Běžec na lyžích Bauer zahájil sezonu druhým místem

Českému běžci na lyžích Lukáši Bauerovi se mimořádně vydařil vstup do nové sezony Světového poháru, v norském Beitostölenu skončil na trati 15 km volnou technikou druhý. Třicetiletý stříbrný medailista z olympijských her v Turíně dnes nestačil pouze na Němce Alexe Teichmanna, na nějž ztratil 6,3 sekundy. Bauer si dojel pro jubilejní desáté umístění na stupních vítězů v individuálních závodech rovnoměrným tempem, na žádném z mezičasů kromě úplně prvního na jednom kilometru nechyběl mezi nejlepšími pěti.

Lyžař z Božího Daru se pak v závěru přetahoval s Teichmannem o první místo. Ještě tři kilometry před cílem měl blízko ke svému čtvrtému triumfu v SP a před německým soupeřem vedl o více než čtyři sekundy, nakonec měl však více sil právě vítěz Světového poháru za rok 2005. Třetí skončil se ztrátou dalších sedmi sekund Švéd Anders Södergren.

V minulé sezoně zdravotními problémy sužovaný Bauer se dnes dočkal prvních stupňů vítězů v elitním seriálu od ledna 2006, kdy byl na klasické patnáctce druhý v Otepää. Měsíc na to se v Pragelatu dočkal na stejné trati životního úspěchu v podobě olympijského stříbra.

Úspěchu předpokládané české jedničky se v norském mrazu ani nepřiblížili jeho reprezentační kolegové. Nejblíže bodům byl Milan Šperl, jenž ale obsadil 32. místo. Dušan Kožíšek byl 53., hned za ním Jiří Magál a české kvinteto uzavíral 62. Ondřej Horyna.

Pátým místem se dnes blýskl slavný norský biatlonista Ole Einer Björndalen, jenž tak zaznamenal nejlepší výsledek pro domácí běžce. Obhájce celkového triumfu v SP Tobias Angerer skončil osmý.

Závodu se nemohl zúčastnit známý pětatřicetiletý Estonec Jaak Mae, jemuž mezinárodní federace FIS zakázala ze zdravotních důvodů start kvůli vysokým hodnotám hemoglobinu.

Výsledky - 15 km volně:

1. Teichmann (Něm.) 36:31,1 min., 2. Bauer (ČR) -6,3, 3. Södergren (Švéd.) -13,3, 4. Sommerfeldt (Něm.) -15,4, 5. Björndalen (Nor.) -19,1, 6. Livers (Švýc.) -32,9, 7. Gjerdalen (Nor.) -35,3, 8. Angerer (Něm.) -35,5, 9. Eilifsen (Nor.) -35,7, 10. Olsson (Švéd.) -40,5, ...32. Šperl -1:17,9, 53. Kožíšek -1:45,2, 54. Magál -1:48,0, 62. Horyna (všichni ČR) -2:16,3.