Záhrobská ví, že má na MS na medaili, potěšila by ji jakákoli

Kdysi neměla Šárka Záhrobská těžké, prudké a ledovaté kopce ráda, ale přesně takové svahy, na nichž se bude závodit v příštích dvou týdnech na mistrovství světa ve francouzském Val d'Isere, už ji nechávají klidnou. A to i přesto, že tam nikdy nelyžovala. "Mám na to, abych měla medaili. A to by mě hodně potěšilo," řekla v rozhovoru po úterním tréninku v rakouském Maria Almu.


Na MS jela už v roce 2001 ještě jako patnáctiletý nováček. Už tehdy 21. místem překvapila. O dva roky později nedokončila druhé kolo, ale před čtyřmi lety v Santa Caterině získala nečekaný bronz. A po vítězství na minulém MS v Aare už stála na nejvyšším stupínku.


Ve sbírce jí tak chybí stříbro. "Byla bych ráda za jakoukoliv medaili," uvedla. Vedle slalomu má velkou šanci i v superkombinaci, v níž bude obhajovat čtvrté místo z Aare.


Sama však slovo obhajovat nemá ráda. "Bude to úplně jiný závod, nelze to srovnávat, jen pojedu jako poslední mistryně světa," řekla ke slalomu. Má však za sebou úspěšnou polovinu sezony. Šestkrát byla v desítce, v Záhřebu třetí a v Aspenu poprvé v kariéře závod SP vyhrála. "Člověka to nabije energií, z toho pocitu pak může čerpat," poznamenala.


Ví, o čem mluví. Je složité udržet si vrcholnou formu půl roku. "Byla jsem kolem Zauchensee unavená," přiznala, že v polovině ledna při závodech SP až moc často cítila bolest v nohou. "Ale trochu jsme změnili rytmus tréninku, víc jsem odpočívala a teď se cítím v pohodě," ujistila. Přesto je prý úbytek energie znát. "Navíc jsem tři kila zhubnula a nedaří se mi to nabrat zpátky," dodala.


Záhrobská je mistryní rychlého skluzu na mírnějších svazích, přesto se už naučila krotit i prudké kopce. Důkazem byla výhra v Aspenu. "Umím na jakémkoliv povrchu, jakýkoliv slalom," konstatovala. "Vím, že to tam bude prudké, neslyšela jsem na ty svahy moc velkou chválu. Je to extrémní i pro diváky, protože vidí, jak lyžaři jen bojují a nevypadají hezky. Ale podmínky budou mít všichni stejné," podotkla.


Pozici ve špičce slalomářek má přibližně stejnou jako před dvěma lety v Aare. "Už jsem tam dlouho, je to stejné už zhruba čtyři roky," uvedla. Ve Švédsku, ale i v Aspenu, místech svých největších úspěchů, po prvním kole vždy vedla. To by byla i ve Val d'Isere ideální situace. "Ztráta se pak hodně těžko stahuje. Být první je nejlepší, i když pracuje psychika. Ale když budu mít sekundu na Riesch, můžu se rozkrájet, a stejně budu mít malou šanci," připomněla velkou favoritku slalomu Marii Rieschovou z Německa. "Ale adeptek na zlato je hodně," upozornila.


Záhrobskou čekají čtyři starty, vedle kombinace a slalomu také obří slalom a super-G, který se pojede hned první den MS v úterý 3. února. "Takže budu víc v pohodě, než kdybych jela jednu disciplínu," řekla. Minusem je ale skutečnost, že její slalom je jako poslední ženská disciplína na programu až předposlední den, v sobotu 14. února.


"Bylo by lepší přijet, odzávodit a hotovo. Takhle to bude náročnější. Nevím, jak se tam bude dát trénovat, jestli nenapadne sníh, jestli budou dobré sjezdovky, navíc dva týdny budu čekat na slalom," řekla. "Ale je to o zkušenosti, musím se s tím vyrovnat, nepřipouštět si tlak." Ví ale, že dva týdny před vrcholem sezony je dost času, aby psychika začala pracovat.


"Samozřejmě, teď se to lehce říká. Po závodech vám povím, jak jsem to prožívala," uvedla. "Ale je hloupé si připouštět tlak, když v lyžování nejsou dva závody stejné. Vždyť o co jde? Pro mě je to zábava. Buď se to povede, nebo ne. Lyžuji proto, že mě to baví. Nervovat se? Na co," prohlásila. A právě srovnané myšlenky v hlavě mohou být ve Val d'Isere pro Záhrobskou velkou devizou.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
ČTK / 1-2-2009
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit