V Alpách se začíná lyžovat, ale jen ve vyšších polohách

Teplý podzim, který v současnosti panuje ve střední Evropě, nedovolil zatím naplno rozjet lyžařskou sezonu, protože sníh je jen v nejvyšších polohách Alp, v nižších a středních výškách hor stále chybí. Vleky a lanovky už ale spustila některá nejvýše položená střediska ve Švýcarsku, Francii a Itálii. Výhodu mají ta, která mají ledovec, jako například francouzské Tignes. S lyžováním ani ve vyšších polohách se však zatím nedá počítat na Slovensku ani v Německu. Velké zlepšení neslibuje ani meteorologická předpověď na nejbližší období.
dsfds.jpg

Zalyžovat si už nyní lze ve Švýcarsku, kde některá vysoko položená lyžařská střediska spustila letos své vleky a lanovky o měsíc dříve než obvykle a jsou tam podmínky srovnatelné s vrcholem lyžařské sezony. Ve Svatém Mořici na východě země se otevřely některé lyžařské úseky už 18. října a dříve se začalo lyžovat i na několika místech zermattského areálu, který těží z přítomnosti ledovce. V provozu je asi 44 kilometrů sjezdovek a v nejvyšších polohách leží podle švýcarského Institutu pro výzkum sněhu a lavin (SLF) až 160 centimetrů sněhu.


Velmi dobré sněhové podmínky jsou ve středisku Verbier v kantonu Valais, kde leží od nadmořské výšky 2200 metrů sníh ve vrstvě 35 centimetrů. V ledovcové oblasti Saas Fee na jihu alpské konfederace ve výšce nad 2500 metrů nad mořem je 90 až 150 centimetrů prašanu.


Lyžařská sezona začala i v některých italských výše položených střediscích. Podle internetových stránek ifyouski.com si přijdou nedočkaví lyžaři na své zejména ve střediscích Bormio, Cervinia či Senales.


V okolí Bormia, kde sněhová pokrývka místy dosahuje až 110 centimetrů, je nyní k dispozici asi pět kilometrů sjezdovek. Předpovědi počasí na dnešek slibují další sněžení. Na svazích kolem Cervinia milovníci zimních sportů naleznou 35 až 165 centimetrů bílé pokrývky. Podle ifyouski.com nabízí "fantastické" podmínky ledovec Plateau Rosa, kde funguje deset vleků. Na ledovci ve Val Senales leží až 110 centimetrů a předpovědi slibují další sněžení.


Lyžařské komplexy Moena-Alpe Lusia, Cortina d'Ampezzo v Dolomitech, Santa Caterina Valfurva či Plan de Corones v Horní Adiži oznámily, že své svahy otevřou pro lyžaře a snowboardisty 29. listopadu.


Ve francouzských Alpách lyžařská sezona ještě fakticky nezačala. Sníh je kromě ledovců ve výšce 3500 metrů i v polovině listopadu ještě poměrně vzácný a většina lyžařských center začne fungovat až 29. listopadu a začátkem prosince.


Od konce září je otevřeno každodenně středisko Tignes ležící na úpatí ledovce Grande Motte, kde je nyní přes 150 centimetrů sněhu. Použitelných je ale ze 150 sjezdovek jen devět o celkové délce 28 kilometrů.


V Rakousku je v provozu jen sedm středisek, v nichž se lyžuje na ledovcích. I tam se sníh drží jen na vrcholcích a jeho vrstva nepřesahuje 80 centimetrů. Sníh i v nižších polohách hlásí pouze Kaunertalský ledovec. Většina ostatních lyžařských středisek plánuje zahájení sezony až o posledním listopadovém víkendu nebo ještě později.


V Německu si lyžaři musejí na spuštění vleků ještě počkat. V horách se zatím nelyžuje, i když například v okolí nejvyšších alpských vrcholků sněhu přibývá. Na jihu Německa stejně jako ve Švýcarsku má nyní pršet, sněhové přeháňky mohou být až od nadmořské výšky zhruba 800 metrů.
Teplý podzim nedovolil zahájit lyžařskou sezonu ani na Slovensku. Sníh zatím nemají ani nejvýše položená střediska zimních sportů. Na novou sezonu je už přitom většina provozovatelů připravena, sdělili ČTK zástupci středisek. Sjezdovky ale nemohou pro lyžaře připravit, protože k tomu potřebují několikadenní mráz, aby se technický sníh udržel na svazích. Předpovědi meteorologů zatím sněžení, kromě vrcholků hor, neslibují. Celý listopad pravděpodobně zůstane podle meteorologů teplejší.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 13-11-2008
Jan Klouček
Jan Klouček zástupce šéfredaktora
  • SkiTour 2016 (7)
  • Sjezdovka_rakousko.jpg
  • unor_298_361.png
  • Délka holí na běžky, to je oč tu běží
  • 96-99-zillertal-skirijen06-3.jpg
  • Les Arcs a pohled k potěšení.
  • V 9:30 už můžete být ve vířivce!
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit