Salomon představil nejlehčí botu na světě Carbon SK LAB

Tajemství, o kterém se v souvislosti s firmou Salomon šeptalo po dlouhé dva roky, bylo odhaleno. Francouzský výrobce představil zcela nový koncept skate boty pro volnou techniku běhu na lyžích, která naplnila většinu očekávání: je extrémně lehká, neskutečně pevná a pořádně drahá!
Nová nejlehčí skate bota na trhu Salomon Carbon SK LAB

K oficiálnímu představení bot Salomon Carbon SK LAB došlo dnes na mnichovském veletrhu ISPO. My jsme se sice k novince dostali již o 14 dnů dřív, ale na zveřejnění podrobností jsme si museli počkat – stejně jako celý svět. Salomon k tomu měl, vzhledem k exkluzivitě produktu, jistě dobrý důvod. 

Na čem že to tedy ve Francii po několik let desítky inženýrů a sportovců pracovalo? Jednoznačně největším lákadlem revolučních Carbon SK LAB je jejich hmotnost. Zatímco pár "obyčejného" top modelu Salomon S-Lab Skate Pro váží 1230 gramů a konkurenční Alpina ESK Pro (cca 1206 g) resp. Madshus Redline (cca 1170 g) jen o pár desítek gramů méně, SK LAB ukáží na váze pouhých 860 gramů. Můžeme potvrdit, že i při pouhém potěžkání v ruce je úbytek hmotnosti pořádně znát a není pochyb, že na noze při běhu to bude rozdíl ještě o dost znatelnější.

Druhou zajímavostí je konstrukce bot, která není klasicky jednodílná, jak jsme u všech modelů pro běh na lyžích zvyklí, ale dvoudílná, čímž se podobá spíše svým sjezdařským kolegyním. Z celokarbonového skeletu lze vyjmout 3D předtvarovanou velmi tenkou vnitřní botičku zesílenou pouze v kritických místech v okolí kotníku. Karbonový skelet poskytuje obutí hned dvojici výhod: za prvé je samozřejmě z podstaty materiálu, z něhož je vyroben, dokonale tuhý a pak také téměř nezničitelný. Vyjímatelnou vnitřní botičku lze v případě opotřebení vyměnit za novou, což obutí zajišťuje v podstatě neomezenou životnost – odhadovaná výdrž skeletu u závodníků jsou čtyři sezony.

Máte-li dojem, že jste podobnou botu už někde zahlédli, je to možné. Již po dvě sezony ji testuje na 70 závodníků ve Světovém poháru – v závodním programu je ovšem k dispozici v jiném barevném provedení a díky utajení se o tom moc nemluvilo. Nesmělo mluvit. Pokud si ale najdete nějaké fotografie z let minulých, určitě ji na nohách běžců objevíte.

Neobyčejně lehké, extrémně pevné, že to vše zní až příliš neuvěřitelně? Tak teď dvojice trochu horších zpráv. Výroba bot Salomon Carbon SK LAB je díky své unikátnosti stále výjimečně složitá – mimochodem, skelet vzniká v Evropě, konkrétně italské továrně společnosti Lamborghini, což se projeví ve dvou jejich dalších klíčových parametrech: dostupnosti a ceně. Mimo závodní program bude v příštím roce v prodeji na celém světě pouze 800 párů, z čehož do České republiky připutuje 36 exemplářů. A samozřejmě, pokud je něčeho málo, bývá to také náležitě drahé. Boty budoucnosti s logem Salomonu bude v příští sezoně zdobit cenovka 22 000 Kč.

  • Další novinky Salomonu pro sezonu 2013/14, jako například více o lyžích Equipe RC Skin (řešení podobné systému Atomic Skintec), najdete v tomto článku
Článek má tyto nálepky běžky technika
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 26-1-2014
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit