Atomic rozšiřuje Skintec a představuje tvarovatelné boty na běžky

Jeden z lídrů v sektoru sjezdového lyžování se po pár letech vývoje, testování a oťukávání svých konkurentů konečně naplno našel i ve světe klasiků. Pomohla mu k tomu především sázka na dálkové běhy a jejich masivně narůstající popularita, stejně jako odvaha přijít s něčím novým a nebát se investovat masivní finanční prostředky do propagace.
Atomic Sport Pro Skate

Atomic je díky tomu, již po několik sezon, řekněme nejinovativnější značkou v běžeckém sektoru držící se hesla: co rok, to hit. V roce 2011 to byla závodní lyže s revolučním protiskluzem SkinTec, o rok později (OK, tady to zas taková pecka nebyla) ABS plasty v klasičkách a MultiGrip v běžně prodejných lyžích, v loňském roce Boa Lacing System na botě Race Skate oceněný na veletrhu ISPO a letos další vavříny ze stejné výstavy pro obutí Atomic Sport Pro Skate plus rapidní rozšíření (a zlevnění) technologie SkinTec do nižší výkonnostní řady. Když k tomu přidáme stabilně skvělé výsledky značky v seriálu Swix Ski Classic, sbírané především bratry Auklandovými plus nikým menším než Oskarem Svärdem, a stále se lepšící skóre Atomicu v nejrůznějších testech a uživatelských recenzích, nelze než doporučit podrobit kolekci firmy co možná nejbedlivějšímu prozkoumání. 

Redster i pro klasiky

Tím, co vás v katalogu nebo v prodejnách pro letošek zarazí jako první, je nové pojmenování závodní řady a vůbec jakési další zjednodušení názvosloví. Altenmark­ští s tím začali, a my o tom psali, již v minulém roce – a trend pokračuje. Top běžky v kolekci (loni: Race Classic a Race Skate, modely WorldCup) přebírají označení svých sjezdových kolegyň, race řada ponese název Redster, za níž následují před rokem masivně inovované (a obarvičkované) Sport modely plus série Motion. Zarazit by vás nemělo, že i přes přejmenování se v obchodech stále setkáte s holým (loňským) typem WorldCupů. Je to proto, že například aktuální WorldCup Skate Soft Track spatřila světlo světa teprve v minulé sezoně, pro letošek nedoznala žádných změn a bylo by tedy nesmyslné měnit lyži jen kvůli názvu a drobně odlišnému barevnému provedení. Dá se předpokládat, že v dalších letech už bude zachován jen název Redster. V obou kategoriích, myšleno classic i skate, letos můžete narazit na úplně novou lyži Redster Marathon Classic, případně Skate, která je reakcí na již zmíněnou specializaci firmy na dálkové běhy. Nijak masivně prezentovanou, ale možná o to zajímavější, je nabídka celé řady XStiff lyží. Jestliže se s tímto označením setkáváte poprvé, vězte, že jde o super tvrdé modely vyhovující například hodně silným mužům s agresivní technikou. Na flextesteru by vám mělo vyjít jejich ideální zatížení někde mezi 80 a 110 kilogramy a najdete je téměř v každé kategorii. Jméno Redster přebírá rovněž, dnes už musíme napsat starší, originální lyže SkinTec, která ale jinak, v tomto TOP provedení, zůstává beze změn. Co je nové, je její levnější varianta Sport Skintec (také i ve variantě XStiff a Woman) nabízející obdobné řešení s vkládaným pásem jako „originál“, jen na výkonnostně nižší lyži s řekněme dvojicí důležitých odlišností. Za prvé, výměna pásu u Sport modelu není možná pouze pomocí klíče; protismyk není držen magnety, nýbrž lepidlem, a tak je k jeho sundání třeba použít žehličku a speciální přípravek chránící vlas před poškozením při nahřívání. A za druhé, k lyži v základním setu nedostanete dvojici mohérů. Jen jediný, žlutý. Druhý, černý, s nižší přilnavostí, si musíte dokoupit. Pokud o něj stojíte nebo pokud váš původní již dosluhuje. Životnost Atomic definoval cifrou 1 000 kilometrů.

Další zlatá z ISPA

Již jsem se zmínil, že stejně jako loni i letos Atomic zabodoval na mnichovském veletrhu ISPO, odkud si přivezl zlatou cenu ISPO Gold award v kategorii cross country. A opět se odborníkům líbilo obutí od rakouské firmy. Před rokem za to mohlo inovativní rozhodnutí o návratu k BOA systému, letos se o hlasy porotců zasloužila technologie Live Fit. Pokud je vám název povědomý, nemýlíte se – již po několik sezon se s ním můžeme setkávat u sjezdových bot Atomic a letos nachází cestu i ke klasickému lyžování. Jde o materiál, z něhož je vyrobena část „skeletu“ boty a která má schopnost se automaticky přizpůsobit (ne)dokonalostem vaší nohy. V případě modelu Pro Skate je Live Fit zóna umístěna na vnější, problémové straně, což má za následek lepší prokrvení končetiny, zvýšení tepelného komfortu a v kombinaci se závodním fitem (102 mm) zajištění perfektního přenosu sil. Druhou zajímavostí Pro Skate je komín s canting systémem: opět věc známá z alpine sféry. K dokončení vyčerpávajícího výčtu dodávám, že z mého pohledu určitě dobrým počinem je výrazný posun v konstrukci nové, nejvyšší boty řady Motion (Pilot 50), která by měla nahradit verzi Motion 35. Přibyly také hole: ještě nad loni nejvyšším modelem Pro 100 se objevuje stoprocentně karbonová novinka s korkovým gripem v podobě Redsteru. Nová je i „třetí hůl v řadě“ Atomic Pro 60 a rozhodně podrobnější rozbor si zaslouží zcela přepracované vázání SNS Pilot Carbon (RS / RS2). Pro informace o něm ale otočte na novinky Salomonu, kde je mu věnován patřičný prostor. 

Článek má tyto nálepky běžky technika
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 5-1-2015
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit