Mladík, jenž na sjezdovce zranil dívku, byl osvobozen

Prachatický soud dnes zprostil obžaloby muže, který při lyžování vážně zranil sedmiletou dívku. Podle soudu nespáchal trestný čin. V Česku je to poprvé, co někdo za podobné ublížení na sjezdovce stanul před soudcem. Mladíkovi za ublížení na zdraví hrozily až dva roky vězení. Státní zástupce, který navrhoval podmíněný trest, se proti rozsudku na místě odvolal. Případ tak bude řešit krajský soud.
uraz.jpg

Devatenáctiletý Jakub Závora v únoru při večerním lyžování v šumavském skiareálu Zadov srazil sedmiletou dívku, která na sjezdovce Kobyla dojížděla k turniketům. Jejího otce ještě minul, ovšem před dívkou už nestihl zabrzdit. Pěstí, v níž svíral hůlku, jí narazil do boku tak nešťastně, že dívka skončila na operačním sále. Lékaři jí museli vzít roztrženou slezinu. Otec holčičky poté na mladíka podal trestní oznámení.


"Kdyby nebyla neprodleně operována, hrozilo větší a větší nebezpečí smrti vykrvácením do břišní dutiny," uvedl soudní znalec František Vorel. Dívka si ponese kvůli oslabené imunitě trvalé následky do konce života.


Případ zabral kriminalistům několik měsíců. Vyšetřovatel nakonec dospěl k závěru, že mladík vlivem rychlé a riskantní jízdy nestačil včas zareagovat a děvče porazil. Dopustil se tak ublížení na zdraví, byť neúmyslného. "To, co se stalo, je mi líto. Nejsem si vědom, že bych se něčím provinil. Pravidly jsem se řídil," řekl před soudcem Závora.


Na Zadově stejně jako v ostatních lyžařských střediscích v ČR visí pokyny a pravidla, jak se má lyžař na sjezdovce chovat. Etický kodex je ale pouze doporučením. Zákon, jak se má jezdit na lyžích, Česko nemá. Podle žalobce Josefa Fraška musejí ovšem i amatérští lyžaři dodržovat pravidla Mezinárodní lyžařské federace (FIS), která nařizuje, jak se má na sjezdovkách jezdit, aby neohrožovali ostatní a nevznikaly úrazy.

Obžalovaný je ale podle Fraška nerespektoval i přesto, že absolvoval instruktorský kurz lyžování. "Lze jim dát stejnou váhu jako pravidlům na silnici," uvedl státní zástupce. Žalobu opřel i o zářijové rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle kterého se dá ublížení na zdraví z nedbalosti považovat za trestný čin i při činnosti, která není upravena zákonem.


Obhájce Josef Dvořák nezpochybnil, že mladík úraz způsobil, porušení pravidel k jeho odsouzení však nestačí. "Nejsou závazná, jen doporučující," řekl v závěrečné řeči. Podle něj je navíc značným rizikem to, že otec vzal svou malou dceru na večerní lyžování na těžkém sněhu a ještě jel za ní. "Doprovázel ji způsobem, který je proti pravidlům stanovených pro instruktory. Zdůrazňuji, že on je instruktorem," uvedl Dvořák.


Soudce Jiří Mühlstein rozhodnutí odůvodnil tím, že obžalovaný se podle důkazů a z výslechu svědků nechoval nijak abnormálně vůči ostatním. "Neprokázalo se, že by se pohyboval jízdou, která by vybočovala z běžného stylu," uvedl soudce.


Podstatně více zkušeností s podobnými případy má rakouská justice. Alpská lyžařská střediska každoročně navštíví miliony lyžařů, proto jsou tam úrazy při lyžování velmi časté. V posledních letech navíc jejich počet výrazně narůstá, protože mnoho lyžařů se chová stále agresivněji a bezohledněji. Proto je i množství případů, kdy jsou úrazy na lyžích řešeny před soudy, značné. Jsou to ročně stovky případů, řekl vídeňský advokát Alexander Pajor. Rozsudky jsou různé - od peněžité pokuty, přes povinnost nahradit způsobenou škodu, až po tresty odnětí svobody.


V případě zranění způsobeného nedbalostí může být pachatel odsouzen až k šesti měsícům vězení. Pokud způsobí dokonce smrt, může trest dosáhnout až tří let vězení. Přitěžující okolností je to, když viník způsobil nehodu pod vlivem alkoholu. Už delší dobu se diskutuje i o povinném užívání ochranných přileb na sjezdovkách, uzákoněno to zatím ale ještě nebylo.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
ČTK / 3-12-2008
 • Ski areal Kamenec.JPG
 • saska-oblouk-1.jpg
 • Takhle ISPO nijak velce nevypadá, ale za otáčivými dvěřmi čeká na 2 300 vystavovatelů z 50 zemí na výstavní ploše 140 000 m2. Tak snad stihneme vše důležité.
 • Titulka.jpg
 • Bauer.jpg
 • sarka.gif
 • Kateřina Neumannová byla jednou z nejvýraznějších tváří značky Madshus
 • aparthotelpodzakletym_03.png
 • Reprezentace míří na sever Evropy.
 • 01-titulka-ski-online08-1.jpg
 • intersport-myslbek-zvenku-2.jpg
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit