Comeback děravých Fischerů

Děravé fischerky jsou zpátky na scéně. A tentokráte se nemají z výhod tohoto “nejnovějšího” objevu těšit pouze slalomáři, nebo naopak pouze sjezdaři, ale všichni závodníci firmy Fischer, od sjezdařů po běžkaře, od Streitbergera po Bauera.
fischer_buraco.jpg
Ano, je to tak. Po loňské sezoně v níž si firma Fischer oťukala trh svými děravými slalomkami, se její konstruktéři rozhodli udělat díru takřka do všeho co jim přišlo pod ruku. Po pětadvaceti letech se tak začínáme opět setkávat s faceliftem, který už jednou bílé pláně spatřil – tentokrát se však díra vyskytuje jak u lyží pro rychlostní disciplíny, tak premiérově i v bílých stopách. Pro dříve narozené fanoušky sjezdového lyžování to musí být doslova deja vu, vždyť lyže s děravou špičkou slavily ve sjezdu úspěchy už na přelomu 70. a 80. let. Konstruktéři fabriky v Riedu tenkrát způsobili svým nekonvenčním myšlením pěkný poprask, ale hvězdy světového lyžování jako Franz Klammer, Ken Read či Steve Podborski si tento počin nemohly vynachválit. A Harti Weirather si na nich v roce 1982 vyjel titul světového šampióna! Už samotný loňský comeback lyží s dírou ve špičce byl velkým překvapením, a to se přitom využívaly pouze v točivých disciplínách. Ubrání hmoty prostě vyústilo v nižší hmotnost špičky, což se slalomářům líbilo. Podle testů se navíc stejný postup příznivě projevuje také na aerodynamice lyží. "Pilně jsme testovali, a to jak na sněhu, tak v tunelu a ukázalo se, že ten otvor ve špičce má na rychlost lyže pozitivní vliv, takže už dál neváháme. Půjdou na start," prohlásil sebevědomě race director Fischeru Siegi Voglreiter krátce před tím, než nové Fischerky putil do světa. Slavit velký návrat vítězného konceptu starého pětadvacet let se měl již na mistrovství světa ve Val d'Isére, ovšem tam braly vavříny jiní, takže čas děravých slalomek má teprve přijít. 

Stejně jako čas děravých běžek. Toto řešení, pokud je nám známo, nemá na rozdíl od sjezdovek inspiraci v historii a snad proto ho také firma Fischer představila až na základě úspěšných testů svých sjezdových modelů. Možná o to více si ale od něho lyžařští šéfkonstruktéři slibují. Běžka Nordic Hole Ski s téměř deseticentimetrovou dírou ve špičce, určená výhradně pro bruslení, spatřila světlo světa nedlouho před mistrovstvím světa v Liberci. To prý proto, aby ji ti nejlepší mohli v průběhu šampionátu testovat a případně s ní i odstartovat do závodu. Tak alespoň znělo prezentované přání firmy Fischer. Ovšem ve skutečnosti prý bylo téměř jisté, že v Liberci se běžka objeví maximálně na tiskové konferenci uspořádané na její počest, neboť do závodu si jí nikdo ze špičkových závodníku (jen ti měly nový model k dispozici) obout nedovolí. "Přece jenom by to byl risk. Je to úplně nová lyže, absolvoval jsem s ní před MS nějaké tři čtyři tréninky. Nejsou ještě opravdu vytestované. Pochybuji, že si je někdo po tak krátké době odváží vzít přímo do závodu," říkal k tomu na prezentační tiskové konferenci nejlepší český lyžař Lukáš Bauer, kterého si výrobce po jedenáctileté spolupráci hýčká jako jednu z největších hvězd ve své "stáji" a poskytuje mu nejnovější "kousky" ze své produkce.

Lehčí, přesnější, klidnější

A v čem konkrétně mají nové běžky fischerky v budoucnu oslnit? Jsou asi o pět gramů lehčí než podobné závodní typy – 182 centimetrů dlouhá lyže s novou konstrukcí váží jen 980 gramů. Mají lépe držet stopu a při běhu tolik nevibrovat do stran, čímž závodníkům ušetří více sil. Bauer si zatím netroufá hodnotit, jak velký přínos mohou nové lyže mít. "Těžko říci, jestli po tak dlouhém vývoji je možné na lyžích vymyslet ještě něco opravdu převratného. Víc než na vzhledu záleží na konstrukci lyže, její struktuře a skluznici. Ale každopádně i tento model chci mít samozřejmě k dispozici."

Lyžař z Božího Daru nové lyže dostal před mistrovstvím světa a několikrát na nich trénoval na soustředění v Harrachově. Byl prý dost překvapený, když revoluční model dostal poprvé do ruky. "Nejprve mě napadlo, jestli třeba při hromadných startech nehrozí, aby vám někdo zapíchl hůlku do té díry ve špičce. Pak jsem zkoušel i to, jestli špička není křehčí, ale ohnul jsem ji až k zemi a nic se nestalo. Pořád zůstává hodně odolná," vyprávěl Bauer. "První dojmy byly asi takové, že jsem výrazný rozdíl mezi novou lyží a staršími modely necítil. Bylo to ale také o tom, že v Harrachově nebyly úplně ideálně upravené tratě a tato lyže se podle mě hodí vyloženě na tvrdý podklad," poznamenal Bauer. Podobné postřehy z nové lyže měl i šéfservisman České reprezentace Jan Pešina. I on měl nejprve strach z toho, jestli se do děr v lyžích nebudou dostávat hůlky soupeřů, po krátkém testování se však víc než holí bojí opačné části výstroje a sice patek. "Když se konec cizí lyže dostane do otvoru, nebude daleko k pádu", myslí si. "Druhým otazníkem je již zmíněná křehkost, ale vzhledem k tomu, že špičku lze ohnout prakticky až ke skluznici a nic se neděje, nebude v tom problém." Každopádně bude zajímavé sledovat, kdy se nový model poprvé objeví v závodě a kdo z lyžařů se k tomu odhodlá jako první. Bude to Lukáš Bauer? Je to možné, ovšem může se tak stát za hezkých pár měsíců, nebo třeba let. Špičkový závodníci typu Bauera vozí na závody na padesát párů lyží, přičemž pro samotný závod vyberou zhruba čtyři modely, podle kterých volí až krátce před startem. A kdy sáhne trio Bauer, Fousek, Pešina právě po děravé novince, to je zatím ve hvězdách. 
 • Lyžování v Itálii - široká nabídka lyžařských zájezdů do Itálie
 • Článek má tyto nálepky technika
  E-mail:
  Váš text:
  (max 800 znaků)
  Kolik je 2x3?
  Tyto údaje je nutné vyplnit
  E-mail:
  Váš text:
  (max 800 znaků)
  Kolik je 2x3?
  Tyto údaje je nutné vyplnit
  Jan Klouček / 19-7-2009
  Název:
  Kategorie:
  Místo:
  GPS:
  Vybrat fotografii:
  Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
  Popis:
  (max 800 znaků)
  Kolik je 2x3?
  Tyto údaje je nutné vyplnit
  Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
  Název:
  Kategorie:
  Místo:
  GPS:
  YouTube adresa:
  Vybrat fotografii:
  Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
  Popis:
  (max 800 znaků)
  Kolik je 2x3?
  Tyto údaje je nutné vyplnit
  Název:
  Typ inzerce:
  Nabídka Poptávka
  Cena:
  Telefon:
  E-mail:
  Kraj:
  Kategorie:
  Přidat obrázek 1:
  smazat
  Přidat obrázek 2:
  smazat
  Přidat obrázek 3:
  smazat
  Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
  Popis zboží:
  (max 800 znaků)
  Kolik je 2x3?
  Tyto údaje je nutné vyplnit