Zimní filmografie

Možná, že patříte k lidem, kteří dlouho využívali počítač jen jako psací stroj a uměli si otevřít maximálně word. Přitom s trochou šikovnosti můžete na stejném stroji fušovat do řemesla Stevenu Spielbergovi, potřebujete jen počáteční záznam akce. Jaké? Samozřejmě, že lyžařské!
kamera-1.jpg

Ještě než si nalepíte na svou režisérskou židli jméno a začnete hystericky křičet «Klapka! kamera!» a hlavně - «GO!, jedem», vzpomeňte si, jak to naposledy vypadalo, když jste promítali známým video z dovolené. Několikahodinové nic neříkající záznamy, při kterých jste je každou chvilku upozorňovali na nějakou perličku a srandičku, která tam už už bude. A ona nebyla! Nebylo divu, že si vaši hosté zatím dali dvacet.


Profesionální, ale především amatérské video vždy potřebuje upravit. Sestříhat a případně i dozvučit, aby bylo na co koukat a co poslouchat. Rozmazané šmouhy ze snímání přítelkyně během jízdy na lyžích (ano, jeli jste souběžně s ní, ale...), ani v detailu nazoomované přezky jejích lyžáků nikoho moc nenadchnou. I na analogových přístrojích jisté úpravy dělat šly, ale bylo to horší než středověké mučení. Jen si vzpomeňte, jak jste naposledy propojovali videopřehrávač s kamerou, párkrát se zapletli do kabelů, čekali, až se kazeta v módu «fast» čili rychle přetočí na začátek, a to byl teprve začátek nekonečného posouvání pásky tam a zpět. Najít dva dálkové ovladače v hordě kazet na koberci, podobně jako jediný slušný záběr, byl nadlidský úkon. Na počítači je to o něčem jiném, navíc už doba definitivně postoupila do fáze zvané digitální. Záznam v matematické formě jedniček a nul už nevyžaduje žádné nosiče plné mechanických součástek, digitální paměti v moderních přístrojích nerozhodí ani pád do závěje. A je skoro jedno, jestli svůj příběh točíte polo-profi kamerou, její levnější náhražkou, fotoaparátem přepnutým do filmového módu, mobilem, či dokonce kamerkou zabudovanou v dalekohledu. Odlišná bude totiž jen kvalita výstupu.


Natoč to nejlépe kamerou, Same

To zjistíte ihned, jak si svůj film promítnete na HD televizoru, protože jiný se dnes už ani neprodává. Spokojenost s jiným než HD záznamem vám vydrží přesně do chvíle, než se objeví první pohyblivý obrázek. Zafungovalo totiž logické pravidlo, že obrazovka s vysokým rozlišením urputně vyžaduje i stejně kvalitní záznam. Proto doporučujeme při nákupu nové kamery brát v potaz pouze ty označené magickou značkou Full HD ukládající obraz na nejběžnější paměťové karty typu SD. Díky HDMI vstupu se u nich už ani nemusíte mořit s přepisováním záznamu v počítači - je možné se rovnou po připojení k televizi pokochat (jistě že tarantinovsky povedeným) výsledkem. Chcete přesný typ? Splést se nemůžete u Sony TG3 HandyCamu (cena už spadla na cca 14 500 Kč). Tahle miniaturní full HD (1080p) videokamera s nahráváním prostorového zvuku 5.1 poslouží nejen vám, ale splnila by i ty nejnáročnější mise Jamese Bonda. Přitom paměť, kdy lze použít SD kartu velkou až 32GB, v pohodě vystačí na téměř celovečerní film. Jestliže ale potřebujete být po Vánocích trochu spořivější, doporučujeme kamerky z jiné továrny. Volbou hodnou mistra je v tomto směru výrobek firmy Toshiba, konkrétně kamery zvané Camileo. Jak typ HD, tak jeho bratranec Pro HD umí pořizovat záznam ve stále slušném rozlišení 720p (1280 x 720 bodů) a navíc poslouží i jako fotoaparát, MP3 přehrávač a diktafon. Model Camileo Pro HD je vybaven trojnásobným optickým zoomem, druhý zoom nemá, ale zase u něj najdete HDMI port. A přibližné ceny? Vychází na směšných 2500 a 4000 Kč.


Jiné kafe je úplně nová videokamera od Panasoniku značená jako SW21, která na rozdíl od zchoulostivělých kolegyň vydrží i silný mráz a nečekané kotrmelce tolik běžné při filmování jízdy za jízdy. Kapesní rozměry ji řadí mezi praktickou výbavu, dokáže odolat pádu z výšky 120 centimetrů a nevyvede ji z konceptu ani sněhová bouře. Díky vodotěsnosti (jako by se nechumelilo, pracuje i ve dvoumetrové hloubce) vás při jejím používání nerozhodí ani potůček přes sjezdovku, ani pád do vodní nádrže postavené za účelem krmení hladových sněžných děl. V ceně kamery již je navíc speciální software umožňující zaznamenané sevřené obličejové rysy i hrůzou rozšířené zorničky okamžitě odesílat na server YouTube. A věřte, že pokud vaši přátelé vydrží sledovat váš «gesicht» při takové zátěži, vydrží už všechno.
Všechny zmíněné přístroje mají dostatečně rychlý zoom slušného rozsahu (vhodné je alespoň 15x přiblížení), který je jednou ze základních premis zaznamenání jezdce na lyžích či prkně tak, aby se pokud možno zvětšoval jen lehce a do záběru najížděl ladně a efektně. S pevným objektivem si můžete natočit maximálně vlastní rukavici, kdy bude malá tečka v pozadí připomínat spíš zasviněné dveřní kukátko než pohybujícího se sportovce. Při přibližování natáčeného objektu je třeba urychleně zrychlovat alespoň tak, jako to zvládal Dvořák před zraněním, a ideální je mít zapnutou funkci rozpoznávání tváře a zaznamenávání úsměvu, kterými už většina moderních přístrojů (hlavně fotoaparátů) disponuje. Pokud vám jde o dobrou kvalitu, vypněte si ještě před akcí digitální zoom. Je v podstatě jen výřezem z původního záběru a kresba s jeho použitím tedy logicky výrazně ztrácí na kvalitě.


Natoč to foťákem, SameSamsung NV24HD

Jestli jste víc fotografové než kameramani, netřeba zoufat. Letité pravidlo totiž zní, že obojí kvalitně a současně dělat prostě nejde. Malým kompaktem, který je doslova rozený kameraman, je například korejský Samsung NV24HD (cena cca 5800 Kč) zvládající natáčet video ve vysokém rozlišení 720p. I tohle «cvakátko» lze přitom připojit k moderní ploché televizi zcela jednoduše přes HDMI kabel. Konkurenční model ze stejné strany zeměkoule, disponující jen o trochu horšími parametry, nese jméno Fujifilm Finepix Z20df (cena cca 3000 Kč) a i když to na první pohled neprozrazuje, Samsunga v něčem i překonává. Konkrétně ukrývá prográmek pro okamžitý sestřih natočené akce. Praktické, bohužel na sněhu v mrazu vhodné jen pro lyžaře otužilé, neboť rukavice musí při šmikání dolů. Ovšem jestli jste choulostiví na mráz zalezlý za nehtem, pak vybírejte ještě o regál dále. Určitě tam narazíte na stylově outdoorový Olympus Mju Tough 8000, ovládající se pouhým poklepem jeho (ne vašeho) těla. Fajnšmekři a poloprofesionálové pak asi sáhnou po Nikonu D90 (cca 27 000 Kč), což je první zrcadlovka zvládající natáčet i video v HD kvalitě - v rozlišení 1280 x 720 bodů při rychlosti až 24 snímků za sekundu. Obrazový snímač fotoaparátu D90 je daleko větší než snímač průměrné videokamery, takže kvalita obrazu je více než dostatečná. Bohužel při natáčení musíte mít maximálně otevřenou clonu a nefunguje autofocus. Ale cesta to je a mnoho nadšenců se po ní určitě vydá.


Natoč to mobilem, SameMobilni_telefon_LG_KC910

Proč se tahat s přístroji navíc, když co se dělo na svahu, dokáže zachytit i mobil? Snad nejlepší fotomobil na trhu - Sony Ericsson C905 (cena cca 10 000 Kč) to zvládá s dokonalostí profesionála. Není divu, vždyť k tomu používá čip 8,1 MPix, autofokus a pro příliš temné chvíle výkonný xenonový blesk. Jediným tlačítkem lze přejít z fotografování do videozáznamu, který však pokulhává v neuspokojivém rozlišení QVGA s třiceti snímky za sekundu. Na YouTube to stačí, ale jinak to je bída... Zajímavější je v tomto případě nejnovější produkt z dílny LG - KC 910 přezdívaný Renoir (cena cca 10 000 Kč). Natáčí širokoúhlé video v rozlišení 640 x 384 bodů při rychlosti 30 snímků v nejběžnějším počítačovém formátu AVI (MPEG 4). Navíc můžete během zaznamenání událostí plynně zoomovat a problém není ani natáčení při rychlém pohybu, který pak lze softwarově téměř baletně zpomalit. Netřeba se bát ani silného větru normálně kazícího zvukový dojem. Funkce na potlačení okolních zvuků funguje bezvadně. Tahle nadupaná mašinka do kapsy má podobně jako typ Sony Ericsson C905 zabudovaný 8 Mpix fotoaparát se stabilizací a funkcí na rozpoznávání tváří, kterým však možnosti technických hrátek nekončí - najdete v ní i modul GPS a media přehrávač s podporou všech následujících formátů - MP3/MPEG4/AAC/DiVX/XviD.


Natoč to dalekohledem, Same

Možná vás to překvapí, ale voajéři nemusí sledovat dalekohledem jen studentky ve sprchách na koleji, ale může je uspokojit i pravidelný pohyb nahoru a dolů při jízdě na lyžích. S takovým binokulárem můžete totiž vždy objevit něco unikátního, ať už to jsou laškující lední medvědi či neúplatný rozhodčí v závodech FIS. Přístroj Instant Replay americké firmy Bushnell má sice jen osminásobné zvětšení, ale dosvědčí vám, co jste viděli, formou digitálního snímku případně minutovou videosekvencí. Překvapeným okolostojícím pak můžete onu převratnou novinu ukázat na odklopném LCD displeji s úhlopříčkou 38 mm. Nahrávky se stejně jako pětimegapixelové fotografie ukládají na paměťové SD karty, k napájení slouží dvě mikrotužkové baterie. Fotodalekohled stojí cca 8 300 Kč, více najdete na adrese www.dalekohledy.cz.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Petr Tůma / 3-10-2009
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit