Záhrobská byla osmnáctá v super-G, Krýzl dvaadvacátý v obřím slalomu

Česká lyžařka Šárka Záhrobská obsadila v dnešním superobřím slalomu Světového poháru v Lake Louise 18. pozici a vyrovnala své druhé nejlepší umístění v této disciplíně. Z premiérového vítězství v kariéře se v prvním super-G sezony radovala Nadia Fanchiniová z Itálie.

Třiadvacetiletá Záhrobská na ni ztratila 1,31 sekundy a týden po svém premiérovém vítězství ve slalomu SP v Aspenu se dočkala dalších bodů. V pátek jí ve sjezdu unikl bod o jedno místo.

V superobřím slalomu byla Záhrobská nejlépe patnáctá, loni právě v Lake Louise. Osmnáctá dojela i letos v březnu v Bormiu.

Druhý sjezd se měl v Lake Louise jet v sobotu, ale musel být kvůli sněžení zrušen. Sníh dělal starosti organizátorům i dnes, ale po půlhodinovém odložení startu se jim podařilo trať připravit, i když v průběhu závodu opět začalo sněžit.

Dvaadvacetiletá Fanchiniová vítězstvím korunovala úspěšné vystoupení v Kanadě, už v pátek byla druhá ve sjezdu. Dnes porazila o 28 setin sekundy shodně Švýcarku Fabienne Suterovou a Rakušanku Andreu Fischbacherovou.

"Je to krásné překvapení. Před startem jsem necítila tlak, protože už druhé místo ve sjezdu byl dobrý počinek," uvedla Fanchiniová, jež se v super-G stala juniorskou mistryní světa.

Své vedení v SP si devátým místem pojistila Američanka Lindsey Vonnová, Záhrobská je osmá.

Po dvou víkendech v zámoří se kolotoč Světového poháru vrací do Evropy, ženy budou závodit ve španělské La Molině.

Výsledky - superobří slalom:

1. N. Fanchiniová (It.) 1:20,97 min., 2. Suterová (Švýc.) a Fischbacherová (Rak.) obě -0,28, 4. Pärsonová -0,34, 5. Lindellová-Vikarbyová (obě Švéd.) -0,49, 6. Brydonová -0,53, 7. Vanderbeeková (obě Kan.) -0,58, 8. Mazeová (Slovin.) -0,59, 9. Vonnová (USA) -0,60, 10. Stygerová (Švýc.) -0,63, ...18. Záhrobská (ČR) -1,31.

Průběžné pořadí SP (po 6 z 35 závodů): 1. Vonnová 358, 2. Poutiainenová (Fin.) 260, 3. Rieschová (Něm.) 202, 4. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) 196, 5. Zettelová (Rak.) 190, 6. Fischbacherová 185, ...8. Záhrobská 156.

Krýzl díky 22. místu v obřím slalomu zajel nejlepší výsledek v SP

Český lyžař Kryštof Krýzl obsadil 22. pozici v dnešním obřím slalomu Světového poháru v Beaver Creeku a dosáhl tak na své nejlepší umístění v elitním seriálu v kariéře. V dramatickém finále vyhrál olympijský vítěz Benjamin Raich o setinu sekundy před domácím Tedem Ligetym.

Dvaadvacetiletý Krýzl dnešním výsledkem potvrdil dobrou formu z posledního období. V úterý v rakouském Reiteralmu obsadil druhé místo v obřím slalomu Evropského poháru a dnes poprvé v této disciplíně bodoval i mezi světovou špičkou. Ve druhé jízdě vylepšil o čtyři pozice své postavení po prvním kole a na vítěze ztratil 2,74 sekundy.

Skvěle se druhé kolo vydařilo Raichovi, jenž útočil až z osmé pozice. Olympijskému šampionovi ve slalomu a obřím slalomu po jeho jízdě odpadal postupně jeden soupeř za druhým, až se na start postavil jako poslední vítěz prvního kola Ligety.

Turínský šampion z kombinace měl po prvním kole před Raichem náskok více než sekundu a ještě na posledním mezičasu vedl o půl sekundy, ale svůj čas k dobru prohospodařil a prohrál nejtěsnějším rozdílem. Třicetiletý Raich tak dosáhl na 31. triumf v SP v kariéře.

"Před závodem jsem si něco představoval, ale po prvním kole to vypadalo hodně složitě. Pak jsem zkusil jet na hraně a v dolní části trati se mi to na rozdíl od prvního kola vyplatilo," uvedl Raich, jenž v SP naposledy triumfoval téměř přesně před rokem, 9. prosince v Bad Kleinkirchheimu.

Třetím místem korunoval úspěšný návrat do Beaver Creeku Aksel Lund Svindal, jenž měl před rokem v tomto americkém zimním středisku těžký pád, který ukončil jeho sezonu. Norský lyžař vyhrál v minulých dnech sjezd i superobří slalom a vede průběžné hodnocení SP.

Kolotoč Světového poháru se přesouvá do Evropy, muži budou závodit ve francouzském Val d'Isére.

Výsledky - obří slalom:

1. Raich (Rak.) 2:24,61 (1:12,36+1:12,25) min., 2. Ligety (USA) 2:24,62 (1:11,31+1:13,31), 3. Svindal 2:24,71 (1:12,00+1:12,71), 4. Jansrud (oba Nor.) 2:24,76 (1:12,72+1:12,04), 5. Simoncelli (It.) 2:24,92 (1:12,41+1:12,51), 6. Cuche 2:25,19 (1:11,87+1:13,32), 7. Defago (oba Švýc.) 2:25,36 (1:12,40+1:12,96), 8. Kostelič (Chorv.) 2:25,47 (1:12,72+1:12,75), 9. Grange (Fr.) 2:25,82 (1:12,79+1:13,03) a Janka (Švýc.) 2:25,82 (1:13,07+1:12,75), ...22. Krýzl (ČR) 2:27,35 (1:13,59+1:13,76).

Průběžné pořadí SP v obřím slalomu (po 2 z 8 závodů): 1. Raich 150, 2. Ligety 140, 3. Cuche 120, 4. Albrecht (Švýc.) 100, 5. Svindal 80, 6. Jansrud 74, ...31. Krýzl 9.

Průběžné pořadí SP (po 7 z 37 závodů): 1. Svindal 345 b., 2. Maier (Rak.) 216, 3. Defago 198, 4. Cuche 196, 5. Raich 193, 6. Albrecht a Ligety oba 185, ...65. Trejbal (ČR) 14, 75. Krýzl 9.