V čem na sjezdovky

Outdoor je v módě. Doslova a do písmene. V tuto chvíli ovšem nemáme na mysli ani tak outdoorové aktivity, které v módě bezpochyby jsou, jako spíš oblečení, jež se pro tyto činnosti používá.
80-81-outdoorm-skirijen06-3.jpg

Cyklistika, pěší turistika, skálolezení, běhání i sjíždění na lyžích, to všechno se dá souhrnně označit za outdoorové sporty. Kdo chce být dneska «in», provozuje jich hned několik a ne každý musí mít to pravé oblečení. A nebo chce mít jedno, které je mimořádně kvalitní a vhodné tak říkajíc pro všechno.

Oblečení, které nekompromisně vyhovuje jak potřebám sjezdového lyžování, tak nárokům spojeným třeba s vysokohorskou turistikou nebo dokonce horolezectvím, neexistuje. Pokud ale v kritériích trochu slevíme a omezíme se na zimní, řekněme alespoň v něčem příbuzné outdoorové sporty, vhodné řešení už není nemožné. V aktuálních kolekcích zimního oblečení je často patrná snaha se tomuto ideálu co nejvíce přiblížit. Namítnete-li, že lyžařská bunda stejně nebude na vysokohorský trekking nikdy ideální, máte možná pravdu. Zatím. Kdo ví, s čím na nás výrobci přijdou za rok, či za dva? Ale jedno je jasné už letos – outdoorový styl je na sjezdovkách v módě!

Kalhoty_Nirvana Dlužno říci, že o kombinování backcountry oblečení s tradičním vybavením na sjezdovky se zatím snaží hlavně do nedávna ryze outdoorové značky.  Spojit lehkost a funkčnost outdoorového oblečení s komfortem lyžařské bundy včetně všech jejích «vychytávek», to je dnes cílem mnoha výrobců, jmenovat můžeme například takové pojmy outdoorového odívání, jako jsou Patagonia, Mammut a Arc’Teryx. «Samozřejmě, že většina z nás – outdoorových nadšenců a backcountry lyžařů – používá stejné oblečení také pro lyžování po sjezdovkách a vbezprostřední blízkosti lyžařských resortů. Podmínky nejsou vždy takové, aby se dalo šlapat až do země nikoho, ale přece se kvůli tomu hned nepůjdeme převlékat,» říká Clyde Soles z internetového magazínu GearTrends. To má jistě logiku, ovšem je tu také onen «fashion aspekt»! Zejména telemarkeři si často hýčkají vzhled evokující mountaineering, rádi se odlišují od «usedlých lyžníků», a to bez ohledu na skutečnost, že se řada z nich nikdy nepustí dál jak deset metrů od sjezdovky. Co naplat, je to prostě cool!

V klasicky střižených a náležitě zateplených lyžařských kalhotách se stává jakékoliv náročnější stoupání peklem, naproti tomu oděni v backcountry stylu se můžete dost dobře pustit i po sjezdovce. Přesto je i v případě outdoorového oblečení stále na čem pracovat, a to právě s ohledem na jeho «on slope» využití. Přehřátí během náročného sjezdu a následné prochladnutí na dlouhé sedačkové lanovce bylo Lyžařská_bunda_Peak_Performancevždy u oblečení z vysoce prodyšných materiálů určitým problémem. Proto se při náročnějším touringu nikdy neobejdete bez batohu, který pojme jednu až dvě «pohotovostní» vrstvy oblečení. Hodně pozitivního toho sice v tomto ohledu přinesly nově využívané kombinace vodě či větru odolných vrstev s lehkými materiály známé jako softshells, ve jménu útoku na lyžaře však leadeři outdoorového trhu u lyžařského oblečení mírně slevují z lehkosti a prodyšnosti ve prospěch lepší ochrany před chladem. Co zůstává, jsou například nepromoková vyztužení ramen či hýždí, společně s odepínacími protisněhovými vestami, přídavnými kapucemi, kapsami na brýle, rukavice nebo MP3 přehrávač a jednoduchým designem pak u lyžařů sklízejí zasloužený úspěch. Čas různobarevných, tvarově nafoukaných svršků s blyštivou výšivkou je definitivně pryč! Co frčí, je barevně i tvarově jednoduché, zato však funkčností nabité oblečení.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Ondřej Katz / 9-3-2007
Ondřej Katz
Ondřej Katz šéfredaktor
 • Šéf tištěného čísla, bez kterého by to ne(vy)šlo!
 • Když nepíše, lyžuje! Jenže on píše hodně...
 • pisek-kbs-galerie17-1.jpg
 • Screen Shot 2011-12-09 at 15.16.22.jpg
 • SkiTesting_Lipno-6306.jpg
 • Screen shot 2010-12-06 at 13.14.43.jpg
 • Sy_10-1.jpg
 • petra-1.jpg
 • Screen shot 2011-02-10 at 17.54.54.jpg
 • slopestyle
 • Dopoledne patřil cross dětem
 • IMG_4300.JPG
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit