Neumannová ve skiatlonu stříbrná, vyhrála Zavjalovová

Kateřina Neumannová je vicemistryní světa ve skiatlonu a získala svou první stříbrnou medaili ze světového šampionátu v kariéře. Česká lyžařka prohrála dnes v Sapporu v závěrečném spurtu pouze s Ruskou Olgou Zavjalovovou, třetí byla Norka Kristin Steiraová.

Neumannová prohrála boj o zlato o půl sekundy, ale v cíli se přesto radovala. Kamila Rajdlová doběhla dvaadvacátá. "Jsem ráda. Někdy si člověk myslí, že stříbro je prohraná medaile, ale dneska byla vyhraná," řekla České televizi bezprostředně po závodu Neumannová. V závěrečných kilometrech se prý necítila úplně ideálně. "Rozhodně ne na diktování tempa. Navíc ve finiši člověk nikdy neví, jak to dopadne," hodnotila s tím, že medaili bere jako úspěch.

Hned po startu se do čela dostaly favoritky. Problémy měla pouze Norka Marit Björgenová, která upadla, ale už v klasické části se na špici dokázala dotáhnout. V čele byla hodně aktivní Slovinka Petra Majdičová, která se snažila startovní pole roztrhat. To se povedlo až na začátku bruslařské části, kde se vytvořila skupina dvanácti běžkyň. V kritické části ve sjezdu v levotočivé zatáčce na rozdíl od mužů ženy nepadaly a nedocházelo k dramatickým situacím. "Když jsem viděla, jak tam padali chlapi, byla to pro mě černá můra," připomněla Neumannová loňské závody, v nichž při sjezdu spadla dvakrát ze tří okruhů. Dnes se potíží vyvarovala. "Bála jsem se toho celé léto, ale dnes byl sníh dost pomalejší, navíc všechny jsme si trochu přibrzdily," řekla.

V bruslařské části táhla vláček Steiraová, Neumannová se držela kolem šesté pozice v kontaktu s vedoucími ženami, mezi nimiž už na konci klasické části překvapivě ztrácela vedoucí žena Světového poháru Virpi Kuitunenová z Finska. Už dvojnásobná medailistka ze Sappora nakonec skiatlon nedokončila. "Zvolila příliš náročný program startů v obou úvodních sprintech. Na to doplatila," poznamenala Neumannová. Po chvíli odpadly také Majdičová i Björgenová, které nezachytily nástup Steiraové. Vedoucí trojice, v níž byly i Zavjalovová a Němka Evi Sachenbacherová, se neudržela ani olympijská vítězka Kristina Šmigunová, naopak skupinku do čtyř žen doplnila po krátké stíhací jízdě Neumannová. Ve stoupání dva kilometry před cílem se čtyřiatřicetiletá rodačka z Písku dostala na druhé místo a vytvořila si dobrou pozici pro finiš.

Zavjalovová kilometr před cílem podruhé nastoupila, což nezachytila Sachenbacherová a boj o medaile se zúžil na tři ženy. Přestože Ruska se o závěrečné zrychlení postarala a česká lyžařka se za ní pouze vyvezla, Zavjalovová pozici udržela. "Už to nebylo o sprinterských schopnostech, ale o tom, kolik komu zbylo sil," řekla Neumannová. "Už sem tu díru nebyla schopná zlikvidovat, naštěstí zezadu nikdo nepřijel," komentovala finiš. "Měla jsem obavu z útoku Neumannové, proto jsem raději vsadila dříve na útok a stále jsem si hlídala první pozici. Teprve v cílové rovince jsem se uklidnila, když jsem získala nepatrný náskok a věděla, že už mě Neumannová neohrozí," řekla po závodě nová mistryně světa Zavjalovová.

Olympijská vítězka na volné třicítce Neumannová na minulém MS vyhrála závod na 10 kilometrů, doma má i dva bronzy ze šampionátu v Trondheimu a Ramsau. V Sapporu svou silnou disciplínu 10 km volnou technikou pojede v úterý a po dnešním výkonu bude velkou adeptkou na zlato. "Uvidíme ale, co na to počasí, hlásí sněžení," řekla Neumannová. "Ale už mám medaili, budu uvolněnější a zkusím to," dodala. Velmi dobře si vedla i Rajdlová. "V závěru jsem ještě chtěla své umístění o něco vylepšit, ve finiši jsem ale už předjet soupeřky nestačila," řekla česká běžkyně, která skončila dvaadvacátá, poslední ze čtyřčlenné skupinky, kterou tvořily Italka Follisová, Norka Nilsenová a Němka Bauerová.

Výsledky - skiatlon (7,5+7,5 km):

1. Zavjalovová (Rus.) 41:27,5, 2. Neumannová (ČR) -0,5, 3. Steiraová (Nor.) -2,1, 4. Sachenbacherová (Něm.) -4,6, 5. Roponenová -24,0, 6. Saarinenová (obě Fin.) -24,9, 7. Kallaová (Švéd.) -25,1, 8. Longaová (It.) -25,7, 9. Kowalczyková (Pol.) 32,0, 10. Šmigunová (Est.) -39,5, ...22. Rajdlová -1:54,3, 37. Nývltová -3:33,6, 43. Erbenová (všechny ČR) -3:56,5.