Lyžující děti: Mají si kde hrát?

Poslední dobou je nejen ve velkých městech vidět, že se silné ročníky narozené v průběhu 70. let minulého století konečně postavily k zachování dalších lyžařských pokolení čelem. Kočárky v tramvajích a autobusech, dětská hřiště obsypaná žvatlajícími prcky, a když vyrazíme do hor, už se nám ti nemotorní tvorečkové ve velkých helmách pletou pod nohy. Paráda! Ale vydat se hned s malými dětmi na sjezdovku, takříkajíc za plného provozu, může být často přinejmenším složité, někdy i nebezpečné. Proto bychom vám na následujících řádcích rádi dali tip na střediska, která jsou právě pro tento účel vhodná nebo dobře vybavená.
deti-uvod.jpg

Foxpark - Skiareál Lipno (Česká republika)

Již v minulých letech se v pozitivním slova smyslu dostalo do povědomí široké lyžařské veřejnosti šumavské středisko nacházející se v těsné blízkosti největší přehradní nádrže v ČR, na svahu hory Kramolín. V Česku nevídaně širokou nabídku služeb a nejmodernější technické zázemí zde oceňují především rodiny s dětmi, které si lyžování s výhledem na lipenské jezero velice pochvalují. «Sázka na tento druh klientely se nám vyplatila a ve stejné filozofii chceme pokračovat i do budoucna,» říká za lipenský skiareál Luboš Krejza. Všechny služby najdete v dosahu ubytovacích zařízení a u centrálního parkoviště, pohyb po areálu vám výrazně usnadňuje jednoduchá a pohodlná přeprava na lanovkách i pohyblivých kobercích. Pokud už si s dětmi troufnete na sjezdovku, oceníte jejich mírnější sklon, šířku, přehlednost a výborné upravování. Chcete-li se svým dětem raději nejprve věnovat trochu stranou hlavního dění, skvělé možnosti vám nabízí dětské výukové hřiště Foxpark. Zázemí pro lyžařskou výuku dětí je na Lipně hodnoceno jako nejlepší v Česku, vše je projektováno s maximálním důrazem na bezpečnost a najdete zde i řadu skutečně nadstandardních záležitostí, jako tři pojízdné koberce, kolotoč, snowtubingovou dráhu, skákací hrad či vyhřívanou odpočinkovou místnost se spoustou hraček.


Zábavná a efektivní výuka, kterou lipenský Foxpark nabízí dětem od 3 let, je kvalitativně srovnatelná s alpskými středisky. Potvrzují to i Rakušané, kteří to na Lipno mají co by kamenem dohodil. Ti sice na své lyžařské areály nedají dopustit, ovšem radikální proměna Lipna v posledních letech upoutala také jejich pozornost. Noviny Oberösterreichische Nachrichten o jihočeském areálu například napsaly: «Skiareál Lipno je sice menší, ale zato lépe vybavený než mnohá alpská střediska. Ubytování je stejné jako v Rakousku, jen výrazně levnější. Také výuka lyžování odpovídá alpským standardům, cena za výuku je však pouze ve výši spropitného instruktorovi lyžování v renomovaných alpských střediscích.» Pro rodiny s dětmi představuje Lipno podle rakouských novin naprosto ideální zimní středisko s profesionální péčí a příznivou cenou.


Komplexnost nabídky Skiareálu Lipno dotváří také nejen pro děti atraktivní Aquaworld, který je přímo ve středisku a za relaxem a vodními radovánkami tak nemusíte nikam dojíždět, jako tomu často bývá v Alpách.


Kidpark - Mladé Buky (Česká republika)

Lyžařský areál Skipark Mladé Buky leží ve východních Krkonoších, nedaleko Trutnova a necelé dvě hodiny jízdy z Prahy. Dobré lyžařské vyžití nabízí především rodinám s dětmi a začátečníkům, ale díky kvalitnímu snowparku už si dobré jméno vybudoval také mezi snowboardisty a freestylisty. Celý areál je kompletně zasněžován, lyžuje se i večer a parkování je zdarma.Deti_Kidpark_Mladé_Buky


V místním Kidparku je pro pohodlnou přepravu špuntů na kopec připraven pojezdový koberec, což v českých podmínkách není zrovna standardem, jezdí zde ale také klasický dětský vlek. Kromě dětí se tu vždy učí lyžovat i psí maskot Balda a pro zpestření výuky jsou k dispozici i různé další druhy figurek, takže si děti mohou připadat jak v pohádce. V Baldově «psí boudě» (malý srub v Kidparku) najdete centrálu lyžařské školy, která nabízí výuku pro děti i dospělé. Pro děti je zde připraveno zázemí s celodenním pitným režimem, vyhřívaný koutek plný her a samozřejmě i dozor. Při výuce v lyžařské škole jsou všechny děti zdarma vybaveny helmou a pestrou vestičkou zvyšující jejich bezpečnost, v době přestávky na oběd je možné ponechat děti pod dohledem instruktorů, případně jim připlatit dětské menu. Na závěr každého dne se děti mohou zúčastnit odpoledního programu, jehož součástí jsou i závody o drobné ceny. Celý Kidpark je ohrazen a tedy relativně oddělen od zbytku areálu. Platí v něm jakékoli jízdenky platné v celém areálu, ale existuje také možnost zakoupit si samostatné jízdenky jen do Kidparku (např. 2 hodiny za160 Kč) nebo lze využít výhodných přenosných a časově neomezených bodových jízdenek. Bez ohledu na to, zda jsou vaše děti lyžaři či nikoliv, je možné využít služby hlídání dětí. Tato služba je v provozu denně od 9 do 16 hod. a klienti lyžařské školy ji mají zdarma (jinak 100 Kč/hod.)


Skipark B. BIG Family (Ledovec Stubai, Rakousko)


S dětmi už se dnes dá bez obav vyrazit i do Alp. Obliba těch rakouských především díky snadné dostupnosti a širokému spektru nabízených služeb mezi českými turisty rok od roku roste a například Stubaital, největší ledovcová oblast našich jižních sousedů, chystá na letošní rok i pro malé lyžaře mnohá překvapení. Kromě 143 kilometrů upravovaných sjezdových tratí s téměř celoročním provozem pro ně může být lákadlem také nově dokončené dětské centrum nesoucí název Lyžařský park B. BIG Family Stubai. V obřím areálu s klubovnou je vždy vzorně postaráno o děti od tří let, ale pozornost je zaměřena také na mládež od 11 do 15 let. Ta může pod dohledem zkušených instruktorů zdokonalovat své lyžařské i snowboardové schopnosti na dvou nových sjezdovkách s kompletní výbavou, možnost individuální i skupinové výuky existuje pro kteroukoliv věkovou skupinu.Deti_Skipark_Stubai


Ale Stubaital zdaleka není jen lyžování na ledovci. Pokud se vám s malými dětmi třeba nechce do vysoké nadmořské výšky, vyzkoušejte rodinný lyžařský areál Serlesbahnen v Mieders či Elfer Bergbahn v Neustiftu. Také tyto areály nadále vylepšují svou nabídku sportovního vyžití a nabízejí také výlety na sněžnicích, nordic walking, běžecké trasy, jízdu na koních či s koňským spřežením nebo noční sjezd na saních. 8,5 km dlouhá sáňkařská dráha je osvětlována od horské stanice Elfer směrem k Neustift čtyřikrát týdně a nemusíme asi připomínat, jak moc se dětem takové sáňkování líbí.


Val di FiemmeItálie, Trentino

O tom, že je Itálie zemí dětem zaslíbenou, jsme již psali několikrát. Platí to zejména o těch jižnějších oblastech, kde se nemusíme obávat špatného počasí, neboť statisticky zde po většinu zimních dnů svítí slunce, kde je dostatek mírnějších tratí, které jsou každý den perfektně upravené a kde dětem nahrávají i pohodlné a bezpečné lanovky. Kromě toho ve všech restauracích na sjezdovkách i v hotelech pro ně vždy vyberete oblíbené těstoviny nebo pizzu, tedy stravu, která dětem chutná a odpadnou vám tak potíže, které bývají v místech, kde je gastronomie pro nás dospělé vítaná svou zvláštností, ale pro děti moc nezvyklá.


V nabídce pro děti se lyžařské oblasti každoročně předhánějí, neboť nabízet lyžování pro celou rodinu je dnes nezbytným požadavkem.
Jednou z velice oblíbených oblastí pro rodiče s dětmi každého věku je Val di Fiemme, kde na jeden skipas můžete lyžovat ve střediscích Ski Center Latemar, Alpe Cermis nebo Alpe Lusia - Bellamonte. Ve všech těchto třech střediscích najdete lyžařské kempy pro nejmenší děti, které zkoušejí teprve svoje první krůčky na lyžích, kde můžete své ratolesti svěřit do péče lyžařských školek, které se vám o ratolest postarají po celý den včetně jídla i odpočinku a her v době, kdy se jim již lyžovat nechce nebo jsou unavené. Nacházejí se ve vyšších nadmořských výškách, vždy dobře přístupné kabinovými nebo sedačkovými lanovkami, takže s dětmi sem mohou vyjet i rodiče nebo prarodiče, kteří nelyžují, přitom se mohou celý den pohybovat vysoko nad údolími, kde svítí slunce i do pozdních odpoledních hodin, zatímco v údolích už bývá stín a chladno, a také daleko od veškeré automobilové dopravy. Deti_Val di Fiemme_Trentino


Zároveň jsou to oblasti, kde naleznete bezpečné mírné sjezdovky pro děti, které již nějaký ten kopeček docela dobře zvládnou, a konečně i pěkně ostré sjezdy pro rodiče, kteří si touží dobře zalyžovat, ale přece jen chtějí být poblíž svých dětí. Takové je například Alpe Cermis, kde jsou nejmenším k dispozici dva dětské parky - Cermislandia s jezdicím kobercem ve střední stanici kabinové lanovky Doss dei Laresi, kde se nachází také velká restaurace s úžasnou gastronomií a kde rodiče mohou trávit prosluněné dny na lehátkách sledujíc první lyžařské úspěchy svých maličkých. Druhý dětský kemp s lyžařskou školkou a dětským vlekem je blízko Eurotelu u horní stanice kabinky. Další atrakcí pro děti je sjezd po lesní cestě, objíždějící těžké úseky černé sjezdovky Olimpia, na kterém děti naleznou skulptury zvířat a různé zajímavé informace mohou získat formou her.


Také na Alpe Lusia - Bellamonte naleznou děti svůj ráj. Pro nejmenší je tu opět dětský kemp s jezdicím kobercem blízko restaurace El Zirmo u dojezdu sedačkové lanovky Castellir, mírně pokročilé děti najdou výborné svahy hlavně nad Bellamonte, kde mohou brousit dlouhatánské a široké sjezdovky, obsluhované pohodlnými sedačkovými lanovkami, celé dny. Nakonec jsme si nechali Ski Center Latemar, kde se nachází také několik plácků s různými zařízeními a rekvizitami, které malým dětem lyžování všemožně zpříjemňují, ale nejlákavější novinkou pro letošní zimu bude zajisté bobová dráha na Gardoné. Tobogán s mnoha i 360stupňovými zatáčkami, kde v dvoumístných bobech překonáte úžasnou rychlostí délku 980 metrů, jistě překoná dnes velice oblíbenou klouzačku-zábradlí v blízké restauraci Gardoné.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Ondřej Katz / 10-2-2009
Ondřej Katz
Ondřej Katz šéfredaktor
 • Šéf tištěného čísla, bez kterého by to ne(vy)šlo!
 • Když nepíše, lyžuje! Jenže on píše hodně...
 • Ski areal Kamenec.JPG
 • saska-oblouk-1.jpg
 • Takhle ISPO nijak velce nevypadá, ale za otáčivými dvěřmi čeká na 2 300 vystavovatelů z 50 zemí na výstavní ploše 140 000 m2. Tak snad stihneme vše důležité.
 • Titulka.jpg
 • Bauer.jpg
 • sarka.gif
 • Kateřina Neumannová byla jednou z nejvýraznějších tváří značky Madshus
 • aparthotelpodzakletym_03.png
 • Reprezentace míří na sever Evropy.
 • 01-titulka-ski-online08-1.jpg
 • intersport-myslbek-zvenku-2.jpg
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit