První zlato na MS získala finka Saarinenová

První zlatou medaili na libereckém mistrovství světa dnes v běhu na 10 kilometrů klasickou technikou získala Finka Aino-Kaisa Saarinenová. Nejlepší česká běžkyně Kamila Rajdlová obsadila v areálu ve Vesci 25. pozici. Saarinenová tak necelé tři týdny po svých 30. narozeninách dosáhla na své první individuální světové zlato v kariéře.
sarin.jpg Mistryně světa ze štafety z minulého MS a bronzová medailistka z týmového sprintu turínské olympiády v roce 2006 porazila v jediném ženském závodu s intervalovým startem ve Vesci o 4,2 sekundy Mariannu

Longaovou z Itálie. Třetí s odstupem 11,5 sekundy skončila Polka Justyna Kowalczyková, jež se na třetím mezičasu jako jediná v průběhu závodu dokázala nakrátko dostat před Saarinenovou.

Finka okamžitě po začátku závodu vedla a dokázala i odrazit nápor Longaové, která ve finiši neuvěřitelně zrychlila. Naopak očekávaný atak nepřišel od Kowalczykové, které v posledních dvou kilometrech zjevně došly síly a nakonec ji předstihla i Italka Longaová. Přitom Kowalczyková vstupovala do premiérového závodu libereckého mistrovství jako největší favoritka, protože vyhrála poslední dvě klasické "desítky" ve Valdidentru i Otepää.

Naopak Saarinenová udržela vysoké tempo a zjevně ve výtečném rozpoložení protnula cílovou čáru v nejlepším čase. "Jelo se mi fantasticky. Byla jsem uvolněná, cítila jsem se lehce. Vydala jsem ze sebe to nejlepší," pochvalovala si Saarinenová.

Bez medaile zůstala vítězka letošní Tour de Ski Virpi Kuitunenová, která na čtvrtém místě ztratila na svou vítěznou krajanku 17,1 sekundy. V cíli však Kuitunenová jako první gratulovala Saarinenové, která se slzami v očích svoji kolegyni z reprezentace objala.

Domácí běžkyni Rajdlové nevyšel před slabou návštěvou 5300 diváků útok na vysněnou elitní patnáctku a v cíli na Saarinenovou ztratila přes dvě minuty. "Jela jsem tak, na co asi v současné chvíli mám. Kdybych byla ve dvacítce, bylo by to lepší, ale s jízdou jsem spokojená," uvedla Rajdlová. Ivana Janečková obsadila 43. místo, Eva Skalníková 45. a Eva Nývltová 56. pozici.

Běh žen na 10 km klasicky:

1. Saarinenová (Fin.) 28:12,8 min., 2. Longaová (It.) -4,2, 3. Kowalczyková (Pol.) -11,5, 4. Kuitunenová (Fin.) -17,1, 5. Ševčenková (Ukr.) -29,0, 6. Steiraová (Nor.) -46,3, 7. Muranenová (Fin.) -1:04,7, 8. Išidaová (Jap.) -1:07,1, 9. Rennerová (Kan.) -1:16,2, 10. Johaugová (Nor.) -1:20,9, ...25. Rajdlová -2:07,7, 43. Janečková -3:12,9, 45. Skalníková -3:18,7, 56. Nývltová (ČR) -4:10,4.
Jan Klouček / 19-2-2009
Jan Klouček
Jan Klouček zástupce šéfredaktora
  • Start čtvrtého ročníku SKImagazín skiatlonu pořádaného za podpory firem Atomic a Salomon.