Mexický kníže Hohenlohe: Master olympismu

V Soči se pod olympijskými kruhy už pošesté představí mexický lyžař Hubertus von Hohenlohe. Ve svých pětapadesáti letech bude nejstarším účastníkem her, kde ho tradičně čeká soutěž ve slalomu.
Na Olympiádě ve Vancouveru

Když se na olympijskou sjezdovku v pětadvaceti letech postavil poprvé, řada soupeřů, se kterými se utká na kavkazském svahu, ještě ani nebyla na světe. Od té doby patří k tradičním účastníkům vrcholných lyžařských akcí a ve startovním poli nebude chybět ani tentokrát.

Točivé lyžařské disciplíny zkrátka tomuhle neúnavnému německému knížeti, který se narodil v Mexiku, vyrostl ve Španělsku a teď žije ve Vídni, na celý život učarovaly. Jak uvedl Mexický olympijský výbor, Hohenlohe si v současné době zvyká na nové lyže a v Soči chce dosáhnout co nejlepšího výsledku. Synovec bývalého českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga je opět jediným kvalifikovaným Mexičanem na zimní hry.

Do Soči se knížecí veterán rozhodně těší a fanoušci se zase těší na to, jak je bohémský sportovec pobaví. "Nesnažím se těm mladým vyrovnat, ale… Neposuzujte mě podle dosaženého času, zhodnoťte můj styl a jestli mi slušela kombinéza," vyzval diváky před čtyřmi lety ve Vancouveru. Tehdy měl na sobě kombinézu zvanou "Desperado" připomínající mexického banditu i s vymalovaným opaskem a pistolemi, kterou mu na zakázku vyrobila Kappa.

Poprvé se Hohenlohe pustil na olympijský svah v roce 1984 v Sarajevu a byl to vůbec první případ od roku 1928, kdy se mexický reprezentant zúčastnil zimních olympijských her. Hohenlohe tehdy zasáhl do soutěží ve slalomu, sjezdu a obřím slalomu, nejlépe si vedl ve slalomu, kde skončil na 26. místě. To už měl ovšem za sebou účast na světovém šampionátu v roce 1982. V následujících letech ve své závodnické vášni rozhodně nikterak nepolevil a celkem se neutuchající lyžař zúčastnil patnácti světových šampionátů a pěti olympijských her. Na svém kontě má ale nejen účasti, ale také pěkná umístění. Ve Světovém poháru se pětkrát objevil mezi nejlepšími deseti v kombinačním závodě.

Ostatní závodníci i fanoušci si usměvavého pohodáře s modrou krví zamilovali. Těžce proto nesli, když Mexický olympijský výbor odmítl roku 2006 vyslat Hohenloheho na hry v Turíně, přestože se jejich jediný sjezdař do olympijského závodu jako obvykle kvalifikoval. Úsporná opatření latinskoamerické země vzala za své o čtyři roky později a mexický veterán stál ve Vancouveru opět na startu. "Každý mluví o tom zatraceném věku, ale dokud si věřím, tak na to nejsem starý. Snad jsem to na svahu dokázal," prohlásil tehdy po závodě. "Bavilo mě to. Sice jsem několikrát zatočil později, než bylo potřeba, a únava byla veliká, ale jinak to bylo v pohodě," zhodnotil svoje vystoupení.

"Zdravíme mládí světa!" zní tradičně při zahájení každých olympijských her. Německému aristokratovi ve službách Mexika bude v Soči už pětapadesát let a ačkoli datem narození mezi mládež už dávno nepatří, duchem je mladý neustále. Sám říká, že závodí dál, protože "exotičtí lyžaři" z velkých podniků mizí, a on chce tradici udržet. Jakoby se v jeho osobě současnému světu zhmotnil sportovec z průkopnických dob Pierra de Coubertina. Hohenlohe miluje život se vším všudy a vášnivě rád sportuje. Kromě lyžování se ale stačí věnovat i byznysu, fotografování a výstavám svých fotografií, a jako popový zpěvák dokonce nahrává hity.

Své předky zná Hohenlohe do 12. století

Rodinný původ lyžařského bonvivána je rovněž pozoruhodný. Hubertus Rudolph zu Hohenlohe-Langenburg pochází ze starobylého německého rodu, jehož doložené počátky sahají až do 12. století. O slavné předky tak rozhodně nemá nouzi. Už koncem 13. století vedl například Herman von Hohenlohe jako velmistr rytířský řád johanitů. Langenburská větev rodu sídlila i v Čechách a za první československé republiky se klonila k zastáncům federalizace státu.

Hubertus se narodil v Mexiku a v zemi žil do svých čtyř let. Jeho otec, kníže Alfonso, který mimochodem v Čechách strávil valnou část svého dětství, pracoval v zemi Aztéků u Volkswagenu. Právě po něm zdědil mladý Hubertus chuť k životu i pověst playboye. Jako dítě přesídlil do Evropy, vyrůstal ve Španělsku a i když momentálně žije s lichtenštejnským pasem nejčastěji ve Vídni, považuje se spíš za Španěla a Mexičana, než za Němce.

"Cítím se hodně španělsky a vůbec latinsky," prohlásil v rozhovoru pro Time. "Ačkoli je naše jméno německé, a jsme německá šlechta, vyrůstali jsme víc po středomořském způsobu. Já navíc jako Němec nevypadám. Lidé si většinou myslí, že jsem Argentinec nebo Ital," směje se Hohenlohe, který jako lyžař trénuje v Alpách a kromě němčiny a španělštiny mluví ještě plynně italsky, anglicky a francouzsky.

Zemi, kterou jako sportovec reprezentuje, zůstává věrný a pravidelně Mexiko navštěvuje. "Vždycky jsme chtěli mít jednoho člena rodiny, který bude Mexičanem. Tak jsem to já," říká olympionik, který už v roce 1981 stačil založit Mexickou lyžařskou federaci. Ačkoli je bezesporu talentovaným lyžařem, v konkurenci alpských sjezdařů by se nikdy prosadit nemohl, proto si možnosti závodit za Mexiko váží. "Myslím, že dělám Mexiku dobrou reklamu. Když někdo sedí doma ve vymrzlém Švédsku a uvidí mě, říká si: 'Sakra, tenhle chlap je z Mexika. Asi se pojedu ohřát do Cancúnu nebo Acapulka.' Je to oboustranně výhodné," prohlašuje Hohenlohe.

Před čtyřmi lety byl na olympiádě ve Vancouveru v jednapadesáti letech nejstarším sportovcem. Teď se na knížete světových lyžařů těší Soči.

Hubertus Rudolph, kníže zu Hohenlohe-Langenburg

  • Narozen: 2. února 1959 v Mexico City
  • Národnost: mexická
  • Debut ve Světovém poháru: 12. prosince 1981
  • Účast na OH: 5x (1984, 1988, 1992, 1994, 2010)
  • Účast na MS: 15x (1982, 1985, 1987, 1989, 1991, 1993, 1996, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2009, 2011, 2013)

Osobní webstránky: www.hubertushohenlohe.com


Docela dobrý obrázek o tom, kdo je Hubertus von Hohenlohe, si můžete udělat z klipu k jeho vlastní písni:

Článek má tyto nálepky lidé OH Sochi
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Vojtěch Scheinost / 11-1-2014
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit