Zákaz vstupu platí i na sjezdovky

Kdyby měla zimní střediska v Libereckém kraji respektovat vládní zákaz vstupu do lesů, nesmělo by se tam lyžovat!

Například na tanvaldském Špičáku totiž leží všechny sjezdovky u čtyřsedačkové lanovky na lesní půdě. Lyžaři se po ní pohybují také na Ještědu. V obou velkých zimních střediscích se však už buď jezdí nebo se tam jezdit bude - alespoň to tvrdí jejich představitelé.

"Špičáku se větrná kalamita vyhnula a zákaz vstupu na sjezdovky je tady nesmyslný. Asi deset popadaných stromů se odstranilo již před několika dny a v sobotu pustíme lanovku. Lyžaře upozorníme, aby nevjížděli do lesa, což sice nesmějí dělat nikdy, ale porušují to," prohlásil ředitel TJ Bižuterie Pavel Bažant.

Na lesní půdu smí nyní podle vládního rozhodnutí pouze osoby provádějící likvidační práce, orgány státního dozoru a Česká inspekce životního prostředí. TJ Bižuterie by proto na sjezdovkách během současných silných mrazů nemohla ani uměle zasněžovat. Bez technického sněhu by se však na Špičáku a ani na Ještědu nedalo lyžovat, přírodní je prachový a chybí pod ním tvrdý podklad. Na ještědských sjezdovkách sice lesní půda zabírá jen malý zlomek plochy, rozkládá se však na důležitých místech - třeba na nástupech a výstupech z lanovky. Ani tam by se tedy lyžaři neměli pohybovat. "Dnes už lyžujeme na Ještědu na dvou vlecích a v sobotu se rozjedou dvě lanovky. Vládní zákaz vstupu do lesů považujeme za nekorektní vůči všem provozovatelům sportovních areálů. Do jejich rozvoje někteří vložili desítky nebo dokonce stovky milionů korun," upozornil Daniel Svrček, ředitel společnosti Snowhill, jež na Ještědu působí.

U lanovek v Harrachově, Rokytnici nad Jizerou a v Benecku jsou sjezdovky na jiné než lesní půdě. Ve Vítkovicích zabírá lesní půda jen malý prostor, jemuž se lyžaři lehce vyhnou. Vládní rozhodnutí o zákazu vstupů do lesů - tedy na lesní půdu - vzniklo nejen vůli rychlé likvidaci kalamity, ale také proto, aby se běžkaři a pěší turisté nedostali do ohrožení života. Horské cesty v západních Krkonoších a Jizerských horách však v řadě případů vedou po lesní půdě tam, kde rostou jen nízké stromky a nebo porosty chybí úplně. Po jiné než lesní půdě procházejí naopak horské komunikace, kolem nichž se na příkrých svazích vypínají dvacetimetrové a ještě vyšší smrky. Taková je třeba oblíbená běžkařská trasa z Harrachova kolem Mumlavy, kde turisté jezdit smí. "Nouzový stav vláda v Libereckém kraji vyhlásila především kvůli likvidaci rozsáhlých polomů. Měla ale dát příležitost samosprávě nebo majitelům lesů, aby sami určili, jestli na sjezdovkách a turistických cestách hrozí lidem nebezpečí, nebe jestli je tam lze pustit," uvedl náměstek libereckého hejtmana Karel Dolejší.

Mezi skupiny, jimž vládní rozhodnutí vstup do lesů povoluje, nepatří horská služba. "O víkendu k nám dorazí tisíce lyžařů a zřejmě se i přes zákaz vydají rovněž na Jizerskou magistrálu, jež vede většinou po lesních cestách. Pokud by se někomu z turistů něco stalo, do lesa pro něj prostě pojedeme, ať vládní vyhláška říká cokoli," prohlásil náčelník Horské služby Jizerské hory René Mašín.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
ČTK / 27-1-2007
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit