Wellnes: Umění relaxovat

Určitě už jste slyšeli a pravděpodobně i sami prohlásili, že po vydatné lyžovačce je dobré pořádně zrelaxovat. Ale co je to vlastně relaxace? Řekněme, že je to stav, kdy se z těla uvolňuje fyzické i psychické napětí. Mnoho výzkumů dokázalo, že mezi tělesným a duševním napětím existuje velmi úzký vztah. Jestliže se při relaxaci podaří dosáhnout uvolnění těla, přenáší se toto uvolnění i do oblasti psychiky. Ale zatímco duševního napětí se pouze pomocí vůle dokáže zbavit málokdo, ovlivnit nežádoucí napětí svalů je vlastně poměrně jednoduché.
CAL_LSz_025.jpg

Základem každé relaxace je tedy vždy uvolnění. Uvolnění svalstva má význam nejen jako výchozí stav pro následnou aktivitu – svalový stah, ale i jako fáze nutná pro regeneraci energetických vazeb pro další svalovou činnost. Mimochodem, co je to vlastně únava? Její příčinou není nic jiného než dlouhodobé, nebo rychle za sebou jdoucí svalové stahy, které vedou k vyčerpání pohotových makroergních vazeb ve svalových buňkách a ke kumulaci produktů metabolismu pracujícího svalu. Vznikají tím odpadní látky mající kyselou povahu, čímž mění původně optimální PH. A výsledkem je ta tolik známá bolest ve svalech. Cestou k obnovení schopností znovu podat optimální výkon je pak především odpočinek, ten však může mít mnoho forem a podob.  

Po závodech nebo namáhavém tréninku je určitě vhodné celkové zklidnění organismu. Podle intenzity výkonu lze na závěr ještě zařadit aktivní fázi odpočinku, tzn. lehké cvičení ve formě strečinku, vyklusání (lze na místě, na pásu, vhodný je i rotoped) pro lepší odplavení kyselých látek ze svalu. 30 minut až 2–3 hodiny po zátěži lze dále navázat vhodnou relaxační či regenerační technikou, jako je masáž, sauna, vířivka, perličková lázeň... To je ale vhodné jen v případě, že vás nečeká další závod nebo trénink. Pokud máte jen přestávku mezi dvěma po sobě následujícími výkony, doporučuje se spíš kombinace masážních technik na odstranění únavy a zrychlení regenerace svalů s kombinací technik, které zlepšují prokrvení a prohřátí organismu – tzv. přípravná masáž. Tento druh masáže se v první fázi skládá z hmatů, jež vedou k odstranění únavy, a ve druhé fázi z rychlejších a dynamičtějších hmatů, které aktivují svaly a vlastně celý organismus k lepšímu výkonu. U sjezdařů se takto aktivují zejména svaly dolních končetin, nejvíce namáhané svaly stehenní a svaly v oblasti bederní páteře. 

Saunu až navečer

Pokud už máme po závodě a žádný tvrdý trénink nás nečeká, můžeme si konečně dopřát tu pravou relaxaci aWel_1 znovu nabýt síly na další den. Na celkovou regeneraci organismu skvěle působí teplo v kombinaci s masáží nebo strečinkem. Proto je velmi vhodná sauna, které mnozí z nás na horách tak rádi holdují, ale záleží samozřejmě na individualitě každého člověka a každý by se v první řadě měl řídit svými pocity. Takže pozor, máte-li pocit, že vám sauna moc «nesedne», nenechte se za každou cenu vyhecovat k dlouhý pobytům v potírně a raději volte jinou formu odpočinku. Obecně platí, že tzv. horká fáze by měla trvat cca 8–12 minut (děti max. 8 minut), vhodné je začínat vleže a v posledních minutách prohřívání přejít do sedu, čímž napomůžeme vyrovnání reakce krevního oběhu. Pak následuje rychlé zchlazení pod sprchou či v bazénu (vždy se ale nejprve osprchujte!), pro starší osoby je někdy vhodnější pouhé posezení v ochlazovně, neboť ochlazení tak probíhá pozvolně. Nakonec přichází pasivní odpočinek na lůžku nebo alespoň vsedě po dobu 15–20 minut. Celou sérii se doporučuje alespoň třikrát zopakovat  a na úplný závěr saunování zařadit delší, třeba 30minutový odpočinek na lůžku. Pozitivní účinky saunování jsou zřejmé: prokrvení pokožky i svalů, zlepšení cirkulace krve a odstraňování  kyselých  odpadních látek z organismu. K tomu je důležitý dostatečný příjem tekutin, takže v sauně hodně pijte! Nealko, samozřejmě. 

Vířivku se silicemi

Na saunu může navazovat masáž odstraňující únavu (masáž celého těla), pro hlubší odpočinek lze využít i tak zvané baňkování, jehož základním principem je podtlak. Není to tlak na kůži a svaly jako při masáži, ale kůže a podkoží se naopak vytahuje, čímž se dobře uvolní velmi ztuhlé svaly a fascie. Po sauně je vhodná i masáž ve whirlpoolu, podvodní, perličková, nebo lehké cviky zvyšující pružnost svalů, vhodné je také plavání. Vířivé koupele působí jemnou masáž prouděním vody o teplotě asi 37 °C. Větší tlak vody působí dráždivě, mírnější uklidňuje. Vhodné je použití přísad do koupele, silice působí více relaxačně a některé mají specifické účinky na svaly.  Např. eukalypt či tymián podporují prokrvení, levandule uklidní a citrusové přísady osvěží…


Všechny relaxační techniky je lépe provádět v odpoledních hodinách, aby již následoval pouze odpočinek a vydatný spánek. Důležitý je příjem tekutin a pestrá, vyvážená strava. Vaše tělo vám za  takovou péči určitě poděkuje skvělým výkonem.
Článek má tyto nálepky sjezdové lyžování
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Kamila Bláhová / 24-10-2010
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit