Lyžaři doplní adrenalin na Adrenalin cupu

Vypadá to, jako by lyžaře obyčejné letní sporty nudily a přípravu si potřebují rozehnat něčím "zajímavějším". Jinak si totiž lze jen těžko vysvětlit, že startovní listina 16. ročníku patrně nejznámějšího extrémního štafetového závodu u nás vypadá jako přihláška na soustředění Svazu lyžařů. Kryštov Krýzl, Dušan Kožíšek, Aleš Razým nebo Šárka Sudová, ti všichni se letos postaví 23. června v Ostravici na start. A to ještě účast zvažoval Tomáš Kraus, Filip Trejbal nebo Dušan Kožíšek.
Kryzl_2012_KUTZBUEHL.jpg
Pro prezentaci letošního ročníku Adrenalin cupu, extrémního závodu, ve kterém čtyřčlené týmy musí zvládnout postupně 16kilometrový výběh na Lysou horu, 5,5kilometrový paraglidingový let, 34,5 kilometrovou "projížďku" na horském kole a pětikilometrový sjezd říčky Ostravice si pořadatelé symbolicky zvolili prostor pražské Skydive Areny, kde přítomné novináře nejprve ve speciálním tunelu vyslali do oblak, aby jim v vzápětí oznámili, že mezi těmi, kdo se v rámci letošního závodu spustí z vrcholu Beskyd směrem přesně opačným, nebude chybět třeba dobrodruh a muž, který má za sebou třeba i přelet celých Alp Jan Škrabálek. Ale zdaleka nejen on a plejáda lyžařů není úplným výčtem hlavních hvězd závodu. Při jejich představování nesmíme zapomenout třeba na vodního slalomáře Jaroslava Volfa, bikerku Terezu Huříkovou nebo běžce a horolezce Jana Říhu, vůbec prvního nevidomého sportovce na startu závodu. Ten absolvuje 16kilometrů dlouhou trať vedoucí nepříjemným horským terénem a končící až na vrcholu Lysé hory v doprovodu vodiče Tomáše Martináka. „Adrenalin Cup je pro mě výzvou, a tak to jedu zkusit. Běžel jsem dvakrát maraton a několik půlmaratonů, takže naběháno mám. Běh do vrchu, kde se střídají různé terény, bude ale moje premiéra. Taktika je taková – nepřepálit start a šetřit síly tak, aby vyšly až do konce. Jde hlavně o bezpečí, když to bude riskantní, prostě půjdu pěšky,“ líčí své plány Honza Říha, v jehož štafetě finišuje na kajaku 78letý borec Jaroslav Kappel.

Běžeckou disciplínu se kromě Honzy Říhy vybral i Kryštof Krýzl, česká sjezdařská jednička, který poběží za nadační tým Táta a máma. Pětadvacetiletému talentu, který letos na českých svazích znovu potvrdil své kvality, prý kolo moc nesedí a tvrdí, že při dalších dvou disciplínách by se nejspíš zabil. „Do Beskyd nejedu vyhrát, i když obvykle je to můj cíl. V tomhle případě budu rád, když doběhnu do cíle – to bude moje vítězství,“ usmívá se Krýzl, který vnímá Adrenalin Cup spíš jako zpestření letní přípravy. „Je to pro mě zajímavá akce a příjemná společenská událost,“ dodává Krýzl.

Tým, ve kterém pojede vodní slalomář Jaroslav Volf, bude mít v závěru své štafety skutečné eso. Volf, který spolu s Ondřejem Štěpánkem nedávno vybojoval zlato na mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Augsburgu, se teď připravuje na OH v Londýně. „Trenér o mém startu v Beskydech ještě neví, ale určitě by měl radost, že sportuju i o víkendu. Do závodu dám všechno, nepojedu to tam přece zbytku týmu pokazit. Šetřit se budu maximálně na večerní party,“ směje se Volf, který má Adrenalin Cup rád kvůli skvělé atmosféře týmového závodu a taky perfektní organizaci. „Kdybych měl hodnotit obtížnost řeky, řekl bych, že je spíš lehčí, slalomová pasáž už trochu těžší, skok z rampy na startu docela adrenalin a doběh s lodí na rameni je vyložený masakr,“ popisuje své zkušenosti z Adrenalin Cupu Jaroslav Volf.

Na svůj třetí start v extrémním závodu čtyřčlenných štafet se chystá Tereza Huříková, česká top bikerka, která se momentálně řadí k elitní dvacítce světového poháru. „Loni jsem si užila závod naplno, protože počasí konečně přálo i padáčkářům. Měla jsem skvělé týmové parťačky, na které se letos už moc těším.“ O jiných disciplinách než je MTB zatím Huříková neuvažuje. „Je fakt, že běhám, ale na Lysou si nechám zajít chuť, to se radši půjdu utopit na kajaku. Vzduch by byl fajn, ale zato s tragickými následky,“ stírá Tereza Huříková pochybnosti o tom, co je její královskou disciplínou.

Jiné varianty než MTB nepřipouští ani Jan Škarnitzl, úřadující mistr republiky a vedle Volfa další z nominovaných na OH v Londýně, který se objeví v Beskydech. „Po loňské úspěšné premiéře jsem strašně rád, že se i letos budu moci Adrenalin Cupu zúčastnit. Jestli nadcházející ME v Moskvě vyjde podle mých představ, těším se, že se pustím do trochu jiného závodu. Baví mě být platným členem týmu, pro jednou nejet jen sám na sebe a poměřit se se soupeři v nekonečném stoupání s následným vražedným sjezdem,“ říká Škarnitzl, který v loňském roce pomohl svému týmu k vítězství. „Loni se nám podařilo vyhrát, a tak doufám, že se i letos popereme o vítězství,“ dodává mladý zkušený borec Škarnitzl.

Adrenalin Cup, který letos znovu startuje také jako Mistrovství republiky extrémních závodů štafet, ale není jen o sportovních hvězdách. Sportovci – neprofesionálové tvoří tu hlavní část startovního pole a i oni dávají tomuto extrémně náročnému závodu tvář a prestiž. Každý rok padá rekord v počtu registrovaných týmů. Loni jich bylo celkem 56.

Ve spolupráci s Nadací Táta a máma organizátoři každoročně přispívají na děti z dětských domovů – tentokrát půjde o děti z Frýdku – Místku a Havířova. Nejen pro ně bude v sobotu nachystán bohatý doprovodný program a závěrečná After Party. Adrenalinový víkend ale začíná už v pátek večer Warm Up Party. Adrenalin Cup 2012 pod záštitou moravskoslezského hejtmana Jaroslava Palase, za podpory Povodí Odry a sponzorů včetně generálního partnera akce, portálu SMS.cz, tradičně organizuje Seven Days Agency.

Propozice závodu:

  • Běh do vrchu 16 km – převýšení 1145 m
  • Paragliding 5,5 km – převýšení 925 m
  • Mountain bike (MTB) 34,5 km – převýšení 1430 m
  • Kajak 5km – převýšení 65 m – 15 branek, skok do vody z rampy, eskymácký obrat
Závodníci se mohou přihlásit na internetových stránkách http://adrenalincup.com, kde je možné získat podrobné informace o závodnících, jednotlivých disciplínách nebo si prohlédnout trasu celého závodu ve 3D animaci.
Článek má tyto nálepky akce/výstavy
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 4-6-2012
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit