Víte kdo je Tereza Kmochová?

Na přelomu února a března se v německém Nesselwangu uskutečnil 1. ročník Mistrovství světa neslyšících v alpských disciplínách. Říct, že se na něm českým barvám dařilo, by byl jen velmi slabý odvar toho, co se v Německu opravdu dělo. Tereza Kmochová totiž na tomto šampionátu vyhrála všechny disciplíny - sjezd, superkombinaci, superobří slalom, obří slalom i slalom!
podium.jpg

Letošní zima se Tereze opravdu povedla. Stala se pětinásobnou mistriní světa ve sjezdovém lyžování závodníků s poruchou sluchu a úspěšně navázala na sezónu 2012, kterou završila vítězstvím na Mistrovství Evropy neslyšících sportovců. A všichni věří, že úspěchům není zdaleka konec. Vedle lyžování totiž Tereza studuje na Karlově universitě molekulární biologii a chce svoji školu reprezentovat na Světové zimní univerziádě v prosinci 2013.

Tereza Kmochová se narodila 26. září 1990 v Praze se stoprocentní ztrátou sluchu. Ale možná byste to ani nepoznali, protože Tereza odezírá ze rtů a mluví úplně normálně. Dnes bydlí v Harrachově, v chaloupce na stráni, naproti které je kopec, kde jako malá trénovala. "Máma, teta, babička i děda byli a jsou skvělí lyžaři, takže mě poprvé postavili na lyže, když mi bylo dva a půl roku," popisuje Tereza své lyžařské začátky, tolik typické pro závodníky. První závody jela v pěti letech a od té doby už závodí pořád. Byla lepší a lepší, brzy soupeřila o vítězství v celorepublikovém měřítku. V patnácti přestoupila do juniorské kategorie a začala jezdit mezinárodní FIS závody. Postupně si stále vylepšovala FIS body, v českém žebříčku stoupala výš a výš a v sezóně 2008/2009 poprvé startovala ve Světovém poháru v Ofterschwangu. Do svěťáku pak nahlédla ještě následující sezonu v Aspenu a v Lienzu.

Co stojí za takovou kariérou, jejímuž startu Bohové původně nebyly zrovna dvakrát nakoněni? Určitě skvělé rodinné zázemí. Nejdůležitějším člověkem je pro Terezu maminka, která s ní objíždí všechny závody a všude se o ni vzorně stará. Táta je v roli servismana také nezastupitelný. "Na mistrovství světa v Německu jsem měla lyže tak rychlé, že bych získala i pár medailí v mužské kategorii," pochvaluje si Tereza přípravu materiálu.

V současnosti se připravuje s mezinárodním týmem sídlícím ve Francii. "Je tam Monačan, Lucemburčan, Novozélanďani, Australani, Angličan a samozřejmě i Francouzi. Občas v zimě tam zajedu, trenér mi opraví techniku a přes léto s nimi trénuji v Austrálii a na Zélandě, na podzim ve Švédsku a na ledovci ve Francii," říká o spolupráci s ostatními lyžaři. Na fyzičku má svého kondičního trenéra, takže v přípravě rozhodně nic neošidí. "Lyžování je sice dřina, ale je to jeden z nejkrásnějších sportů," říká neslyšící, ale ďábelsky rychlá Tereza Kmochová, aktuální mistrině světa v alpském lyžování.

 


Již sedmým rokem poskytuje Tereze Kmochové finanční podporu na trénink a cestování spojené s lyžováním společnost Adastra. Díky tomu se Tereza může sportu věnovat na špičkové úrovni a absolvovat kvalitní přípravu, jíž dokáže zúročit na podnicích jako je mistrovství světa. „Doufám, že spolu s Adastrou budeme stále stoupat ke hvězdám,“ popsala spolupráci Tereza Kmochová.

Článek má tyto nálepky sjezdové lyžování sport handicapovaní závody
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Ondřej Katz / 19-3-2013
Ondřej Katz
Ondřej Katz šéfredaktor
  • Šéf tištěného čísla, bez kterého by to ne(vy)šlo!
  • Když nepíše, lyžuje! Jenže on píše hodně...
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
SKI magazín TOUR Bedřichov
Seriál tří netradičních běžeckých závodů. Přijďte se pobavit na běžkách.
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit