Ski Challenge: Staňte se králem sjezdů

Studené třesoucí se ruce rychle otírají kapky potu z čela, tlukot srdce již dávno přehlušil všechny okolní zvuky, mozek stále dokola přehrává nejobtížnější pasáže trati. Pekelné soustředění je základem úspěchu, neboť jedno mrknutí v nesprávný čas může znamenat konec jakýmkoliv nadějím. Výdech, nádech a start! Od prvních branek je jasné, že tahle jízda rozhodne o všem! Do konce závodu zbývají minuty, opakovaný start by již nic nevyřešil. Horní část sjezdovky se daří projet přesně podle představ a největší soupeři ztrácí přes tři setiny vteřiny, rozhodující úsek ale teprve přichází...
6-2.jpg

Rozbalit sjezdový postoj, prudce doleva a skok! V tréninku se tahle zatáčka trénovala snad stokrát, k jejímu dokonalému průjezdu však stále něco chybí. Padesátimetrový let možná na první pohled vypadá jako z učebnice lyžování, ovšem po dopadu je jasné, že cenné desetinky zůstaly opět v těchto místech. Do cíle zbývá už jen pět branek a ani jejich bravurní průjezd ve stylu Bodeho Millera nemůže na výsledku nic změnit. Třetí místo je sice příjemné, jenže vavříny drží v rukou soup eř a vítězství v celkové klasifikaci Světového poháru se opět o kus vzdálilo. Za týden ve Val d'Isère bude poslední příležitost složit reparát...

 

Wengen, Kitzbühel, Val Gardena. Střediska, která vešla do povědomí veřejnosti především proto, že jsou pravidelnými pořadateli královské disciplíny lyžařského sportu – sjezdů. Mnoho lyžařských závodníků na celém světě sní od dětských let o tom, že se jednou odrazí ze startovní budky Hahnenkammu, aby za několik minut zabrzdili oSki_Challenge_1 mnoho set metrů níž a vychutnali si zasloužený aplaus tisíců diváků. Jen hrstce z nich se však podaří tento sen uskutečnit. Toho si byla evidentně dobře vědoma televizní stanice ORF, která se proto ve spolupráci s firmou Greentube rozhodla vytvořit lyžařský simulátor Ski Challenge a pustit na start nejslavnějších sjezdů světa kohokoliv, kdo se registruje a má přístup k internetu.

 

Základní filozofie tvůrců ORF Ski Challenge je patrná ještě před stažením a instalací hry. Rakouská veřejnoprávní televize totiž dlouhodobě považuje lyžařský sport za jeden z pilířů svého vysílání, což je způsobeno především enormním zájmem Rakušanů o toto sportovní odvětví. A jelikož v jednadvacátém století nic nefunguje bez reklamy, bylo v ORF před několika lety rozhodnuto investovat do propagace tohoto vysílání a přilákat tak k obrazovkám diváky, kteří do té doby neměli o lyžování ani ponětí. Není třeba dlouho napínat, výsledkem této snahy není nic jiného než právě Ski Challenge, která letos oslaví již čtvrté narozeniny. Ovšem dost teorie, jde se lyžovat. Hru samotnou lze bezplatně stáhnout na adrese http://skichallenge. orf.at/ , kde je sice většina instrukcí v němčině, ale kde se i průměrný, německy nehovořící internetový uživatel za pár vteřin snadno zorientuje. V nouzi lze využít odklik «english summary», pod kterým se skrývá souhrn nejdůležitějších informací v angličtině. Po instalaci, zabírající na disku něco přes 200 MB, bude následovat automatické nastavení grafické kvality hry, které se provede v závislosti Ski_Challenge_2na výkonu počítače, a pak už jen tréninky, kvalifikace a závody. I když tak úplně jednoduché to zase nebude.

 

Soupeřem může být kdokoliv

Ski Challenge je koncipována jako jeden ročník Světového poháru, a tak pokud hru nainstalujete v listopadu, bude na vás po jejím spuštění čekat pouze jedna trať, na které bude možné trénovat, nebo jet kvalifikaci. Ostatní štace budou uzamčeny a k jejich aktivaci dojde až těsně před tím, než na reálné tratě zamíří skuteční závodníci. Závodní mód se pak otevírá pouze v čas skutečných závodů, vždy od pátku do neděle a je přístupný jen závodníkům, kteří se v kvalifikaci dostanou pod určitý časový limit. Čímž se již dostáváme k podstatě celé hry. Simulátor je sám o sobě velmi kvalitní, za grafiku by se nemusel stydět před většinou komerčně prodávaných her, a co se týká hratelnosti, je verdikt stejný. Ovšem nejlepší na něm je, že všechny výsledky zaznamenává na internet, kde jsou porovnávány s ostatními závodníky. To umožňuje nejen sledovat časy v celé virtuální sezoně, porovnávat je s nejlepšími, soutěžit o ceny, ale i vytvářet vlastní týmy a závodit v uzavřené komunitě kamarádů a přátel. Velmi praktická je také možnost vybrat si takzvaného ducha (nejlepší jízda konkrétního hráče), který přesně ukáže, kudy trať projížděli soupeři a kde je tedy nutné se ještě zlepšit. Podobnému účelu slouží i video mód, umožňující prohlížet jízdu až pěti hráčů z libovolných pohledů včetně televizních kamer umístěných podél trati.

 

«Měl jsem strach, jako kdybych umíral,» popisuje dnes devětatřicetiletý Stefan EberharterSki_Challenge_3 pocity, které měl při prvním startu na Hahnenkammu, a jestliže se jeho slova po zhlédnutí televizních přenosů zdají nadnesená, pět minut u Ski Challenge veškeré pochybnosti vyvrátí. Realita, s jakou jsou tratě vymodelovány, je ostatně po internetovém soupeření další silnou stránkou hry. Branky, sjezdovka, okolí i záchranné sítě přesně odpovídají realitě. Snad jen reklamních ploch podél trati ohrožujících náš virtuální život je více, než je zdrávo, ale to lze vzhledem k ceně hry velmi snadno pochopit. V této souvislosti je obzvláště zajímavé především propojení obou světů – počítačového a skutečného, neboť pohled na reálný závod těsně po několikahodinovém tréninku téže trati ve Ski Challenge představuje opravdu nepřekonatelný zážitek. Kritická místa, nájezdy na skoky, prudké změny směrů, to vše je nutné znát stejně dobře jako Hermann Maier a stejně jako v jeho případě ani to nemusí na vítězství stačit…

 

 

POZNÁMKA REDAKCE:

Další ročník Ski Challenge se pojede opět v příští sezoně. V tomto období je možný již jen trénink letos odjetých závodů.

Článek má tyto nálepky sjezdové lyžování odskok
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 23-2-2008
Jan Klouček
Jan Klouček zástupce šéfredaktora
  • pisek-kbs-galerie17-1.jpg
  • Screen Shot 2011-12-09 at 15.16.22.jpg
  • SkiTesting_Lipno-6306.jpg
  • Screen shot 2010-12-06 at 13.14.43.jpg
  • Sy_10-1.jpg
  • petra-1.jpg
  • Screen shot 2011-02-10 at 17.54.54.jpg
  • slopestyle
  • Dopoledne patřil cross dětem
  • IMG_4300.JPG
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit