Serge Lang: Pan World Cup

Ač nikdy nebyl špičkovým závodníkem, stal se symbolem světového závodního lyžování. Před čtyřiceti lety dal vzniknout nejprestižnější lyžařské soutěži známé od samého počátku jako World Cup a až do své smrti, tedy celých pětatřicet let, byl jejím největším propagátorem a dlouho i hnacím motorem. Narodil se 6. června 1920 v Alsace ve východní Francii a po kopcích pohoří Vosges se na lyžích proháněl už nedlouho po tom, co se naučil chodit. Jeho otec pocházel z Albertville, byl náruživým lyžařem a často se tak společně toulali po bílých pláních Francie a Švýcarska.
serge-lang.jpg

Ve třicátých letech se v Alpách poprvé konaly oficiální závody v alpském lyžování a bezprostřední blízkost takových hvězd, jakými byli Emile Allais, Toni Seelos a Rudolf Rominger, byla pro v té době náctiletého Serge Langa tím pravým impulsem. Na první světový šampionát v roce 1938 už do Engelbergu doprovázel tehdy teprve sedmnáctiletého Jamese Coutteta a společně s ním pak slavil i titul světového šampióna. Během druhé světové války začal pracovat jako novinář a po jejím skončení rád přeměnil obsah svých reportáží z převážně válečných na sportovní. V padesátých letech už svým záběrem pokrýval všechny významné lyžařské události, ale např. také Tour de France, Giro d'Italia a Tour de Suisse. Vedle lyžování totiž byla právě cyklistika jeho další velkou vášní.

 


Slavné cyklistické závody ho vždy přitahovaly, ale při utváření plánů na lyžařskou soutěž, jež by zohledňovala výkony závodníků v průběhu celé sezony, se nakonec inspiroval v yachtingu. V roce 1965 podporován francouzským magazínem L'Equipe prezentoval první podobu takovéto dlouhodobé soutěže, a to nikde jinde než na slavné Tour de France. Soutěž, kterou zpočátku sponzoroval právě L'Equipe, vyhráli Karl Schranz a Marielle Goitschel. Po intenzivních diskuzích s předními světovými trenéry Bobem Beattiem (USA), Honore Bonnetem (FRA) a Seppem Sulzbergerem (AUT) představil o rok později v chilském Portillu vylepšený koncept soutěže s názvem World Cup a ve stejné podobě ji také přijal tehdejší prezident FIS Marc Hodler. Za finanční podpory společnosti Evian odstartoval v zimě 1967 premiérový ročník novodobého Světového poháru a dlužno podotknout, že se od samého počátku těšil velké pozornosti a sklízel úspěch. Nemalý podíl na něm jistě měli i tehdejší lyžařští šampióni Nancy Greenová a Jean Claude Killy, kteří předváděli v rámci nově klasifikovaných závodů doslova úchvatné výkony. Společně s nadšeným organizátorem, ale stále také aktivním novinářem Serge Langem začínali psát novou éru závodního lyžování.


Dvacet let působil Serge Lang v roli prezidenta World Cupu, od roku 1961 byl ale také prezidentem International Ski Writer Association, která tradičně oceňovala nejlepší lyžaře roku. Po úspěchu, který zaznamenal Světový pohár v lyžování, se výrazně angažoval i v organizování obdobné akce vSerge_Lang_černobíle_historie cyklistických kruzích, jeho firma Sportcom stála později také za existencí švýcarského Cycling Cupu. Zásluhou Serge Langa se začala pod patronací FIS jezdit i svého času velice populární Legends Tour. Není náhodou, že tento seriál závodů bývalých lyžařských šampiónů ze svahů zmizel společně s Langovým odchodem a také tato skutečnost tedy znovu poukazuje na jeho nepostradatelnost. Během své dlouhé novinářské kariéry napsal o lyžování několik knih a rozpracované už měl také své vlastní memoáry, jež bychom si všichni tak rádi přečetli. Vždyť málokdo toho o světě závodního lyžování věděl tolik, jako duchovní otec World Cupu, neúnavný organizátor a zcela mimořádný lyžařský nadšenec Serge Lang. Kniha jeho vzpomínek ale zůstane nedokončena, neboť srdce pana Langa přestalo bít v nedožitých osmdesáti letech na podzim roku 1999.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Ondřej Katz / 1-5-2008
Ondřej Katz
Ondřej Katz šéfredaktor
 • Šéf tištěného čísla, bez kterého by to ne(vy)šlo!
 • Když nepíše, lyžuje! Jenže on píše hodně...
 • pisek-kbs-galerie17-1.jpg
 • Screen Shot 2011-12-09 at 15.16.22.jpg
 • SkiTesting_Lipno-6306.jpg
 • Screen shot 2010-12-06 at 13.14.43.jpg
 • Sy_10-1.jpg
 • petra-1.jpg
 • Screen shot 2011-02-10 at 17.54.54.jpg
 • slopestyle
 • Dopoledne patřil cross dětem
 • IMG_4300.JPG
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit