Zažít a dozvědět se

Až si zase jednou pojedete zalyžovat do rakouského Semmeringu, dopřejte si ještě něco navíc. Pokazí-li se na Hirschenkogel počasí, možná v teple a v suchu oceníte příjemnou dávku nostalgie, trochu emocí a v každém případě spoustu zajímavých informací o historii i současnosti zimních sportů. To všechno nabízí Wintersportmuseum (Muzeum zimních sportů) v městečku Mürzzuschlag.
143-4353.jpg

Na podzim roku 2004 bylo v městečku Mürzzuschlag, asi 100 km jižně od Vídně, znovu otevřeno Muzeum zimních sportů. Nedaleko ležící lyžařské středisko Semmering dnes sice patří k rakouské «druhé lize» (přesto se tu jezdí Světový pohár), ale to neplatilo vždy. Na přelomu 18. a 19. století bylo právě okolí Mürzzuschlagu centrem zimních sportů v Evropě. Jedním z důvodů byla nepochybně železnice, která sem vedla z Vídně a Grazu už v padesátých letech 19. století. Bohatí obyvatelé těchto měst se tak mohli snadno vydávat vstříc zimním radovánkám a zimní sporty si tak nejen mezi nimi získávaly stále více obliby. Důkazem toho jsou první neoficiální lyžařské závody ve střední Evropě konané v Mürzzuschlagu 2. února 1893. Sklidily obrovský úspěch a nebylo to zdaleka jen lyžování, které bralo Vídeňáky za srdce. Spolu s dodnes věhlasným St. Moritz byl Mürzzuschlag baštou bobování v tehdejší Evropě. Svého vrcholu co do konání významných sportovních akcí se tak místní obyvatelé dočkali v roce 1903, kdy se zde odehrály tzv. Nordic Games. Navštívily je tehdy tisíce diváků a jednalo se tak vlastně o jakési předchůdce zimních olympijských her.

Pak už ale milovníci zimních sportů začali pokukovat po vyšších horách a prudších svazích, a tak se na jejich návštěvu začaly těšit Historie_muzeum_sneznice_smesdo té doby lyžařskou masou nedotknuté Alpy.

Muzeum bylo v Mürzzuschlagu založeno již v roce 1947, ale především před jeho nedávným znovuotevřením v něm došlo k významným změnám. Dnešní podoba tak zdaleka nenabízí jen strohý a chronologicky řazený výčet historických exponátů, ale skutečně ucelený a zajímavý pohled na vývoj zimních sportů především ve střední Evropě. Velký důraz je zde kladen na emoce, což pocítíte jednak v 3D kině, na bobovém simulátoru, ale také třeba pouhým pohledem na některý z vystavených exponátů. Jejich zařazení je někdy neobvyklé a dokládá skutečnost, že se tvůrci výstavy nevyhýbají opravdu ničemu, co se zimními sporty skutečně souvisí.

O sněhu a starých časech

První část, která vás do celé expozice uvede, je nazvána Sníh a led. Dozvíte se něco o tvorbě sněhu, jeho přeměnách, krystalografii a na vlastní kůži – pomocí audiovizuálního záznamu a otřesem «ledové desky» pod nohama – okusíte pocit, jako když se utrhne lavina. Následující část výstavy už má ten vpravdě historický charakter, na který jsme z muzeí zvyklí. 2000 let staré «sněžné boty» jsou v Mürzzuschlagu nejstarším exponátem a kromě nich tu dále uvidíte pradědečky tuleních pásů, první sněžnice, předchůdce snowboardu a zkrátka vše, na čem se Evropané před několika sty lety po sněhové pokrývce pohybovali. Snad bohatá historie bobování v tomto kraji je důvodem toho, že v muzeu najdete i mimořádně početnou sbírku všemožných sáněk a bobů, a to od těch nejprimitivnějších až po překvapivě dobře vybavené a pohodlné sáně tehdejších vyšších vrstev. Připomenuty jsou ovšem také významné lyžařské události, jako např. Vassův běh s celou svou historií, pýchou muzea je pak nejstarší písemný záznam o ranných lyžařských pokusech ve střední Evropě, pocházející z roku 1689.

Novodobá historie

Také teprve nedávná historie lyžování je v muzeu zastoupena bohatě. Pozornost je věnována snad všem lyžařským disciplínám včetně speedskiingu, baletu atd. Cenné exponáty věnovali do sbírky současní i teprve nedávno skončivší závodníci, jako např. Hans Knauss, Hermann Maier či Renate Götschlová, z pohledu sotva dorostlých lyžařů jsou ale asi zajímavější takové perličky, Historie_muzeum_plakát_Semmeringjako např. svetr a helma Karla Schranze nebo kombinéza Gustava Thöniho. Malou zajímavostí je, že požádán byl i Franz Klammer, ale nic ze svého dobového vybavení už prý nenašel.

Svoje místo má vyhrazeno i technika, která dnes k zimním sportům neodmyslitelně patří. Rolby, skútry, sněžná děla… to vše od prastarých až po ty dnešní. V sekci, jež na zimní sporty nahlíží z hlediska zdravotního, se nemusíte vždy cítit úplně příjemně, ale taková už je realita dnešních hor. Kromě nádherných zážitků skýtá sportování na zimních horách také méně veselé, někdy bohužel i tragické okamžiky. Helma Ulrike Maierové (originální, ta poslední) či sbírka k lyžování určených protéz vám tuto skutečnost připomene opravdu hodně «naživo». A to je také (velmi dobře zrealizovaný) záměr, který vysvětluje ředitel muzea Hannes Nothnagl: «Už samotné hory jsou emocemi doslova nabité, natož pak sportování v nich. Proto je také prohlídka našeho muzea společně s výkladem hodně emotivní. Zažít a dozvědět se, to je motto celého programu, který v muzeu nabízíme.»

Společenství nadšenců

Na prohlídku muzea zimních sportů v Mürzzuschlagu si naplánujte alespoň hodinu. Je toho opravdu hodně k vidění, škoda, že popisné texty jsou zatím jen v němčině. I to se má však v blízké době změnit a k němčině má přibýt ještě několik dalších jazyků včetně češtiny. Pokud se domluvíte německy, ptejte se. Pracovníci muzea jsou v čele s panem Nothnaglem skutečnými nadšenci a jakýkoliv zájem je potěší. «Nechceme návštěvníky zahltit a unavovat, a tak v aktuální expozici uvidí vždy jen zlomek toho, co skrývá muzejní depozitář. Ten čítá dohromady téměř padesát tisíc exponátů a je jedním z největších na světě. Rádi ho zpřístupníme novinářům, či vědeckým pracovníkům, ostatním s radostí zodpovíme jejich dotazy,» uvádí pan Nothnagl. Muzeum spolupracuje s nejdůležitějšími institucemi v oboru zimních sportů ve světě a často je také pořadatelem speciálních výstav v zahraničí (např. v Naganu u příle­žitosti zimní Olympiády, nebo na Historie_muzeum_cedule50. ISPO v Mni­chově v roce 1999). Mimo to pořádá zajímavé přednášky z oblasti zimních sportů a alpinistiky, na jeho půdě přednášejí takové veličiny, jako Hans Kammerlander, Reinhold Messner či prof. Peter Habeler. Důležitým médiem muzea, respektive Společenství přátel a podporovatelů muzea, je Museumsbote – informační materiál informující o výstavách a novinkách (vychází čtyřikrát do roka).

Více na www.wintersportmuseum.cz

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Ondřej Katz / 2-2-2007
Ondřej Katz
Ondřej Katz šéfredaktor
  • Šéf tištěného čísla, bez kterého by to ne(vy)šlo!
  • Když nepíše, lyžuje! Jenže on píše hodně...
  • Test holí na běžky
  • downloader.php.jpg
  • Martin Koukal při tréninku na kolečkových lyžích
  • Jakš.jpg
  • BootDoc
  • Logo SkiTour
  • Dobré podmínky, prázdné sjezdovky a levnější skipasy
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit