Zima ani v létě nespí

Naše stránky, jak je na první pohled patrné, jsou přes léto v klidovém režimu – což však neznamená, že my v redakci na lyže nemyslíme, kudy chodíme, a pečlivě se nepřipravujeme na novou sezonu. A i když do jejího startu zbývá ještě nějaký ten čas, ve světě sněhu a ledu se začíná něco dít už dnes. Než si tedy o všem, co přinesl rok 2010 ve své teplejší polovině, budete moci přečíst na stránkách tištěného SKI, vezměte zavděk alespoň stručný souhrn aktualit, postřehů a zajímavostí seřazených tak, jak šel čas.
bauer-6.jpg

- Už od června je jasné, že Světový pohár sjezdařů letos začne netradičně. Otevře ho soutěž národních týmů v paralelním obřím slalomu, tedy disciplína, kterou při její premiéře ve finále předchozího SP v Garmisch-Partenkirchenu nečekaně ovládli čeští reprezentanti. Ti v polovině března brali "zlato" ve složení Šárka Záhrobská, Lucie Hrstková, Ondřej Bank a Kryštof Krýzl po finálové výhře nad Švýcarskem. Na ledovci v rakouském Söldenu se týmy utkají v pátek 22. října, o následném víkendu pak budou následovat tradiční závody mužů a žen v obřím slalomu.

- Jeden zcela nový malý křišťálový glóbus rozšíří plejádu trofejí, které jsou na konci sezony předávány nejlepším lyžařům a lyžařkám v právě skončené sezoně. Blyštivou trofej si v březnu 2011 totiž převezme v té době první žena celkové klasifikace skokanek na lyžích. Právě tato disciplína byla totiž nově zařazena mezi soutěže Světového poháru a po premiéře na MS v Liberci tím učinila další důležitý krok ke svému zařazení do programu olympiády.

- Nekonečná story s názvem mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009 se v letošním horkém létě dočkala dalšího pokračování. Poté, co se dnes již bývalá vláda Jana Fischra neměla k tomu, aby na sebe vzala odpovědnost za dluhy vytvořené organizačním výborem v čele s Kateřinou Neumannovou, a současný ministr financí Kalousek prohlásil, že "nevidí důvod, proč by měl dluh platit stát," obracejí se věřitelé s dopisem na premiéra, aby zasáhl. Ten však jejich přání nevyslyšel a problém je tu stále. Zatím poslední informace ke kauze pochází z úst ministra školství Josefa Dobeše (VV), který chce do poloviny srpna předložit vládě komplexní zprávu o řešení stomilionového dluhu. "Vše koordinujeme s ministerstvem financí a v tuto chvíli by bylo předčasné říkat, jak bude vypadat výsledek," upozornil Dobeš. Server aktuálně.cz však před časem uvedl, že stát plánuje poslat na vyrovnání dluhů po mistrovství 60 milionů korun. Tak že by přece jen nakonec MS stálo daňové poplatníky ještě o pár korun víc?

- Mezi těmi, kdo se zajímají o běžecké lyžování, asi není žádným tajemstvím, že příprava běžců na lyžích tak, jak ji připravuje šéftrenér Miroslav Petrásek, nevyhovuje všem. Proto se v letní přípravě tým rozdělí a trénuje odděleně. Samotářem je například Martin Koukal s trenérem Janem Baranykem, jejichž řady před letošním létem rozšířil další reprezentant, Aleš Razým. A nejen to, od sezony 2010/2011 bude Razým závodit i na stejných lyžích (Atomic) jako Martin Koukal, od čehož si slibuje výkonnostní posun a navázání na úspěšný rok 2009. O tom, že trénink pod Baranykem je koncipován jinak než v podání Petráska, se ostatně Aleš mohl přesvědčit krátce po svém rozhodnutí, kdy po boku Koukala nazul atletické tretry a rozšířil řady atletů klubu AC Syner Turnov.

- Zima po třistapětašedesát dní v roce? Pro mnoho lidí noční můra. Pro eskymáky realita. Pro lyžaře ráj. Ač to může znít jako šílenost, postavit se ve střední Evropě v červenci na sníh a oběhnout si pár koleček na běžkách v závodním tempu není zas tak nemožné. Lyžařské haly zastupují v povědomí veřejnosti spíše architektonické hybridy vzniklé v hlavách dubajských šejků, než funkční stavby sloužící sportovcům. Ale i takové existují. Pokud má lyžování na umělém sněhu v uměle vytvořené teplotě pod umělým osvětlením nějak vypadat, pak je nutné se na něj vybavit prakticky výhradně náčiním pro běžecké lyžování. Pár desítek metrů dlouhý kopec se sklonem nájezdové rampy pro vozíčkáře opravdu není tím pravým ořechovým pro trénink lyžařů - závodníků. Ovšem běžcům zázemí haly prospět může. Přesněji prospívá. Uprostřed letošního července toho využila i naše jednička v bílé stopě Lukáš Bauer spolu spolu s týmovým kolegou Martinem Jakšem a Jiřím Horčičkou, když po tři dny přetavovali dřinu z tréninku v odběhané kilometry v tunelu v německém Oberhofu. Bauer před přípravou vyhlásil, že se chce zkusit přes léto zaměřit více než jindy na rychlost, aby mohl konkurovat soupeřům v takových etapách jako prolog Tour de Ski či ve finiších. A právě tomu měla návštěva haly prospět. Na kolečkových lyžích se totiž jezdí technicky jinak než na normálních. "Takže je potřeba, abych si zvykl na rychlost i na lyžích, přičemž se jezdí klasicky i volně," doplnil Bauer. Vítěz Světového poháru z roku 2008 s parťáky se při tréninku v dómu musel vypořádat s velkým teplotním rozdílem. Zatímco venku sluníčko vyhánělo rtuť teploměru k třicítce, v tunelu bylo okolo minus pěti stupňů. "Je to šok, první den jsme si zvykali, ale přežili jsme," řekl. Celkově měli běžci z návštěvy německého technického skvostu dobrý pocit. Zvládli vše podle plánu, jen Bauer si poslední den stěžoval na chybějící "jiskru". "Měl jsem pocit, že nemůžu. Když donutíš jezdit starýho psa krátce rychle a mnohokrát za sebou, tak to dost vyčerpává a ke konci mi docházelo. Byl jsem rád, že jsme jeli po třech dnech domů," uzavřel Bauer.

- O mnoho složitější než běžci na lyžích to mají při hledání sněhu sjezdaři. Jak už bylo psáno, haly jim neposkytují právě odpovídající tréninkové zázemí, a tak musejí za zimou. Kam? Třeba do Chile, tak jako Ondřej Bank a Kryštov Krýzl. Třítýdenní soustředění na opačné straně zeměkoule bude pro tyto dva těžištěm letní přípravy. Do střediska La Parva, které leží kousek od hlavního města Santiago de Chile ve výšce 3500 metrů nad mořem, odjedou 26. srpna. "V Chile budeme trénovat zejména klouzavé disciplíny. La Parva je super středisko se spoustou sněhu. Nejezdí tam moc turistů," vysvětlil Krýzl. Lyžaře doprovodí na soustředění dva trenéři a příprava bude společná s Francouzi a Slovinci - ostatně stejně jako v předchozích dvou letech. Pro Čechy je takový podnik výhodný především proto, že mohou využít velmi bezpečnou a co nejdelší a členitou sjezdovou trať sloužící nonstop pro 15 závodníků. Podle Krýzla mají čeští sjezdaři po úspěších v minulých letech ve světě daleko lepší pozici než dříve, což jim umožňuje dostat se do skupiny špičkových jezdců a užívat si při tréninku úplně jiných podmínek než v minulosti. V Chile také budou po celou dobu pobytu lyžařů k dispozici technici slovinské firmy Elan, jejíž lyže používají oba Češi i tři Slovinci.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 16-8-2010
Jan Klouček
Jan Klouček zástupce šéfredaktora
  • Heli Aero Jacket.jpg
  • JB Grange v cíly.jpg
  • fis.jpg
  • holky.jpg
  • zakres5-1.jpg
  • Logo Svazu lyžařů ČR
  • Fanoušci při SP v biatlonu v Novém Městě na Moravě
  • SKI SuperTest v italské Suldě 2014
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit