Víte kdo je Tereza Kmochová?

Na přelomu února a března se v německém Nesselwangu uskutečnil 1. ročník Mistrovství světa neslyšících v alpských disciplínách. Říct, že se na něm českým barvám dařilo, by byl jen velmi slabý odvar toho, co se v Německu opravdu dělo. Tereza Kmochová totiž na tomto šampionátu vyhrála všechny disciplíny - sjezd, superkombinaci, superobří slalom, obří slalom i slalom!
podium.jpg

Letošní zima se Tereze opravdu povedla. Stala se pětinásobnou mistriní světa ve sjezdovém lyžování závodníků s poruchou sluchu a úspěšně navázala na sezónu 2012, kterou završila vítězstvím na Mistrovství Evropy neslyšících sportovců. A všichni věří, že úspěchům není zdaleka konec. Vedle lyžování totiž Tereza studuje na Karlově universitě molekulární biologii a chce svoji školu reprezentovat na Světové zimní univerziádě v prosinci 2013.

Tereza Kmochová se narodila 26. září 1990 v Praze se stoprocentní ztrátou sluchu. Ale možná byste to ani nepoznali, protože Tereza odezírá ze rtů a mluví úplně normálně. Dnes bydlí v Harrachově, v chaloupce na stráni, naproti které je kopec, kde jako malá trénovala. "Máma, teta, babička i děda byli a jsou skvělí lyžaři, takže mě poprvé postavili na lyže, když mi bylo dva a půl roku," popisuje Tereza své lyžařské začátky, tolik typické pro závodníky. První závody jela v pěti letech a od té doby už závodí pořád. Byla lepší a lepší, brzy soupeřila o vítězství v celorepublikovém měřítku. V patnácti přestoupila do juniorské kategorie a začala jezdit mezinárodní FIS závody. Postupně si stále vylepšovala FIS body, v českém žebříčku stoupala výš a výš a v sezóně 2008/2009 poprvé startovala ve Světovém poháru v Ofterschwangu. Do svěťáku pak nahlédla ještě následující sezonu v Aspenu a v Lienzu.

Co stojí za takovou kariérou, jejímuž startu Bohové původně nebyly zrovna dvakrát nakoněni? Určitě skvělé rodinné zázemí. Nejdůležitějším člověkem je pro Terezu maminka, která s ní objíždí všechny závody a všude se o ni vzorně stará. Táta je v roli servismana také nezastupitelný. "Na mistrovství světa v Německu jsem měla lyže tak rychlé, že bych získala i pár medailí v mužské kategorii," pochvaluje si Tereza přípravu materiálu.

V současnosti se připravuje s mezinárodním týmem sídlícím ve Francii. "Je tam Monačan, Lucemburčan, Novozélanďani, Australani, Angličan a samozřejmě i Francouzi. Občas v zimě tam zajedu, trenér mi opraví techniku a přes léto s nimi trénuji v Austrálii a na Zélandě, na podzim ve Švédsku a na ledovci ve Francii," říká o spolupráci s ostatními lyžaři. Na fyzičku má svého kondičního trenéra, takže v přípravě rozhodně nic neošidí. "Lyžování je sice dřina, ale je to jeden z nejkrásnějších sportů," říká neslyšící, ale ďábelsky rychlá Tereza Kmochová, aktuální mistrině světa v alpském lyžování.

 


Již sedmým rokem poskytuje Tereze Kmochové finanční podporu na trénink a cestování spojené s lyžováním společnost Adastra. Díky tomu se Tereza může sportu věnovat na špičkové úrovni a absolvovat kvalitní přípravu, jíž dokáže zúročit na podnicích jako je mistrovství světa. „Doufám, že spolu s Adastrou budeme stále stoupat ke hvězdám,“ popsala spolupráci Tereza Kmochová.

Článek má tyto nálepky sjezdové lyžování sport handicapovaní závody
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Ondřej Katz / 19-3-2013
Ondřej Katz
Ondřej Katz šéfredaktor
  • Šéf tištěného čísla, bez kterého by to ne(vy)šlo!
  • Když nepíše, lyžuje! Jenže on píše hodně...
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit