PassoTonale: splněný sen

Od lyžařské oblasti po mega lyžařský kolotoč plně zařazený mezi nejdůležitější zimní alpské destinace: Adamello Ski mění tvář a nově se prezentuje milovníkům sněhu jako lyžařský ráj.
86-89-tonale-skirijen06-4.jpg

Po dvou letech intenzivních prací na rozšíření  a modernizaci je nyní transformace kompletní  a slavnostní zahájení provozu spojovací telekabiny Pontedilegno Tonale, určené na 2. prosince letošního roku, bude znamenat kvalitativní skok, který představuje «velký sen» lyžařské oblasti Alta Valle Camonica a Alta Val di Sole na hranicích mezi Lombardií a Trentinem. Od této zimy Adamello Ski nabízí sto kilometrů sjezdovek, vzájemně propojených do nezapomenutelných sjezdů, které vedou znadmořské výšky 3000 metrů ledovce Presena po bílý přírodní amfiteátr horského průsmyku Tonale (1883 m n. m.) a odtud šest kilometrů po otevřených loukách a částečně lesem (nové sjezdovky Tonalina a Pegr) do lyžařské oblasti Pontedilegno a Temú. Oblast Temú, která byla zprovozněna minulou zimu, nabízí osm velmi širokých a obzvláště panoramatických sjezdovek, takže se vyplatí se sem vypravit už kvůli nádhernému výhledu přes náhorní plošiny Mortirollo až po Tonale. Tyto sjezdovky, které se rozkládají od 1121 po 1906 m n. m., jsou propojeny sblízkou sjezdovkou Pontedilegno. Jsou doporučeny zkušeným lyžařům a také jsou homologované pro lyžařské závody. Nová telekabina Pontedilegno – Tonale odveze lyžaře, pohodlně usazené v kabinkách o osmi místech, přímo do Tonale, kde je široký výběr sjezdovek, vhodných také pro začátečníky. Další telekabina umožní dosáhnout ledovec Presena, kde každý rok trénuje italské národní mužstvo «Azzurri» a není to náhodou: tyto sjezdovky prověří nejlepší lyžaře a lyžování na alpském ledovci je vždy velmi emocionální záležitostí. Černá sjezdovka Paradiso, která padá z ledovce až po Passo Tonale, je jednou z nejvíce fascinujících sjezdovek celého alpského oblouku a od této zimy bude propojena se sjezdovkami Tonalina a Pegrá, které končí po devíti kilometrech ryzí zábavy v Pontedilegno.

 Nové Adamello Ski se silně zaměřuje také na kvalitu přepravních zařízení: kromě nových sedaček v Temú a telekabiny Pontedilegno-Tonale byly investovány velké částky také do výměny starých přepravních zařízení za nové čtyřsedačky s automatickým odpojením jak v Pontedilegno, tak v Tonale. To se projeví ve vyšší bezpečnosti a zrychlení přepravy lyžařů: lyžařská oblast se dokázala přizpůsobit nárokům moderního turisty, který nesnáší fronty. Další velkou prioritou bylo umělé zasněžování, jímž je nyní vybavena celá lyžařská oblast. Jde o základní rekvizitu každé velké lyžařské destinace. To znamená, že i v případě zimy skoupé Passo_Tonale_černána sněhové přeháňky bude celá oblast kompletně zasněžena a bude vždy zárukou možnosti lyžování na všech sjezdovkách.

 

Rezidence a hotely různých kategorií, rozmístěné mezi Vezza d‘Oglio (Lombardie) a Pellizzano (Trentino), nabízí výběr ze šesti tisíc lůžek vpříjemném a pohostinném prostředí. Lyžařské školy Pontedilegno-Tonale a Tonale-Presena dávají kdispozici více než sto učitelů lyžování pro ty, kteří se chtějí naučit lyžovat nebo vypilovat svou lyžařskou techniku, zatímco pro ty, kteří nechtějí lyžovat, je zde možnost uskutečnit výlety na sněžnicích nebo jízdu na saních tažených psím spřežením Husky, organizované školou Sleddog v Tonale, nebo se věnovat běžkám v běžeckém centru Monticelli v Tonale nebo ve Vermiglio. Rodiny si mohou dopřát volný čas tím, že dají důvěru Fantaski, veselému parku, kde kvalifikovaný personál zabaví děti výukou pohybu na sněhu a prvních krůčků na lyžích. Kdo je unaven lyžováním, může se zastavit v restauracích a aprés-ski barech podél sjezdovek, relaxovat v centru wellness nebo se zabavit shoppingem na pěší zóně v Pontedilegno, která si i přes nedávný urbanistický vývoj dokázala zachovat kouzlo a atmosféru typického horského městečka s tím správným nádechem rafinované elegance, která si každého získá.

 

Rozšíření lyžařské oblasti ještě více zesílilo turistickou nabídku oblasti Adamello Ski, odjakživa vysoce  ceněnou četnými zahraničními turisty. Jedním z hlavních trhů je právě Česká republika, která má odjakživa velmi přátelské vztahy s Pontedilegno- ­Tonale. Zvláště tento rok si mnoho cestovních kanceláří s velkým předstihem objednalo místa v hotelech i rezidencích. Vzhledem k minulým letům a prvním odhadům pro příští zimní sezonu se předpokládá, že zimní dovolenou stráví v lyžařské oblasti Adamello Ski více než 12 000 Čechů.

 

I tento rok se zde bude konat mnoho sportovních akcí, počínaje  «Gigantissimo» 23. prosince. Tento velmi oblíbený závod, který se koná již popatnácté, umožňuje všem lyžařům, aby porovnali své dovednosti s velkými lyžaři národního družstva. Na konci roku se opět budou konat tradiční jízdy s pochodněmi, organizované lyžařskými školami na Passo Tonale (30. prosinec) a Pontedilegno (31. prosinec), doprovázené hudbou a přípitky svařákem, teplým aromatickým vínem, které zahřeje i v té nejchladnější noci. 3. února hostí Vezza d‘Oglio sedmou edici «Caspolada» při svitu měsíce, romantické procházky Passo_Tonale_sedačkana sněžnicích za měsíčního světla v sugestivním rámci přírodního parku Adamello, zatímco v březnu čeká skialpinismus – Lunaralli na Passo Tonale a Skialpinistický pohár Adamello, organizovaný Ugolinim.

 

Adamello Ski

Adamello Ski je čím dál tím více synonymem pro dovolenou, ať již zimní, či letní. Když se červencové slunce stane příliš intenzivním na to, aby bylo ještě možné lyžovat na ledovci Presena, celá oblast se zaplní cyklisty, kterým vyhovují pro jejich letní aktivity více či méně náročné trasy uprostřed kvetoucích parků. Projekt Adamello Bike Arena se zrodil nedávno a je velkou příležitostí pro milovníky hor: 500 kilometrů cyklistických stezek, které tvoří 18 itinerářů mezi Alta Valle, Camonica a Alta Val di Sole, uvnitř Národního parku Stelvio a regionálního parku Adamello. Itineráře obsahují údaje pro GPS, které je možné si stáhnout na webových stránkách konsorcia a jsou značeny v terénu pomocí směrovek se jmény jednotlivých itinerářů s popisy zvířat, která žijí v místních lesích. Trénovanější cyklisté ocení technické cyklistické stezky, které je zavedou do vysokých nadmořských výšek, kde jsou ještě dobře viditelné zákopy a opevnění První světové války, a na zábavné lesní horské stezky. V programu je také využití přepravních zařízení k dopravě horských kol, čímž je možné si lépe vychutnat sjezdy plné přírodních překážek, kromě toho konsorcium angažuje ubytovací zařízení, aby příští léta nabízela speciální služby pro bikery, pro všechny, kteří chtějí strávit dovolenou na dvou kolech.

 

Léto v oblasti Adamello Ski znamená také Adamello Card, průkazku, která umožňuje objevování oblasti: těm, kteří jsou ubytovaní v hotelu nebo rezidenci, dává zdarma možnost účastnit se turistických, přírodovědných, sportovních a kulturních aktivit s experty v různých oblastech. Od výletů shorským vůdcem po houbařské botanické exkurze, od lekcí fotografování po etnografická muzea a od stop první světové války po lekce sportovního lezení a mountain biku. Adamello Ski je oblast, kterou si můžete užít po celý rok.

 

Telekabina_Passo_Tonale

Telekabina

Telekabina, která spojuje Pontedilegno s Tonale, je přepravní zařízení s automatickým odpojením, složené ze dvou úseků se střední kabinou ve výšce 1640 m n. m. Dolní stanice je v 1256 m, blízko pokladen Adamello Ski v Pontedilegno, dojezd je v 1916 m na Tonale, naproti lanovce, která jede na ledovec Presena. Lyžaři mohou dojet do Tonale pohodlně usazeni v kabinkách o osmi místech za 15 minut. Přepravní kapacita je 1800 osob za hodinu. Telekabina Pontedilegno-Tonale je nejdelší italské přepravní zařízení s těmito parametry a jedno z nejdelších v Evropě. Kromě toho, že spojuje lyžařské oblasti Pontedilegno a Tonale, obsluhuje také nádhernou sjezdovku dlouhou 6 km, jejíž první část vede otevřeným terénem a druhá lesem. Tato sjezdovka je pomocí odbočky spojena s černou sjezdovkou Paradiso, a tak je možné startovat v 3000 m n. m. z Cima Presena a dojet po jedenácti kilometrech ryzího sjezdu do Pontedilegno. Přepravní zařízení bude sloužit také místnímu obyvatelstvu a bude v provozu celý rok s delší provozní dobou, než je u lanovek obvyklé.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
SKI magazin / 18-3-2007
SKI magazin
SKI magazin Takto označené články byly připraveny redakcí a upozorňují na akce SKI nebo partnerských společností
 • Ski areal Kamenec.JPG
 • saska-oblouk-1.jpg
 • Takhle ISPO nijak velce nevypadá, ale za otáčivými dvěřmi čeká na 2 300 vystavovatelů z 50 zemí na výstavní ploše 140 000 m2. Tak snad stihneme vše důležité.
 • Titulka.jpg
 • Bauer.jpg
 • sarka.gif
 • Kateřina Neumannová byla jednou z nejvýraznějších tváří značky Madshus
 • aparthotelpodzakletym_03.png
 • Reprezentace míří na sever Evropy.
 • 01-titulka-ski-online08-1.jpg
 • intersport-myslbek-zvenku-2.jpg
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit