Neumannová se loučí ve velkém stylu

Lyžařka Kateřina Neumannová dnes obhájila na mistrovství světa v Sapporu titul v běhu na deset kilometrů volnou technikou. Čtyřiatřicetiletá olympijská vítězka tak v posledním velkém závodu své kariéry získala třetí zlatou medaili. Neumannová vyhrála s téměř půlminutovým náskokem před vítězkou skiatlonu Olgou Zavjalovovou z Ruska, třetí byla Italka Arianna Follisová.

Lyžařka Kateřina Neumannová dnes obhájila na mistrovství světa v Sapporu titul v běhu na deset kilometrů volnou technikou. Čtyřiatřicetiletá olympijská vítězka tak v posledním velkém závodu své kariéry získala už třetí zlatou medaili. Neumannová vyhrála s téměř půlminutovým náskokem před vítězkou skiatlonu Olgou Zavjalovovou z Ruska. Třetí byla nečekaně Italka Arianna Follisová, která má spíš pověst sprinterky. "Možná to podle výsledku tak vypadá, ale jednoduché to rozhodně nebylo," řekla po závodu v rozhovoru pro Českou televizi Neumannová. "První kolo jsem jela s minimálním náskokem, to nic neznamenalo," uvedla. Do druhého kola se prý snažila držet tempo. "To ostatní spíš odcházely," podotkla.

Ve chvíli, kdy dostala informaci o náskoku 15 sekund a věděla, že má ještě síly jet, řekla si - to nesmím pustit. "Když mi zahlásili před cílem půl minuty, zdálo se mi to neuvěřitelné," připustila. "Bylo to příjemné, mohla jsem si dovolit jet trochu na jistotu, ve sjezdu jsem si připlužila. V konci jsem byla hodně unavená, ale bylo to tak trochu s úsměvem," řekla. Po jejím stříbru ze skiatlonu a bronzu sprinterské dvojice Dušan Kožíšek, Milan Šperl má Česká republika již třetí cenný kov z MS a je zatím pátá v medailové bilanci. Údajně kvůli zdravotním problémům do závodu nenastoupily Finky Kaisa Saarinenová a ani Virpi Kuitunenová, jasně vedoucí žena Světového poháru. Ta v Sapporu vybojovala dvě medaile ve sprintech, ale v nedělním skiatlonu se jí nedařilo.

Neumannová začala závod skvěle, na první mezičasu na druhém kilometru vedla o sekundu před Norkou Kristinou Steiraovou, třetí byla Polka Justyna Kowalczyková. Pomalu začala Estonka Kristina Šmigunová, až jako šestnáctá rozjela závod Norka Marit Björgenová. Zavjalovová také začala volněji, ale na třetím kilometru už byla v závěsu za Neumannovou a Steiraovou, bronzovou medailistkou ze skiatlonu.

Zavjalovová věděla, že na Neumannovou neporazí

V polovině závodu Neumannová svůj náskok o více než dvě sekundy zvýšila, na nejrychlejší trojici se snažila dotáhnout Italka Follisová. S formou se na šampionátu nepotkala loni famózní Björgenová, kterou navíc postihl ve sjezdu pád a skončila až dvadvacátá. Ze hry už byla v té chvíli s velkou ztrátou i olympijská vítězka Kristin Šmigunová z Estonska. "Björgenová s Kuitunenovou tady chtěly objet všechny závody, a je vidět, že to není v lidských silách," mínila Neumannová. Zavjalovová v druhé polovině trati zrychlovala a dva kilometry před cílem se dostala o dvě sekundy před Steiraovou. Norku v závěru předstihla ještě Follisová a odsunula ji pod medailové stupně. Neumannová neponechala nic náhodě, fantastickým zrychlením si vytvořila na posledním mezičasu 1700 metrů před cílem komfortní náskok a v podstatě rozhodla závod. Vedení o 26 sekund nemohla už žádná ze soupeřek zlikvidovat. "Jezdí tady ve vynikající formě a na bruslařské desítce nemá soupeřku. Věděla jsem, že bude těžké jí stačit, a věděla jsem, že vyhraje, už dlouho předtím, než dojela do cíle," složila na tiskové konferenci vítězce poklonu Zavjalovová. Stříbro prý pro ni dnes bylo maximem, čeho mohla dosáhnout. "Jednu zlatou už mám, víc jsem nečekala," připomněla svůj triumf ve skiatlonu, v němž Neumannovou jako jediná porazila. Dnes však rodačka z Písku prokázala, že závod na deset kilometrů volně je její famózní tratí, na níž už podesáté stanula na nejvyšším stupni. K osmi vítězstvím ve Světovém poháru v této disciplině přidala už druhé zlato z mistrovství světa.

Ve svém posledním velkém závodu kariéry využila i takřka ideálního počasí a psychické pohody, kterou nalezla po zisku stříbrné medaile ve skiatlonu. Zavjalovovou zdrtila o 26,5 sekundy, Follisovou porazila o 30,2 sekundy a deváté Šmigunové už nadělila skoro celou minutu. "Ta trať byla dělaná přímo pro mě," připustila lyžařka. Po ránu se přitom trochu děsila poletujících vloček. "Ale napadl pouze milimetr, ten podklad byl tvrdý a rychlý," prohlásila. "Navíc mi úžasně šly lyže, sedlo všechno. Když jsem se rozjížděla před závodem, věřila jsem, že to bude dobré," uvedla. Po nevýrazné zimní sezoně byla šťastná ze skvělého rozloučení s poslední vrcholnou akcí kariéry. "Jsem ráda, že jsem se rozloučila takhle na úrovni, zatím jsem nepředváděla to, co jsem v létě natrénovala," řekla Neumannová. I kdyby se jí do konce sezony už nedařilo, netruchlila by. "Bylo to dobré loučení," dodala spokojeně.

Další tři české závodnice skončily až za třetí desítkou výsledkové listiny a moc důvodů k radosti neměly. Zbývá jim jen doufat, že ve štafetě to bude lepší. "Přecházím nějakou virózu. V úvodu mi to ještě šlo, ale v závěru jsem měla na zdejší obtížné trati krizi. Závod jsem brala také jako zkoušku na čtvrteční štafetu," přiznala druhá nejlepší česká běžkyně v cíli Ivana Janečková. Eva Nývltová řekla, že dnešní závod byl velmi těžký. "Po nedělní patnáctce jsem byla hodně unavená a dlouho jsem se nemohla rozjet. Teprve až mě dojela Švédka Dahlbergová, tak jsem se dostala do tempa," řekla Nývltová. Helena Erbenová byla zklamaná svým 49. místem. "Vůbec se mi nedařilo. Měla jsem těžké nohy a trápila jsem se takřka celý závod. Věřím ale, že ve štafetě podáme lepší výkon," přemýšlela už o čtvrtečním závodu.

Výsledky - ženy, 10 km volnou technikou:

1. Neumannová (ČR) 23:58,4, 2. Zavjalovová (Rus.) -26,5, 3. Follisová (It.) -30,2, 4. Steiraová (Nor.) -35,5, 5. Kallaová (Švéd.) -43,5, 6. Sachenbacherová (Něm.) -46,0, 7. Roponenová (Fin.) -50,0, 8. Ševčenková (Ukr.) -53,3, 9. Šmigunová (Est.) -57,9, 10. Korostěljovová (Rus.) -58,8.