České lyžování na MS nepropadlo, ale ani neoslnilo

Stříbrná medaile Lukáše Bauera, propadák české štafety mužů, čtyři medaile Finky Aino Kaisy Saarinenové, z toho tři zlaté, trojnásobný triumf Nora Pettera Northuga, ale také tragikomický příběh Billa Demonga, jenž nenašel startovní číslo a připravil americkou štafetu sdruženářů o šanci na titul a třetí zlato pro Todda Lodwicka. I příběh tohoto muže táhl, neboť svou první zlatou medaili vybojoval po dvouleté pauze. Takové bylo mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci.
dav.jpg

Čeští reprezentanti na něm nepropadli, ale ani neoslnili. Vedle Bauerova stříbra překvapili dvaadvacetiletý Aleš Razým šestým místem ve sprintu i skokani na lyžích pátou pozicí v soutěži družstev, ale další české výkony přinesly lehké vystřízlivění. Přísnější měřítko snesl talentovaný devatenáctiletý skokan Roman Koudelka, který byl dvakrát devátý, a Martin Koukal, jenž se po špatné sezoně blýskl sedmým a devátým místem. Překvapením bylo desáté místo Rajdlové s Janečkovou ve sprintu dvojic.


Mírným zklamáním bylo vystoupení českých sdruženářů. Ti si dělali naděje dokonce na medaili, ale nakonec po dvou nezdarech zachraňovali situaci šestým místem ve štafetě a osmou pozicí Pavla Churavého ve stíhacím závodu na velkém můstku. Skokan Jakub Janda nepotvrdil návrat do světové špičky, i když v závodu družstev viditelně ožil a táhl tým. Při šampionátu Janda hovořil o tom, že Liberec může rozhodnout o dalším osudu jeho kariéry.


Samostatnou kapitolou byly debaty o kvalitě mazání a hlavně lyží, které měli čeští závodníci k dispozici. Bauer doplatil na špatný materiál ve skiatlonu, neboť v polovině bruslařské části mu přestaly lyže jet a skončil v poli poražených. Na materiál si stěžoval i Razým po sprintu dvojic, promazali také sdruženáři v závodu na malém můstku.


Podmínky v Liberci přípravě lyží příliš nepřály; teploty se pohybovaly kolem nuly, což je černá můra servismanů. Ale spíš než mazání zničila některé české naděje struktura lyží. "Někdo lyže na tuhle podmínku má, někdo ne. Není to o mazání, ale o struktuře," vysvětloval kouč reprezentace Miroslav Petrásek.


Podle něj to občas nejede nikomu a rozhodně neplatí, že nejdražší lyže musejí být zároveň nejlepší. "Najít ty nejrychlejší trvá dlouho," řekl trenér. I Bauer občas jede závod na mnoho let starých lyžích, protože jsou pořád nejrychlejší.


Hvězdou šampionátu se stala Saarinenová, která vyhrála štafetu, sprint dvojic a klasickou desítku, bronz navíc přidala ve skiatlonu. Její vyšší počet medailí však zastínil Northug, který proměnil tři starty ve tři zlata. Vyhrál skiatlon, štafetu a maraton, ale uchvátil zejména způsobem, jakým vždy ve finiši zdrtil všechny soupeře. Dvě zlata mají Finka Virpi Kuitunenová a Polka Justyna Kowalczyková, která navíc přidala bronz.


Dvojnásobným mistrem světa se stal také americký sdruženář Lodwick, třebaže se vrátil po dvou letech a ve své kariéře nevyhrál žádný velký závod. Těšil se na další titul ve štafetě, jenže jeho krajan Demong nenašel zapadlé číslo v kombinéze a byl diskvalifikován. Ze sportovní tragédie se však dostal a zvítězil v závěrečném závodu na velkém můstku.


Na něm byli skokani i sdruženáři často odkázáni na čekání kvůli nepřízni počasí. Větrná loterie podle mnohých ovlivňovala výkony, závod na velkém můstku byl kvůli tomu jen jednokolový. Výkony běžců mohly ovlivnit i špatné mazání nebo lyže, ale přesto vyhrávali favorité, snad kromě vítězství japonských sdruženářů ve štafetě.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 1-3-2009
Jan Klouček
Jan Klouček zástupce šéfredaktora
  • pisek-kbs-galerie17-1.jpg
  • Screen Shot 2011-12-09 at 15.16.22.jpg
  • SkiTesting_Lipno-6306.jpg
  • Screen shot 2010-12-06 at 13.14.43.jpg
  • Sy_10-1.jpg
  • petra-1.jpg
  • Screen shot 2011-02-10 at 17.54.54.jpg
  • slopestyle
  • Dopoledne patřil cross dětem
  • IMG_4300.JPG
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit