Šimon Mastný: Důležitá je sportovní úroveň a dobrý pocit

Patnáct závodů se uskutečnilo v rámci SKI Serie Masters – Českomoravský pohár Masters 2013, na start alespoň jednoho z nich se postavilo 350 závodníků. Závodilo se v Krkonoších, Jizerských a Krušných horách a na Šumavě.
IMG_0339.JPG

Šimone, co ti v průběhu letošní SKI série Masters udělalo největší radost?

Radost mi udělal především zvýšený zájem o naše závody především ze strany závodníků a vstřícnost většiny lyžařských středisek. Chtěl bych jim tímto poděkovat, stejně jako partnerům, které naše závody podporovali, ať už v rámci jednotlivých závodů i celého seriálu. Takové podpory není nikdy dost.

Na závody SKI série Maters letos přijelo o stovku více lidí než vloni, to je úžasný nárůst. Je potěšitelné, že stouplo i procentuální zastoupení žen ve startovním poli, bylo jich okolo patnácti procent. V místě samotných závodů jsme úspěšně oslovovali místní borce, často závodníky místních lyžařských oddílů, kteří si naši přítomnost na "jejich" sjezdovce většinou vysvětlili tím nejlepším možným způsobem a závodili s námi. Vedle těchto "regionálních závodníků" ale narostl i počet těch, co v rámci možností sledovali celý seriál a cíleně bojovali o umístění v celkovém hodnocení SKI Serie Masters. To je pro mě velké povzbuzení a beru to jako uznání kvality.

Bude se tedy série ještě dále rozšiřovat o další závody?

Počet jednotlivých závodů je celkem jasně omezen délkou naší české zimy. Nemůžeme plánovat závody do termínů, které jsou z hlediska dostatečného množství sněhu a provozu lyžařských areálů vůbec nějak výrazně rizikové. To by nemělo smysl. Ale určitě se chceme s naším seriálem vrátit také na Moravu. Ostatně už letos jsme měli v plánu Dolní Moravu, jednalo se také o Velkém Meziříčí, nakonec se v těchto areálech závody z čistě technických důvodů neodjely, ale snad to nezakřiknu, když teď prozradím, že příští zimu budou. Navíc rozšiřujeme i spolupráci s kolegy ze Slovenska s cílem přivábit do našeho seriálu další závodníky, a tak se snažím vyjít jim vstříc také regionálně.

Pojďme si říct více o samotných závodnících, kteří se v rámci Masters závodů utkávají. Která věková kategorie byla v průběhu celé sezony nejvyrovnanější?

Těžko říct, která kategorie byla úplně nejvyrovnanější, protože vyrovnané to hlavně mezi chlapy bylo prakticky ve všech kategoriích Masters A, tedy až do čtyřiapadesáti let. Kategorie 40 - 44, 50 - 54, ale stejně tak mladší kluci, to všechno jsou tradičně vyrovnané souboje a nikdo to nemá dopředu jasné. Na druhou stranu si to pěkně rozdávají i sedmdesátnící. Specifikem závodů Masters je, že si každý časem najde svoje celoživotní soupeře, se kterými se pak poměřuje celou závodní kariéru.

Ve které kategorii se podávaly nejhodnotnější výkony?

Ani to se nedá jasně říct. Samozřejmě že kluci, co jim ještě není čtyřicet, jsou v průměru dost rychlí, jenomže když se podíváš na výsledné časy, každá věková kategorie až do nějakých padesáti let má na svojí špici jednoho dva borce, kteří by do hodnocení absolutně nejrychlejšího času výrazně promlouvali. Zdeněk Škoda, Jarda Žižka, Radek Čuda, Martin Kachlíř, Jindra Málek, , … Nakonec i Jirka Jirman v kategorii nad 55 let pořád jezdí jako drak a poráží mladší kluky. Někdy je takové porovnání napříč kategoriemi zajímavé, ale my overall oficiálně nevyhodnocujeme. Těžko se to hodnotí a podle mě to ani není fair.

Můžeš jmenovat některé výrazné osobnosti Masters scény?

Je tady hodně borců, kteří si zaslouží obdiv, ať už kvůli výkonům nebo za vytrvalost. Nejstarším závodníkem je pořád Kurt Hennrich, ročník 1931 a pokud byste náhodou nevěděli, tak sedmý muž ze sjezdu na olympiádě v roce 1956. Déle můžu jmenovat Honzu Čermáka (1943), Edu Hromádku (1941), Honzu Verla (1946), Petra Čudu (1941), z těch relativně mladších určitě Jirku Jirmana. Ale já jsem děsně rád, že vedle těch starých bláznů s námi už jezdí taky mladí kluci jako Jindra Málek, Martin Kachlíř nebo Petr Dvořák. V tom je právě to kouzlo, baví to hodně lidí a na věku přece vůbec nezáleží.

A abychom nezapomínali na ženy, musím také zmínit Ivanu Ohlslegelovou a Zdeňku Hicklovou, což jsou ženy, které často předjiždějí většinu pánského startovního pole. Ale to nám zase takovou radost nedělá. (smích).

Který závod byl z letošní série nejpodařenější?

To je jako by ses ptal, které dítě mám nejraději... Některé závody byly skvělé, jiné zase báječné. V drtivé většině jsme měli pěkné počasí, což samozřejme pozitivně ovlivní vnímání celého závodu. Náhderně bylo na Lipně a v té závěrečné Rokytnici, takže odezva od závodníků byla výborná. Trochu nám foukalo na Javorníku a mlžilo na Bouřňáku, ale jinak by to byly perfektní závody. V tom měli Krušnoborci a naši kolegové z Frýdštejna trochu smůlu, ale možná si zaslouží o to větší uznání. Můj dík patří úplně všem, kdo se na pořádání jednotlivých závodů podíleli. A nejde jenom o mě, stejný názor mají všichni, kdo s námi závodili a to je mnohem důležitější.

Opravdu se ze strany závodníků za celou sezonu neobjevili žádné reklamace nebo negativní připomínky?

Závodníci si maximálně stěžovali na to, že jim časomíra změřila příliš dlouhý čas, ale to opravdu ovlivnit neumím... Mám radost, že skutečných stížností jsem se nedočkal. Samozřejmě, Javorník byl pro mladý "moc placatej" a Bouřňák zase pro starý "moc prudkej". Ale právě proto jezdíme na různých kopcích a stavíme to vždy tak, aby se do těch tyčí tak říkajíc každý vešel. Na stavění tratí si tedy nakonec nikdo nestěžoval.

Jednoduše můžeme prohlásit, že na diverzitu závodního pole reagujeme adekvátní variabilitou závodních tratí. (smích)

Zláštním fenoménem je virtuální obava ze slalomu. Hlavně starší chlapy z nich mají strach, ale úplně zbytečně. Na finále v Rokytnici najednou jela slalom i řada jeho odpůrců, protože potřebovali body do celkového hodnocení série, a v naprosté většině pak uznali, že jsou ty slalomy vlastně docela fajn a není se čeho bát.

Jaké jsou tedy plány pro příští zimu?

V první řadě chceme i nadále držet na co možná nejvyšší úrovni kvalitu organizace a tratí. Já se na to dívám z komplexního pohledu závodníka a vím, že pro Masters je důležitá nejen vlastní jízda mezi brankami, ale celkový pocit z akce. Proto věnuji pozonost péči o jejich dobrý pocit a patřičný komfort. Ale rozmazlovat je zase nebudu!.

Samozřejmě se chceme vrátit na Moravu a uskutečnit tam dva závodní víkendy. A pokud se podaří navýšit počet žen ve výsledkové listině, bude to skvělé.

Kompletní koneční výsledky SKI Serie Masters – Českomoravský pohár Masters 2013 nejdete zde

Článek má tyto nálepky sport lidé race masters závody
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Ondřej Katz / 27-3-2013
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit