ČEZ City Cross Sprint 2016: Trojnásobný král Kožíšek našel přemožitele

Čtvrtý ročník lyžařského závodu ČEZ City Cross Sprint korunoval nového vítěze. Dosavadní trojnásobný šampion Dušan Kožíšek se tentokrát musel sklonit před sílou norského reprezentanta Torjuse Borsheima.
ČEZ City Cross Sprint 2016

„Jsem rád, že jsme se vrátili znovu k Aule Gong. V této části Dolní oblasti Vítkovice má závod mnohem lepší kulisu. Pomalu se nám však otevírají i nová místa, například Hlubina. Takže uvidíme, co bude dál.  Myslím, že letošní ročník byl ze všech čtyř dosavadních ten nejlepší, a to jak z hlediska diváků, tak i počasí.  Byla zde výborná kulisa, fanoušci, i se sněhem jsme se dobře vypořádali. Kromě Čechů byli nadšení i zahraniční účastníci. Je skvělé, že se náš závod dostal do širokého povědomí i za hranicemi. Je to skvělá vizitka běžeckému lyžování v Česku. Stejně tak doufám, že si užili doprovodný program i diváci. A věřím, že Ostrava přijme nabídku uspořádat už pátý ročník tohoto neobvyklého sportovního klání. Pořád je kam se posouvat, takže bych byl rád, kdyby se podařilo v budoucnu třeba uspořádat City Cross Sprint jako Český pohár nebo mistrovství České republiky,“ zhodnotil již uplynulý ročník ČEZ City Cross Sprintu 2016 Martin Kráčalík, ředitel pořadatelské agentury Seven Days Agency. 

Na českého reprezentanta Dušana Kožíška, dosavadního absolutního vítěze závodu ČEZ City Cross Sprint, se letos pořádal doslova hon. Přesto se nikdo moc neodvažoval hovořit nahlas o možném triumfu někoho jiného. „Mluvit o vítězství by bylo hodně ambiciózní, i když by to bylo skvělé. Přece jen Dušan je tu doma, trať i prostředí zná nejlépe z nás. Ale každý závod je jiný, takže uvidíme,“ říkal den před závodem Phillip Bellingham z Austrálie. Sám Dušan Kožíšek však úvahy o jasném vítězství krotil. Po prodělané nemoci a omezeném trénování vnímal, že jeho forma není stoprocentní. „Na lyžích jsem stál před závodem asi jen dvakrát, takže to určitě nebude jednoduché,“ vyjádřil se obhájce titulu Dušan Kožíšek.

Ještě v prvním semifinále nic nenasvědčovalo tomu, že by Kožíšek na čtvrtý titul nedosáhl. Přestože nejrychleji odstartoval Ital Emanuele Becchis, hned v prvním stoupání na most se Dušan Kožíšek dostal do vedení, které už nepustil. Do finále ho nakonec z druhého místa doprovodil Jan Bartoň, nejrychlejší muž kvalifikace. Druhé semifinále pro změnu ovládli dva Norové, Ragnar Bragvin Andresen a Torjus Borsheim. „I když to tak možná nevypadalo, nadřel jsem se, necítím nohy. Na finále zbývá jediná technika, utrhnout se hned od startu a vytrvat,“ řekl Dušan Kožíšek před poslední jízdou. Zato Norové oplývali velkým optimismem. „Jsme v dobré kondici, na oba Čechy si věříme,“ prozradil Andresen.

Atraktivní a ryze česko-norský finálový souboj skvěle rozjeli Seveřané, kteří se hned dostali do čela. Dušan Kožíšek se marně snažil probít z průběžné čtvrté pozice z venkovní dráhy. Naopak Jan Bartoň v druhém kole tvrdě zaútočil na vedoucího Torjuse Borsheima a metr po metru stahoval jeho náskok. Nor však vydržel až do cíle a po třech letech se stal novým vítězem ČEZ City Cross Sprintu 2016. „Cítím se naprosto báječně, byl to skvělý závod od začátku až do konce. Bylo to ale hodně těžké finále. Nejzásadnější bylo, že jsem byl nejrychlejší od prvních metrů a udržel vedoucí pozici. Přesto jsem byl nervózní, aby to vyšlo až do cíle, moc dobře jsem totiž vnímal, jaký souboj se za mnou odehrával. Ale klaplo to a já jsem šťastný. Diváci zde byli úžasní a spolu s netypickými kulisami vysokých pecí vytvořili báječnou atmosféru. V životě jsem v takovém industriálním prostředí nezávodil a určitě na to budu dlouho vzpomínat,“ radoval se v cíli šampion Torjus Borsheim, který si domů odveze krásnou skleněnou trofej.

Nejlepším Čechem se tentokrát stal těsně druhý Jan Bartoň. „Jelo se mi opravdu skvěle, z druhého místa mám obrovskou radost. Na druhou stranu mě i trochu mrzí, že jsem neměl pár metrů navíc. Na Nora jsem určitě měl a dalo se ho porazit. Ale Torjus skvěle odstartoval a já už musel jen dotahovat, což je vždycky těžší. Hrozně jsem vnímal i lidi okolo trati, kteří nás s Dušanem hnali dopředu, skandovali a hecovali. To bylo něco fantastického. Mám dojem, že to byla nejlepší divácká účast, co kdy na City Cross Sprintu byla,“ pochvaloval si stříbrný Jan Bartoň.

Velké drama však nabídl ještě souboj o třetí místo. Pódium nakonec přece jen vybojoval Dušan Kožíšek, když přímo na vrcholku mostu pár desítek metrů před cílem upadl druhý z Norů Ragnar Bragvin Andresen. „Přiznám se, že se necítím moc dobře. Pořád nejsem úplně vyléčený, i finále pro mne na začátku byla hodně vzdálená meta. Takže ze třetího místa mám vlastně radost. I když nemocný jsem startoval i v minulosti a i tak to na první místo kdysi stačilo. Takže jsem možná ve skrytu duše doufal, že mi to vyjde i letos. Ale rychlost mi tentokrát prostě chyběla. Nechtěl jsem ale zklamat fanoušky, kteří sem přišli a chtěli mě vidět závodit. To mě hnalo dopředu. A cíl pro příští rok je tedy jasný, chci získat titul zpět,“ řekl rozhodně Dušan Kožíšek.

Oproti tomu zcela suverénně probíhal závod žen. Favoritka soutěže, česká reprezentantka Sandra Schützová, projížděla jednotlivými koly stylem start-cíl. „Takhle je to nejlepší. Vždy se snažím ujet, abych se vyhnula případné kolizi za mnou. Vítězství mne moc těší, ale dost mne překvapilo, jak moc suverénní bylo. Doufala jsem, že se holky budou víc prát a že to bude větší souboj. Každopádně jsem první, a to se počítá,“ smála se v cíli šťastná vítězka závodu ČEZ City Cross Sprintu 2016. Na druhém místě končila další Češka Jana Adámková, třetí místo urvala Eva Segečová ze Slovenska.

Martin Šonka padal z oblohy, Martin Koukal závodil s lopatou

Diváci si letos rozhodně přišli na své. A to hlavně díky skvělému počasí. Úderem 15. hodiny se tak oči všech návštěvníků mohly upnout k jasné obloze, kde svou fantastickou leteckou show předvedl Martin Šonka. Výkruty, volné pády, nízké přelety. To vše nabídl užaslým divákům ve své freestylové patnáctiminutové sestavě přímo nad vysokými pecemi. Odměnou pro čtvrtého nejlepšího letce závodu Red Bull Air Race 2015 byl dlouhotrvající aplaus a les mávajících rukou, na který Šonka zareagoval originálním vzdušným pozdravem.

O zpestření se postarali i hvězdní účastníci biatlonové exhibice, kde se na start postavila současná bikerská jednička Barbora Průdková, biketrialista Petr Kraus, skikrosař Tomáš Kraus, bývalá biatlonová reprezentantka Zdeňka Vejnarová, paraglidista a vyznavač extrémních sportů Michal Krysta, bývalý běžec na lyžích Martin Koukal, ale také dva zástupci Policie České republiky René Sikora a Jan Materna. Závod často připomínal grotesku, však také jeho cílem bylo zejména pobavit diváky. K vidění tak byla nejen laserová střelba na terč, ale i dřepy či trestná kola za minutý terč. Mnohdy se však závodníci museli vypořádat i s nesportovními překážkami, kdy například Martin Koukal absolvoval svou jízdu bez klasických lyžařských hůlek, zato s lopatou, takže chvílemi připomínal spíše extravagantního kanoistu. Ve finále si to mezi sebou rozdal právě mistr světa v běhu na lyžích Martin Koukal s mistrem světa ve skikrosu Tomášem Krausem. Na souboj však tentokrát nedošlo, oba aktéři projeli cílem ruku v ruce za obrovského aplausu návštěvníků.

Na programu čtvrtého ročníku ČEZ City Cross Sprintu 2016 nechyběla ani tradiční Spanilá jízda v dobových kostýmech, exhibice biketrialisty Petra Krause nebo závod snowbiků. O hudební povyražení se v závěru dne postarala Bubenická show Kuby Kupčíka a Kubabandu, po které následoval koncert kapely United Flavour a vystoupení DJ Frikyho a Martina Svátka. 

Finanční pomoc putuje dětskému stacionáři i handicapovaným sportovcům

Finanční prostředky, které se podaří vybrat po večerním koncertu United Flavour, organizátoři předají Dětskému rehabilitačnímu stacionáři spadajícímu pod Městskou nemocnici Ostrava, při němž působí Občanské sdružení Želvička. To se stará o handicapované děti. Další pomoc se zrealizovala díky generálnímu partnerovi závodu, Skupině ČEZ. Na speciálním trenažéru přímo v areálu závodu mohli návštěvníci během jedné minuty vyjezdit finanční prostředky pro handicapované sportovce, kteří usilují o účast na Malmö Open 2016, což je otevřené mistrovství světa pro sportovce s fyzickým nebo kombinovaným postižením. Díky velkému zájmu návštěvníků Dolní oblasti Vítkovice o tuto aktivitu mohli zástupci Skupiny ČEZ předat občanskému sdružení ABAK-počitadlo šek ve výši 50 000 korun.

Přestože čtvrtý ročník ČEZ City Cross Sprintu 2016 skončil, milovníci běžkování si mohou nyní na vlastní kůži vyzkoušet závodní trať kolem Auly Gong.  Od neděle 7. února po celý následující týden až do neděle 14. února si zde zájemci mohou bezplatně sami zalyžovat, a to denně až do 21 hodin. K dispozici bude i půjčovna lyžařského vybavení.

ČEZ City Cross Sprint 2016 pořádá agentura Seven Days Agency ve spolupráci s Dolní oblastí Vítkovice a v koordinaci a pod záštitou Svazu lyžařů České republiky. Záštitu nad akcí dále převzali primátor statutárního města Ostravy Tomáš Macura, hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová, předseda Svazu lyžařů České republiky Lukáš Sobotka a policejní prezident Tomáš Tuhý. ČEZ City Cross Sprint je zařazen mezi významné akce města Ostravy a Moravskoslezského kraje. Generálním partnerem závodu je skupina ČEZ.

Článek má tyto nálepky česko běžky sport
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Tisková zpráva / 7-2-2016
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit