Race Masters: Sezona startuje

Také patříte mezi hobby závodníky? Lyžaře, co si nedají pokoj a donekonečna soutěží s ostatními nebo alespoň sami se sebou? Pak jste našimi lidmi! Novým projektem Race Masters míříme na všechny, kdo rádi soutěží a chtějí své lyžařské schopnosti poměřovat s ostatními. Závodit na lyžích je totiž super zábava, která není v žádném případě limitována věkem.
Cvičení na rovnováhu a koordinaci.

Řada lyžařů se k závodění vrací, nebo jej dokonce úplně poprvé vyzkouší až ve věku, v němž profesionálové vyklízí scénu. Lyžování je přece celoživotním koníčkem! Projekt Race Masters je podporou všech hobby závodníků, kteří se na nic nevymlouvají a prostě a jednoduše do toho jdou. Jedním z nich je také Robo Záboj, člověk, který tak nějak spojuje kategorii závodících lyžařů se skupinou lidí, jež se aktivně podílejí na přípravách podobných akcí a čas od času také na tvorbě SKI magazínu. Učitel lyžování a bývalý závodník se vloni poprvé zúčastnil série závodů Českého poháru Masters a podle očekávání si vedl velmi dobře. Třetí místo v celkové klasifikaci Roba pořádně namotivovalo, takže cílem letošní sezony je jednoznačně vítězství v Českém poháru a co nejlepší umístění v některém ze závodů Světového poháru Masters. Takové výsledky ale nepřijdou sami od sebe.

Pokud Vás zajímá, jak náš MASTERs trénuje, nezapomeňte si prohlednout galerii. Najdete ji tradičně pod článkem.


Jak už jsme psali v říjnovém SKI magazínu, hobby závodníci, alespoň ti z České republiky, nejezdí trénovat do Chile, a tak jsme konec léta společně s Robem věnovali optimálnímu vyladění lyžařského vybavení. Díky firmám SNOW-HOW, výhradnímu dovozci značek Blizzard a Tecnica do České republiky, a SIDAS jsme v tomto ohledu dosáhli téměř dokonalosti. Závodní Blizzardy budou, jak to tak vypadá, jezdit skvěle, boty od Tecnici padnou jako ulité. Rádi bychom na tomto místě zmínili také dalšího z partnerů našeho projektu, na poslední chvíli se k nám přidal v Česku nově fungující distributor oblečení Frencys. To je super zpráva, nakonec jsme tedy také stylově oblečeni. Všem partnerům děkujeme za jejich podporu. 

Co přinesou výše popsaná partnerství a aktivity vám, čtenářům SKI magazínu? Doufáme, že pěkně čtení a snad také nějaké ty informace o tom, jak se připravit na sezonu amatérských závodů, jak takové závody jezdi a nejlépe jak je vyhrávat. 

Poprvé na sníh 

Na konci října jsem se konečně dostali na sníh. Ledovec na konci údolí Stubaital je pro nás dobře známým místem. Stubai není daleko, podmínky jsou tu většinou vynikající a proč to nepřiznat, máme tu kamarády. V lyžařské škole Neustift Olympia nás čekalo vřelé přivítání. Majitel školy, typický, věčně vysmátý Tyrolák hned rozlil hruškovici a začalo se vzpomínat.

Chvála obřačky

Zpočátku jsem měl z nových lyží trochu respekt, nevěděl jsem, jaké budou. Závodní obřákové lyže v malých rychlostech standardně vyžadují trochu více síly k ovládání. Ale když se rozjedou, začínají být ve svém živlu. Je cítit, že zejména na tvrdém povrchu z nich sálá síla a jistota. V rychlosti skvěle tlumí nerovnosti a v momentu naklopení lyže na hranu se zaříznou a agresivně jedou do oblouku. Člověk má stoprocentní pocit jistoty, ví, že mu neujedou ani o milimetr a dokonce i na ledě jedou jako po kolejích! I v krátkých obloucích vám lyže vrátí veškerou energii, co jste do nich vložili. Vystřelí vás z jednoho oblouku do druhého, takže máte co dělat, aby vás nepředjeli. Samozřejmě, není to tak živé, jako se slalomkou, ale přesto z obřačky v krátkém oblouku vyzařuje ohromná energie a síla. Obřačka byla vžycky má oblíbená lyže, protože když to umíte, tak vám to tato lyže dvojnásob vrátí v podobě adrenalinu z jízdy. Z nových Blizzardů jsem nadšený a myslím, že i v sezoně si s nimi budu rozumět. Ještě aby byly dostatečně rychlé…

Před 15 lety mu Robo pomáhal lyžařskou školu zakládat. „Mám pocit, jako by to bylo jenom pár let, kdy jsem tady taky učil lyžovat.“ V kanceláři se zase zastavilo několik českých a slovenských instruktorů, a tak nebylo žádným problémem domluvit vypůjčení malých “štabís“ (cvičné, asi půlmetrové branky) vrtačky. Kluci nám nakonec pomohli i při stavbě slalomu, za všechno jim tedy patří náš velký dík.

První letošní jízdu ale Robo rozhodně neabsolvuje v branách. Statusem amatér, chováním vlastně profík, nechce nic uspěchat. Navíc má úplně nové lyže, jiné boty… „Těšil jsem se, jak všechno v klidu vyzkouším. Určitě to bude jiné, žádné raceové lyže nejsou stejné, taky jsme hodně pracovali s botama,“ popisoval náš závodník své pocity v první lanovce. Vzápětí se ukázalo, že má pravdu. Závodní Tecnici jsou těsné, na noze sedí skvěle, ale bude si potřeba pár dní zvykat. Je to způsobeno i tím, že nohy jsou po létě v poněkud jiné kondici. V teniskách je prostě o trochu víc místa, než v závodních lyžákách. Robo si na lanovce zatím boty rozepíná, ale jak sám optimisticky říká: „To si sedne.“ 

Podobné je to s race obřačkou. Při prvních jízdách v pomalém tempu na měkkém sněhu těch 191 centimetrů s poloměrem krojení 27 m nevykazuje zrovna velkou ochotu k zatáčení. Když Robo procvičuje ty nejzákladnější prvky techniky, musí se na všechno hodně soustředit. „Ale to je jen dobře! Když to flákáš, tak neposlouchají,“ konstatuje a ve stejnou chvíli přiznává, že na přívrat a základní paralelní oblouk by si dovedl představit i příjemnější lyže. Třetí jízdu už ale jedeme v o dost vyšším tempu a všechno do sebe začíná zapadat. „Na tvrdém podkladu budou super,“ neskrývá Master své nadšení. Chce to prostě vysokou rychlost a potřebnou dynamiku. 

„Pár cvičení na rozježdění 

1. den začnu se základním obloukem v nižších rychlostech. Zaměřuju se na zafixování správného základního sjezdového postoje a na upevnění centrální pozice ve středu nad lyžemi. Dám si pár jízd s hůlkami drženými před tělem nebo s rozepnutými horními přezkami a pak začnu pracovat na správném přenášení váhy na vnější lyži. Na to jsou dobrá instruktorská cvičení jako letadlo, superman, tažení vnější hůlky po sněhu...  Zpočátku to je samozřejmě trochu kostrbaté, ale s každou další jízdou jsou pohyby plynulejší, přesnější a jistější. Vyzkouším i pár tolik podceňovaných pluhových nebo přívratných oblouků. Protože je na ledovci docela hodně závodníků, ani svými cvičeními nebudím moc pozornosti. Oni to dobře znají. Na závěr dne si dopřeju pár svižnějších jízd a v obloucích už je cítit vetší jistota. 
IMG_79332. den ráno si zase dám dvě volné jízdy na rozježdění a pak začnu znovu pracovat na technice. Zopakuju pár cvičení ze včerejška pak se zaměřím na správné hranění a vedení lyží v oblouku. Celý den jezdím pouze dlouhé oblouky, abych se mohl soustředit na správné provedení oblouku a timing. 
Odpoledne si ještě dám pár těžších cvičení na koordinaci. Jezdím na vnější lyži s překříženou vnitřní lyží, zkusím oblouky po vnitřní nebo pouze po jedné, pár oblouků bez hůlek, změny rytmu a přechod z dlouhého do krátkého oblouku.“

Jdeme do bran!

Třetí den jdeme letos poprvé jezdit v bránách. Na Stubai trénují Švédi, Slováci a některé další tými, mezi nimi také lyžařské naděje Sportovní akademie Špindlerův Mlýn. Po dohodě s trenérkou (koupíme jí Jagatee) špindlákům vjedeme do obřáku a můžeme spokojeně prohlásit, že sezona konečně opravdu začala. Na začátku sezony mají slalom postavený volněji, taky svah je docela mírný, což Robo uvítal. I tak jede první jízdy opravdu volně, brány najíždí zeširoka, soustředí se, aby byl v každé včas. Pro začátek to stačí, ale příště už to bude chtít strmější svah a větší nasazení.

Po třetím dnu lyžování přišla únava, trpí hlavně lýtka a záda. Je to zvláštní, Robo se v létě zrovna neflákal, ale… „Je to úplně jiný pohyb, tohle se prostě na suchu nedá nijak trénovat. Člověk se může jakkoliv připravovat, ale když pak poprvé skočíš do lyží, stejně jsi večer totálně zbitý,“ To už ale probíráme ve vířivce v Neustiftu. Místní Freizeitzentrum sice není takovou událostí jako je třeba längenfeldský Aquadome, ale nám to bohatě stačí. Sauna, vířivka i bazén tady je a mi toho po první letošní lyžovačce hodláme náležitě využít. „Pokud můžu i v tomto poradit, tak rozhodně doporučuju relaxaci nepodceňovat. Přece jen už nejsme nejmladší… :),“ uzavírá Robo optimisticky report z našeho prvního lyžování. Nám nezbývá než souhlasit a připomenout, že letošní sezona bude v lecčems výjimečná. Tak chceme zůstat fit. Sledujete SKI magazín, další díl Race Masters přineseme už v prosinci!


Parťákem je i Frencys

frencys_010Na poslední chvíli podpořil projekt amatérského závodění Frencys! Rakouská značka lyžařského oblečení má od letoška v Čechách nové zastoupení a podle slov Radka Drahoňovského chce jít přesně tímto směrem: „Lyžařské školy, ski kluby, prostě profíci, to je naše cílová skupina. Sortiment Frencys tomu totiž skvěle odpovídá.“ Co na to Robert Záboj? „Jsem jako kanárek mezi vránami, ta barevná kombinace na sebe poutá hodně pozornosti. Bundu od Frencysu jsem si schválně vybral trochu delší než klasické „race“ bundy a vidím to jednoznačně jako výhodu – nefouká pod ní, když se ohnu, tak mi nekoukají záda a v pohybu vůbec nebrání.“ To samé platí o kalhotách, které jsou volnější, ale samozřejmě mají celorozepínací nohavice. Prostě race kalhoty s divokým designem, to je cool!

Článek má tyto nálepky race masters
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Ondřej Katz / 15-11-2011
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit