Čeští sjezdaři chtějí letos pravidelně bodovat

Nejlepší zabezpečení v historii má český mužský lyžařský tým před novou sezonou sjezdového lyžování s vrcholem na únorovém MS ve Val d'Isere. Závodnická sestava Ondřej Bank, Kryštof Krýzl, Filip Trejbal a Martin Vráblík věří, že se to projeví i na jejich výkonnosti. Sjezdaři spojili síly v jednom týmu, mají své osobní trenéry, servismany i fyzioterapeuta. "Z hlediska zázemí je tým na podobné úrovni jako ostatní silné země. I když do ideálu bychom ještě něco potřebovali, věříme, že se to projeví i na bodování ve Světovém poháru," nešetří sebevědomím na startu sezony manažer týmu Tomáš Bank i když hned dodává, že problémem by mohl být úzký kádr. "Když se někdo zraní, jen těžko ho nahradí někdo další."
picture-1-5.png

Problém se zraněním ostatně prožívá tým i v současné době,neboť jak známo minimálně v úvodu zimy bude na startech závodů chybět loňská jednička Ondřej Bank. Trénuje, donekonečna upravuje botu, ale do závodů se mu ještě nechce. A není se co divit, protože ve hře je v jeho případě opravdu hodně. Vloni si ve svěťáku vyjezdil pěkný počet bodů, v Beaver Creek se dokonce protlačil na stupně vítězů a byť pro něj sezona v lednu předčasně skončila, bude obhajování vydobytých pozic nesmírně těžké. Systém Mezinárodní lyžařské federace je totiž momentálně nastaven tak, že nezaboduje-li Bank v prvních čtyřech závodech, které pojede, loňské body ztrácí a začíná znovu od nuly – vysoká startovní čísla, horší trať, do třicítky daleko... „Je to poměrně velký risk. Budování slušné startovní pozice ve svěťáku je běh na dlouhou trať, takže teď všechnu práci nechceme riskovat jen proto, aby Ondra za každou cenu nastoupil na start. Dokud nebude stoprocentně připraven, nemá to cenu,“ vysvětluje okolnosti pozdního startu do sezony šéftrenér mužů. To Bankovi ostatně potvrdil i velezkušený finský slalomář Kalle Palander, se kterým v létě v Chorvatsku rehabilitoval. Ve Světovém poháru jde zkrátka o hodně a nikdo nechce nic protaktizovat.

Jediné volné místo pro start v zahajovacím obřím slalomu v Söldenu tentokrát využil Petr Záhrobský, který se na sezonu tradičně připravuje v rámci rodinného týmu pod vedením svého otce, v němž je i nejlepší česká sjezdařka Šárka Záhrobská. Zbytek tréninkové skupiny, jmenovitě Kryštof Krýzl, Filip Trejbal a Martin Vráblík zatím jen ladí optimální formu pro listopadové závody ve finském Levi. Trejbalovi s Krýzlem přijde takový trénink na evropských ledovcích obzvláště vhod, neboť funguje také coby aklimatizace po absolvování tréninkového kempu v Chile. Osmnáctidenní přípravu ve vysoké nadmořské výšce si oba pochvalovali a zrovna tak byli spokojení i jejich osobní trenéři Luděk Strejček a Petr Lajkeb. "Hodně jsme trénovali sjezd a super-G, tak věřím, že mi to pomůže v superkombinaci," komentoval chilskou anabázi slalomář Trejbal. Faktem je, že pokud se v kombinačním sjezdu neumístí v elitní třicítce, nemůže ani při slušně zajetém slalomu pomýšlet nijak vysoko. Přesto je Trajbalovým hlavním cílem průnik do top 30 světových slalomářů. „Potřeboval bych bodovat v několika závodech po sobě, třeba být jednou do desítky a dvakrát do patnáctky. A byl bych tam.“ Není to utopie, Trejbičovo loňské maximum se rovná čtrnáctému místu v GaPaa devatenáctému ve Schladmingu. Tam dokonce ve druhém kole zaznamenal třetí nejlepší čas ze všech závodníků.

Sjezd_CR_Krystov_Kryzl

Podle FIS bodů je ale českou slalomářskou jedničkou v tuto chvíli možná trochu překvapivě Kryštof Krýzl. „Vloni jsem se stal mistrem Chorvatska a Německa a sezonu jsem ukončil jako sedmatřicátý slalomář světového žebříčku. To je pro kluka, který na svěťák zatím koukal jen v televizi, něco jako zázrak,“ pochvaluje si loňskou sezonu Krýzl. Stejně jako Trejbalovi i jemu se moc líbila příprava v Chile. „Bylo tam minimum lidí na sjezdovkách, měli jsme volnost, podmínky byly super," dodal a vytkl si smělý cíl - na mistrovství světa by chtěl v superkombinaci skončit do 15. místa. Stejně jako Ondřej Bank a Martin Vráblík zůstává i Krýzl pro tuto sezonu u značky Elan, s jejímž zázemím jsou všichni tři sjezdaři spokojeni. S Elanem dokonce v létě chvíli koketoval i Filip Trejbal, nakonec však na další dva roky podepsal Dynastaru, což je prý vzhledem k jeho silovému pojetí jízdy stále nejlepší volba. Jedna věc však bude všechny čtyři borce přece jen spojovat i po stránce vybavení. Jsou to Ondrou Bankem navržené a českým výrobcem zhotovené sjezdové brýle Vagus. S unikátním designem se prý rychle ztotožnili všichni členové tréninkové skupiny a s úsměvem dodávají: „Snad v nich bude i něco vidět.“


E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Ondřej Katz / 18-10-2008
Ondřej Katz
Ondřej Katz šéfredaktor
 • Šéf tištěného čísla, bez kterého by to ne(vy)šlo!
 • Když nepíše, lyžuje! Jenže on píše hodně...
 • uvod-3.jpg
 • Jizerská 50 (foto: Ota Mrákota)
 • kamera-1.jpg
 • Šárka Pančochová
 • sedlo.png
 • SKC_2011_1.jpg
 • skiareal-lipno-vrchol-kramolin.jpg
 • MS Schladming 2013
 • GS.jpg
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit