Záhrobské má k úspěchům pomoci i nová kombinéza

V nadcházející zimní sezoně bude obhajovat titul mistryně světa ve slalomu, lyžařka Šárka Záhrobská však únorový šampionát ve francouzském Val d'Isere bere jako každý jiný závod. Letos je ale podle svých slov v nejlepší fyzické kondici v kariéře a přeje si ji převést do lyží na sníh. K úspěchům na šampionátu i ve Světovém poháru jí má pomoci i nová kombinéza, kterou testovala v aerodynamickém tunelu.
zahrobska-1.jpg

Přípravě v létě dala všechno. Na jaře vstávala po třetí hodině, aby mohla být na tvrdém sněhu na ledovci už kolem páté ráno. Běhala, jezdila na kole, na bruslích, ale také na kajaku. "Problém mi dělalo jet rovně a eskymácký obrat ještě neumím," vyprávěla se smíchem Záhrobská v rozhovoru s novináři. "Je to balanční cvičení v aerobní zátěži, kterou potřebujeme, navíc se posilují ruce a je to také vítaná změna stereotypu," vysvětlil zařazení novinku do tréninku v okolí Troji na Vltavě kondiční kouč Antonín Strach. "Ještě se mi nestalo, abych na trénink neměla chuť," doplnila Záhrobská, kterou ve 23 letech čeká už sedmá sezona ve Světovém poháru v kariéře.


Na lyžích má prý dobrý pocit. I v obřím slalomu, v němž by se ráda udržela v elitní třicítce SP. První závod právě v této disciplíně ji čeká příští víkend v Söldenu, kde Světový pohár začne. "Člověk je před prvním závodem sezony víc nervóznější než kdy jindy. Není to jako trénovat skok do dálky, kdy vidíte, jak jste na tom. Ale když se první závod nepovede, dá se to ještě nepravit. Sezona je dlouhá," řekla, ale přiznala, že úspěch může lyžaře do dalších závodů nakopnout.


Před startem sezony jí ubyla velká soupeřka Rakušanka Marlies Schildová, která si zlomila nohu a celkové vítězství ve slalomu SP obhajovat nebude. "Je to ale jen jedna soupeřka, bude tam plno dalších," upozornila Záhrobská. Její hlavní disciplínou zůstává slalom a obří slalom, chystá se ale také na super-G a kombinaci, na sjezd jen výjimečně. Na takovou porci musí být fyzicky připravena. "Letos hlavně v síle nohou kvůli obřáku udělala výrazný pokrok," všiml si Strach.


Záhrobská prý lehce kvůli tomu přibrala i na hmotnosti. "To je dobře, kinetická energie je důležitá," prohlásil kouč. Ví, že Záhrobská má ale ještě rezervy. "Potřebujeme asi dva tři roky, aby se dalo ze Šárky dostat maximum. Má ještě dvacet procent rezervu," domnívá se Strach.
Tým Záhrobských má letos vedle lékaře Jiřího Beznosky a kondičního kouče Stracha i nové členy. Asistenty trenéra otce Záhrobského jsou Libor Junek, který funguje i jako masér, a Lukáš Belda. Jako fyzioterapeutka bude po závodech jezdit Dita Schönfeldová. "Aspoň kolem sebe budu mít nějakou ženskou na pokec," prohlásila lyžařka s úsměvem.


Jen Záhrobská a její otec ale absolvují kolotoč kompletně celý. "Mám to v hlavě do detailů do konce roku, potom přibližně vím, kdy jsou jaké závody," řekla lyžařka, která letos absolvuje i celou sérii SP v zámoří. "Líbilo by se mi, kdyby se místa obměňovala, aby se člověk na novou sjezdovku těšil," postěžovala si na stále stejná místa v programu.


Říká se, že titul obhájit je těžší než získat. K mistrovství světa ale Záhrobská takto nevzhlíží. "Nemám to tak postavené. Je to závod o dva roky později na jiném kopci, jiný slalom, jen na sobě budu mít číslo mistra světa," mávla rukou. Ve Val d'Isere byla jen jednou, tamní sjezdovky nezná. "Asi se necháme překvapit," prohlásila. Olympiádu v další sezoně neřeší vůbec.


K úspěchu na MS by jí mohla pomoci i nová kombinéza, kterou testovala v aerodynamickém tunelu. "Není to kdovíjaká zábava, když stojíte celý den na místě a proti vám fouká vítr 120 kilometrů za hodinu. Jste jako větvička ve větru, je to náročné na nohy. Ale je to důležité," popsala zkušenosti z vývoje. Na červenobílé kombinéze z materiálů testovaných ve Švýcarsku má i svou značku Š. jako Šárka.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 20-10-2008
Jan Klouček
Jan Klouček zástupce šéfredaktora
  • uvod-3.jpg
  • Jizerská 50 (foto: Ota Mrákota)
  • kamera-1.jpg
  • Šárka Pančochová
  • sedlo.png
  • SKC_2011_1.jpg
  • skiareal-lipno-vrchol-kramolin.jpg
  • MS Schladming 2013
  • GS.jpg
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit