmadvacátou pozici a bodovala v obřím slalomu počtrnácté v kariéře. V průběžném pořadí obřího slalomu však o dvě pozice klesla, v celkovém hodnocení SP si udržela 14. místo.

"V obřím slalomu zatím nejsem tak stabilní jako ve slalomu, každý postup do druhého kola beru jako úspěch," řekla Záhrobská v cíli novinářům. Po prvním kole věděla, že může jet lépe. "Tak jsem do toho dala maximum," prohlásila. Před dvěma lety byla ve Špindlerově Mlýně na stejné pozici. "Ty pocity z minula si ale nepamatuju, nedá se to srovnávat, byl to jiný závod," řekla.

Zraněné oko jí nedělalo problémy, viděla prý dobře všechno, co potřebovala. "Oko je v pohodě, tu čočku jsem chtěla já," upozornila, že o ochranu před stehy na víčku požádala doktory sama. "Kdybych jen trochu měla problém, nejela bych," zdůraznila. "To oko ale není optimální, není to ono," namítl kouč a trenér Petr Záhrobský.

V neděli čeká českou jedničku slalom, její nejlepší disciplína. V té je na pátém místě v průběžném pořadí SP. Dnešní obří slalomu ale Záhrobská rozhodně nebrala jako trénink. "Obě disciplíny jsou pro mne hodně důležité, akorát momentálně mi jde líp slalom," uvedla. Vývoj nedělního závodu nechtěla předvídat. "Ráno se ještě půjdu rozjezdit a uvidíme po prvním kole," řekla. "Když budu upřímný, budeme rádi za patnácté místo. Není optimální forma," doplnil Záhrobský.

Výsledky:

1. Karbonová (It.) 2:16,98 (1:10,28+1:06,70), 2. Poutiainenová (Fin.) 2:17,37 (1:10,38+1:06,99), 3. Görglová 2:17,57 (1:10,58+1:06,99), 4. Zettelová 2:17,80 (1:11,07+1:06,73), 5. Hospová (všechny Rak.) 2:17,90 (1:11,66+1:06,24), 6. Giusová (It.) 2:18,04 (1:11,06+1:06,98), 7. Kirchgasserová (Rak.) 2:18,33 (1:10,74+1:07,59), 8. Mancusová (USA) 2:18,45 (1:11,28+1:07,17), 9. Mölggová (It.) 2:18,46 (1:11,19+1:07,27), 10. Fischbacherová (Rak.) 2:18,71 (1:11,97+1:06,74), ...27. Záhrobská 2:20,44 (1:12,59+1:07,85); 57. Kurfürstová 1:15,49, 61. Zakouřilová 1:16,42, 63. Bubáková 1:18,37 - nepostoupily do 2. kola, Hrstková, Smutná (všechny ČR) - nedokončily 1. kolo.

Pořadí SP v obřím slalomu (po 4 z 8 závodů): 1. Karbonová 400 bodů, 2. Görglová 218, 3. Mancusová 218, 4. Poutiainenová 181, 5. Giusová 158, 6. Mölggová 154, ...22. Záhrobská 39,

Pořadí SP (po 15 z 38 závodů): 1. Hospová 559, 2. Vonnová (USA) 504, 3. Mancusová 476, 4. Rieschová 465, 5. Karbonová 459, 6. Pärsonová (Švéd.) 412, ...14. Záhrobská 225, 74. Kurfürstová 22.