Mužskou patnáctku ovládl biatlonista Berger

Biatlonista Lars Berger vyhrál na mistrovství světa v klasickém lyžování běh na 15 km volnou technikou, který významně ovlivnila náhlá změna počasí a husté sněžení.

Norský závodník dnes zvítězil s více než půlminutovým náskokem před dalším senzačním medailistou Leonidem Karnějenkem z Běloruska, třetí místo obsadil vedoucí muž Světového poháru Tobias Angerer z Německa. Z českých reprezentantů doběhl nejlépe Martin Koukal na 30. pozici. "Stalo se přesně to, čeho jsem se v Japonsku bál. Výsledky jsou z tohoto pohledu naprosto směšné," postěžoval si Koukal. Hustá vánice jej zastihla na trati v nejhorším možném okamžiku, sněžit přestalo až chvíli předtím, než dojel do cíle

Zato Berger zářil po závodě spokojeností. "Určitě se ke mně přiklonilo na chvíli štěstí. Rozhodně jsem s takovým výsledkem nepočítal. Ale na druhé straně jsem byl dobře připraven a také jsem musel bojovat s vánicí," řekl vítězný Nor na tiskové konferenci. Proti jeho triumfu Koukal při kritice výsledků nic nenamítal. "Ale chtěl bych vědět, zda byl druhý Bělorus někdy v závodě Světového poháru do třiceti," uvedl Koukal, který uznal, že se mu závod nepovedl. "Angerer jel za mnou a dosáhl na medaili. Musím hledat příčinu ve svém výkonu. Chybělo mi rozjetí ze skiatlonu," mínil.

Devatenáctiletý Karnějenko ve Světovém poháru nikdy nestartoval a jeho nejlepším výsledkem dosud bylo šestnácté místo na loňském juniorském mistrovství světa. Skiatlon na MS nedokončil. Čtvrtý skončil další outsider Johannes Eder z Rakouska, jenž byl ve Světovém poháru nejlépe osmadvacátý. Všechny favority zásadně zpomalila zhruba půlhodinová sněhová přeháňka v polovině závodu. V závěrečném finiši se probil k medaili pouze Angerer, pátý skončil jeho krajan Axel Teichmann, vítěz sobotního skiatlonu, na šesté místo se protrápil Rus Alexander Legkov. Koukal se dostal do třicítky, Jiří Magál byl dvaatřicátý a Milan Šperl osmačtyřicátý.

Nejvíce zklamaný byl Magál, který se zvlášť na dnešní závod připravoval dva roky. "Ze začátku jsem čekal na mezičasy, měl jsem pocit, že jedu dost rychle," uvedl Magál, ale hlášení ho vyvedlo z omylu, neboť brzy ztrácel 20 sekund. "V tu chvíli jsem si uvědomil, že můj výkon tak dobrý není. Byl jsem třicátý a přitom přede mnou nikdo silný nejel. Dnešní podmínky mezi jednou startující skupinou a druhou byly propastné. Ti, co jeli na začátku, měli krásné lyžování a šanci na medaili. Pro nás naopak znamenaly beznaděj. Přitom formu mám slušnou," řekl nazlobený Magál. Podobný závod prý zažil někdy v župním přeboru. Pouze Šperl, který má už bronzovou medaili ze sprintu dvojic, bral situaci s nadhledem. "Dobrý závodník bojuje i v těžkých podmínkách, které ovlivnily výsledky. Karnějenko byl dnes šťastný, tak mu přejme medaili. Začátek závodu, než začal padat sníh, byl o něčem jiném," uvedl Šperl. Lukáš Bauer závod vynechal, neboť se rozhodl šetřit síly na štafetu a závěrečný maraton, nejel nakonec ani nemocný bronzový medailista ze sprintu dvojic Dušan Kožíšek. Oba nemuseli litovat, neboť se vyhnuli trápení na čerstvém sněhu, který na tvrdý a rychlý podklad začal padat půl hodiny po startu. Favorité na prvním mezičasu proto nepromluvili ani do první pětadvacítky.

Změna podmínek se projevila natolik, že obhájce titulu Ital Pietro Piller Cottrer byl v této fázi devětadvacátý, nejlepší z okruhu favoritů. Angerer figuroval na začátku padesátky, mistr světa z Val di Fiemme Němec Teichmann dokonce uzavíral stovku. Změnu počasí nejvíce odnesli právě lyžaři na konci startovního listiny. Z Čechů si v úvodu nejlépe vedl Šperl, ale jen díky brzkému výběhu do závodu. V polovině závodu se sněžení umírnilo a favorité se postupně posouvali kupředu, ale jejich ztráta na jasně vedoucího Bergera byla vinou chumelenice příliš velká. Marný boj vzdal favorizovaný Francouz Vincent Vittoz. Před Šperla se dostali Koukal s Magálem, ale oba měli na první pozici v tu chvíli manko takřka dvě minuty a pohybovali se kolem padesátky. Sníh nakonec přestal padat. Angerer se stále posouval kupředu, ale na lepší než třetí místo to nestačilo. Piller Cottrer nakonec obsadil desáté místo. Také o druhý nejlepší norský výsledek se postaral biatlonista. Šestnáctý doběhl Ole Einar Björndalen, za nímž skončil specialista Frode Estil. Většina adeptů na přední pozice se musela spokojit s umístěním kolem dvacítky.

Výsledky - 15 km volnou technikou:

1. Berger (Nor.) 35:50,0, 2. Karnějenko (Běl.) -35,8, 3. Angerer (Něm.) -52,4, 4. Eder (Rak.) -58,3, 5. Teichmann (Něm.) -1:14,6, 6. Legkov (Rus.) -1:16,4, 7. Göring (Něm.) -1:17,9, 8. Olsson -1:19,3, 9. Hellner (oba Švéd.) -1:23,0, 10. Piller Cottrer (It.) -1:24,3, ...30. Koukal -2:27,5, 33. Magál -2:37,2, 48. Šperl (všichni ČR) -3:03,3.

Čtěte také:

Zlata Kateřiny Neumannové

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
ČTK / 28-2-2007
 • Budou se česká střediska ještě rozvíjet
 • Mapa střediska Vysoké Šachty
 • _DSC0755-1.jpg
 • Ski-jazzweb.jpg
 • SKI magazín mění svůj SuperTest
 • Blogerka SKI magazínu Šárka Sudová
 • Jizerská 50 (foto: Ota Mrákota)
 • Český skipas
 • Screen Shot 2017-01-30 at 11.43.16.jpg
 • Screen Shot 2012-05-16 at 12.51.10.jpg
 • Screen Shot 2012-06-06 at 16.02.20.jpg
 • topelement.jpg
 • Screen Shot 2016-02-10 at 13.23.57.jpg
 • Screen Shot 2017-01-30 at 11.44.07.jpg
 • Screen Shot 2015-10-07 at 17.27.54.jpg
 • Screen Shot 2013-02-15 at 10.23.07.jpg
 • Screen Shot 2013-02-15 at 10.21.35.jpg
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit