
"Mistrovství světa v klasickém lyžování bude mít význam pro město Liberec, případně Liberecký kraj, z pohledu celé české ekonomiky budou dopady zanedbatelné," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.
Klasické lyžování totiž podle něj nepatří mezi sporty s vysokou publicitou, jaké se těší například fotbal nebo hokej. "Z toho vyplývají i nižší příjmy z prodeje marketingových práv, reklamní výdaje firem či útraty diváků přímo v dějišti šampionátu," doplnil.
I podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška pomůže mistrovství pouze na krátko zvýšit obsazenost hotelů v Praze a v Libereckém kraji, což je vzhledem k útlumu v turistickém ruchu vítané. "Efekt bude ale příliš malý, aby byl pozorovatelný v kterýchkoliv makroekonomických ukazatelích," dodal.
S tím souhlasí i analytička Next Finance Markéta Šichtařová. "Ani divácky mnohem přitažlivější a větší akce typu mistrovství světa v hokeji či fotbale nemívají statisticky významný vliv na ekonomiku. O co se více utratí na místě, o to méně se vyprodukuje jinde, protože práce je nahrazena zábavou," upozornila.
Rovněž předchozí přípravy na šampionát nebudou mít podle Marka viditelný dopad na ekonomiku. Nijak velké totiž podle něj nebyly výdaje na přípravu sportovních areálů, pokud se srovnají s celkovou stavební aktivitou v České republice. "Na přípravu lyžařského šampionátu padlo 1,25 miliardy korun. Pro srovnání náklady na stavbu hokejové arény v Praze a rekonstrukci ostravského stadionu před mistrovstvím světa v hokeji v roce 2004 přišly na 8,7 miliardy korun, tedy sedminásobek nákladů na přípravu běžeckého areálu ve Vesci a skokanských můstků na Ještědu," uvedl.
Navíc podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla bude mít dopad mistrovství pouze na státní rozpočet, konkrétně na jeho deficit. "Vždy když pojedu kolem budu kroutit hlavou, jak je možné vyžadonit dvě miliardy korun ze státní kasy. Efekt na růst HDP bude nula, snad jen že sebudeme moci někde v době recese koulovat," uvedl.