Tour de Ski po půli: Skvělá Nývltová a výborný Razým

Vynikající výkon podala ve švýcarském Lenzerheide běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová, když ve čtvrté etapě prestižní Tour de Ski, ve které se jel závod na 10 kilometrů klasicky s hromadným startem, skončila sedmá.
Aleš Razým (foto: Agence-Zoom)

„Je to můj nejlepší výsledek v kariéře, mám ohromnou radost,“ zářila v cíli česká ženská jednička, jejímž dosavadním maximem bylo osmé místo ze stejné distance na Tour de Ski v italském Val di Fiemme před čtyřmi lety. To, že v novoročním závodě chyběly ty největší soupeřky (Norka Björgenová z Tour ze zdravotních důvodů odstoupila, Polka Kowalczyková svou účast odřekla ještě před prologem), trutnovskou rodačku nemrzí. „Já to takhle neberu. Včera jsem taky ve sprintu postoupila ze 30. místa a kdyby tady ty holky byly, postup by nevyšel.

Na „kdyby“ ale nehraju, to bych rovnou mohla říct, že kdybych měla nohy jako ony, tak bych taky takhle skvěle jezdila,“ smála se desátá žena průběžného pořadí Tour a přiznala, že dalšího vývoje seriálu se trochu bojí. „Teď budu tak vepředu, že posouvat se nahoru bude strašně těžké a padat dolů zase hodně jednoduché. O celkovém výsledku tedy zatím mluvit nechci. Už teď ale můžu být maximálně spokojená, dnešní sedmá příčka je fantastická a cokoliv navíc bude jen další plus.“
Ženskou klasickou desítku s hromadným startem vyhrála Finka Niskanenová před Norkami Jacobsenovou a Johaugovou.

Po umístění v první desítce sahal i Jakš. Bauer pokračuje.

K nejlepšímu výsledku sezóny měl v závodě mužů na patnáct kilometrů klasicky i Martin Jakš, kterému jen těsně uniklo umístění v první desítce. Nakonec skončil po kolizi před cílovou rovinkou osmnáctý. „Jel jsem kolem šestého místa a přihnali se za mnou závodníci, kteří měli do té zatáčky větší rychlost. Stopy tam byly najeté o kousek dřív, takže se do nich muselo trochu přebruslit a někdo mi tam zprava přejel přes lyži. To mě rotzočilo a lehnul jsem. Bohužel to odnesla zlomená hůl,“ popsal nejúspěšnější z Čechů. Dobrá nálada ho ale neopustila. „V první chvíli jsem byl pořádně naštvaný. Otočil jsem se na Sundbyho, protože jsem myslel, že to byl on, ale pak přišel s omluvou Roethe. Takže to byl druhý Nor se zelenými holemi. Ta naštvanost ale rychle pominula. Stálo mě to možná deset vteřin a to určitě zamrzí. Není to ale žádná tragédie, ze závodu mám dobrý pocit, protože jsem ho celý odjel velmi slušně,“ řekl Jakš, který v průběžném hodnocení poskočil na 14. příčku.

Na konečný výsledek ale zatím nemyslí. „Jak to dopadne, bych zatím nechtěl odhadovat. Člověk někde spadne a ztratí rázem dvacet vteřin. Důležitý teď bude ten přejezd z Cortiny do Toblachu, tam když se vypadne ze skupiny, může to hrát velkou roli. Pořád ale platí prvotní cíl, tedy dokončit Tour do dvacátého místa. S tím budu spokojený.“

O spokojenosti naopak mluvit nemůže dlouhodobý český lídr Lukáš Bauer. Ten si středečním 26. místem v celkovém pořadí sice polepšil (na 39. příčku),ze svých výkonů ale nadšený není. „Byla to první distance, takže se cítím o trochu líp než v těch sprintech, ale ke spokojenosti samozřejmě hodně chybí. Startoval jsem s číslem 77 a bylo docela těžké se tím balíkem prokousat. Na druhou stranu jsem si takovou výchozí pozici vybojoval v předchozích závodech a patřila mi zaslouženě. Trať byla rychlá a těžká a nedalo se moc předjíždět, nějaké vážnější patálie se mi ale naštěstí vyhnuly,“ popisoval český veterán, který stále přemýšlí o tom, že by z Tour po čtvrté etapě odstoupil. „Není to ono, to je ostatně jasně vidět z výsledků,“ připustil Bauer. Přesto s týmem pokračuje do italského Toblachu. Teprve tam padne během zítřejšího volného dne konečné rozhodnutí. „Tu patnáctku Lukáš nezajel tak špatně, abychom ho hned posílali domů, zlepšují se i ostatní ukazatele jako jsou třeba tepy. Po každém závodě je potřeba se dát nejdřív dohromady a nedělat ukvapené závěry. Nejdřív se na to vyspíme a pak znovu popřemýšlíme. Nejvíc bude záležet na chuti Lukáše. Když bude chtít pokračovat, uděláme všechno pro to, aby závodil dobře. A když z Tour odstoupí, zůstal by zřejmě v Toblachu, kde by teď měl lepší tréninkové podmínky než doma v Čechách,“ upřesnil další plány reprezentační kouč Miroslav Petrásek.

Žádný z dalších Čechů v klasické patnáctce nebodoval. Aleš Razým dojel 51. a průběžným pořadím se propadl na 31. příčku. Po čtvrté etapě z Tour de Ski odstoupili Dušan Kožíšek, Ondřej Horyna a Karolína Grohová.

Další distanční závod je na programu po čtvrtečním volnu. Muže čeká tradiční, pětatřicetikilometrový přejezd z Cortiny do Toblachu, ženy v Toblachu odjedou volnou patnáctku.  

Výsledky:

15 km klasicky s hromadným startem muži: 1. Poltoranin (Kaz.) 34:28,1, 2. Dotzler (Něm.) +0,6, 3. Volzhentsev (Rus.) +1,0, …, 18. Jakš +15,3, 26. Bauer +25,3, 51. Razým 11:08,6, 73. Magál +2:06,0, 81. Horyna +2:34,1, Kožíšek nestartoval (všichni ČR)
Průběžné pořadí Tour (po 4 ze 7 závodů): 1. Sundby (Nor.) 48:13,6, 2. Halfvarsson (Švéd.) +31,7, 3. Harvey (Kan.) +35,3, …, 14. Jakš +1:25,2, 31. Razým +2:03,0, 39. Bauer +2:18,4, 81. Magál +4:29,6

10 km klasicky s hromadným startem ženy: 1. Niskanenová (Fin.) 26:27,4, 2. Jacobsenová +0,4, 3. Johaugová (obě Nor.) +1,1, …., 7. Vrabcová-Nývltová +24,5, 56. Grohová +2:33,6, 57. Nováková +2:45,1 (všechny ČR)
Průběžné pořadí Tour (po 4 ze 7 závodů): 1. Jacobsenová 38:14,2, 2. Östbergová (obě Nor.) +35,4, 3. Niskanenová (Fin.) +36,8, ….., 10. Vrabcová-Nývltová +1:39,9, 54. Nováková +4:20,1 (obě ČR)

Článek má tyto nálepky běžky sport
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Šárka Sudová / 2-1-2014
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit