Záhrobské postaví mistrovský slalom její otec

Když začínal otec Petr Záhrobský na Benecku před dvaceti lety učit svou dceru Šárku lyžovat, snil o tom, že jednou vyhraje závod Světového poháru nebo mistrovství světa. Obojí se mu už splnilo. Výjimečná pozice Záhrobské v lyžařském kolotoči mu přinesla další výhodu, které si velmi váží. Může stavět branky při závodech.
zahrobska-4.jpg


V sobotu na mistrovství světa ve francouzském Val d'Isere bude záležet jen na něm, jak bude vypadat druhé kolo závodu, v němž jeho dcera obhajuje dva roky starý titul ze švédského Aare.


I když vystudovaný právník pronikal do tajů lyžování jako samouk, patří nyní mezi pár vyvolených stavitelů tratí. Před Záhrobským měl toto privilegium v minulosti v tuzemsku jen Pavol Šťastný, trenér Olgy Charvátové-Křížové.


Otci a trenérovi lyžařky Záhrobské se této pocty dostalo poprvé v roce 2004, kdy vytyčil trať podle svých představ slalomářkám v rakouském středisku Altenmarkt-Zauchensee. Tehdy devatenáctiletá Záhrobská mu radila, aby jí to vyhovovalo. Byl to technický a rychlý slalom. Záhrobský měl připravené měřítko, maximálně 13,5 metru dlouhou šňůru, kterou v různých modifikacích délek používá dodnes.


"Už je to rutina, napíchat to," řekl v rozhovoru pro ČTK při stavění trati v Maria Almu při tréninku na světový šampionát. Stavět závodní trať, to je však jiná, takové právo mají trenéři závodnic první světové patnáctky. Avšak už Charvátová-Křížová upozornila, že to není vždy výhoda. "Je úplně jedno, jak to postaví," přiznala Záhrobská ve Val d'Isere, že na tak obtížném a prudkém kopci to nemusí být výhoda.


Záhrobský nebude mít úplně volnou ruku. Dostane příkazem, na jaké straně sjezdovky má trať vést. "Můžu mu říct, aby mi udělal branky blízko sebe, protože to mi teď vyhovuje, ale co udělá konkrétně, to je úplně jedno," tvrdí Záhrobská. První kolo měl ve Val d'Isere postavit Timotej Zuzula, otec špičkové slovenské slalomářky Veroniky Zuzulové, ale protože se jeho dcera zranila, z Francie odcestoval. Právo postavit první kolo tak bude mít jeden ze tří německých koučů.


Záhrobský stavěl závody na vrcholně světové akci během kariéry své dcery už několikrát, podle něj se jel i kombinační slalom na mistrovství světa v Aare před dvěma lety i na olympijských hrách v Turíně. Slalom speciál na mistrovství světa vytvoří poprvé. "Mám výhodu, že první kolo staví Němec a bude to chtít natáhnout," uvedl Záhrobský s tím, že německá favoritka Maria Rieschová má radši branky dál od sebe. "Čili já si tam už můžu udělat, co chci," prohlásil.


Postaví tedy druhé kolo se zavřenými a krátkými oblouky pro Šárku? "Nevyhovuje jí to pořád, jak se vyspí," prohlásil. Neví, jestli s německým koučem budou stavět naráz. "To se dozvím až ráno na schůzi. Stavět po sobě je ale pro lidi přehlednější, není tam tolik klacků," konstatoval.


V letošní sezoně Záhrobský stavěl první kolo slalomu ve španělské La Molině, kde byla jeho dcera čtvrtá. "Jednou jsem postavil slalom a pak mi říkal otec Riesch, že mám u něj pivo, jak jsem to postavil jeho dceři na míru. Večer mi ho pak v hospodě opravdu koupil," řekl s úsměvem Záhrobský. Sám si přeje, aby se mu to tentokrát povedlo jinak.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 13-2-2009
Jan Klouček
Jan Klouček zástupce šéfredaktora
  • Seznamte se: Alexander Chorošilov (RUS)
  • IMG_0155.JPG
  • Edurne Pasaban
  • Těsně!
  • P1050578-1.jpg
  • 91dx5o1tJdL._SL1500_.jpg
  • 2006_4_Julia Mancusso.jpg
  • 1.jpg
  • Sázky na biatlon mají letos ambice trhnout rekord v prosázených částkách
  • 2f741429e3791cd1a942b647618f0620.JPG
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit