Rokytnice nad Jizerou chce konečně využít svůj potenciál

Rokytnice nad Jizerou je historicky jedním z nejoblíbenějších lyžařských středisek v Čechách. Bohužel, jeho vývoj v posledních letech by se dal s nadsázkou přirovnat k sněhovým podmínkám, jež v posledních letech v Krkonoších vládnou – každou chvíli jinak a celkově nic moc. Ovšem zatím co počasí neporučíme, kormidlo rokytnického lyžařského areálu se po delší době přece jen podařilo otočit tím správným směrem.
Červená sjezdovka

Svahy Lysé hory mají na české poměry mimořádné parametry jak svojí délkou, tak převýšením, ovšem jak už minulost ukázala, ani to nemusí být záruka nekonečného úspěchu a prosperity lyžařského areálu. Zdejší areál Horní Domky vlastněný tělovýchovnou jednotou Spartak Rokytnice zažíval v posledních letech snad všechno kromě stabilního, konsolidovaného vedení. Naštěstí se blýská na lepší časy.

Řada z těch, kdo do Rokytnice jezdí lyžovat dlouhodobě, asi ví, že tu kdysi byla postavena jedna z prvních moderních sedačkových lanovek v Krkonoších. A později jsme se také mohli dočíst, že se kvůli její výstavbě město zadlužilo a následně se dostalo do potíží se splácením. Ani složité vztahy v samotné tělovýchovné jednotě Spartak Rokytnice v minulosti pozitivnímu vývoji lyžařského střediska právě nenahrávaly, ale podle slov nového ředitele ski areálu Michala Kopeckého se snad situaci podařilo stabilizovat.

“Ski areál je akciovou společností, jejímž jediným akcionářem je Spartak Rokytnice. V minulosti se tak na vedení areálu chtěli podílet snad všichni členové tělovýchovné jednoty a to byla zcela neudržitelná situace. Dnes už jsou naštěstí kompetence jasně rozděleny a já můžu z pozice ředitele areálu prosazovat kroky, které snad lyžařské středisko opět posunou k ekonomické stabilitě,” říká Michal Kopecký, který je ředitelem ski areálu v Rokytnici nad Jizerou od léta 2015. 

Technický sníh, spása i pro Rokytnici

Skipasy on-line

Také v Rokytnici se letos chytili trendu on-line prodeje skipasů. Pro zákazníky to má hned několik výhod. Jednak je skipas zakoupený online levnější, zadruhé se ráno nemusíte zdržovat u pokladny areálu a čipovou kartu si napříště můžete jednoduše nabít z pohodlí domova, třeba jen 20 minut před tím, než se vydáte na sjezdovku.

Podle ředitele Michala Kopeckého bude areál v budoucnu stále více rozvíjet slevový systém realizovaný právě prostřednictvím čipových karet, takže si kromě skipasu levněji pořídíte třeba i oběd na sjezdovce.

K významným počinům nového vedení určitě patří zhruba patnáctimiliónová investice do automatického systému umělého zasněžování. Ten v každém případě vylepšil situaci, jež na jižně orientovaných sjezdovkách areálu Horní Domky v minulosti panovala. V současnosti už je kvalitně zasněžovaná v podstatě celá levá strana areálu (při pohledu z lanovky na Lysou horu) a také značná část červené sjezdovky na opačné straně. V souvislosti s technickým zasněžováním v Rokytnici je ale vždy nutno brát na zřetel, že horní stanice lanovky na Lysou horu, a tím pádem i začátek sjezdovek, leží v první zóně KRNAP, kde technické zasněžování není možné. S tímto “handicapem” se rokytničtí prostě a jednoduše musí smířit.

“Skutečnost, že se vršek našeho lyžařského areálu nachází v první chráněné zóně KRNAP, je z tohoto pohledu nevýhodou. Ale na druhou stranu si uvědomujeme, že nám takto unikátní prostředí do Rokytnice naopak řadu návštěvníků přiláká,” říká Michal Kopecký se zřetelným odkazem na to, že Rokytnice nad Jizerou konečně začíná fungovat jako opravdová turistická destinace a nelze ji tedy hodnotit pouze po stránce lyžařského vyžití. Nicméně schopnost pokrývat sjezdovky technickým sněhem, pokud možno rychle a efektivně, bude do budoucna pro lyžařské areály klíčová. Proto mají v areálu Horních Domků v horizontu několika let vyrůst také dvě retenční nádrže hromadící vodu právě pro účely umělého zasněžování.

Magické slovo "propojení". Ve hře je Harrachov!

Špindlerův Mlýn propojí Svatý Petr s Medvědínem, Pec pod Sněžkou se spojí s Janskými Lázněmi, na Klínovci už se letos lyžuje až do Německa… Jak na tento trend zareaguje Rokytnice nad Jizerou? Dokáže držet v atraktivitě nabídky krok, bude schopna Špindlu či Peci konkurovat? Pokud se ve skutečnost promění plány, jež se zatím pomalu vkrádají na příslušně orazítkované papíry, pak ano. 

Kdo zná západní Krkonoše, ten ví, že do Harrachova je to z Rokytnice přes kopec vlastně jen kousek. Padesát kilometrů sjezdovek, tradičně dobré sněhové podmínky v Harrachově a k tomu slunné jižní svahy Lysé hory… Ano, myšlenka na propojení těchto dvou areálů se donedávna lyžařům mohla jevit jako sen, nerealizovatelná utopie. Ale časy se mění. “První fází takového propojení by musela být lanovka spojující rokytnické areály Horní Domky a Studenov. Ze Studenova už potom do Harrachova může vést sjezdovka a opačným směrem lanovka, je to na druhé straně kopce,” vysvětluje smělé plány ředitel ski areálu v Rokytnici nad Jizerou Michal Kopecký.

Na harrachovské straně už prý byla schválena změna územního plánu, příští rok by do stejného stádia rádi dospěli také v Rokytnici. Výstavba by prý mohla začít v roce 2018, první odhady hovoří o investici ve výši cca 300 miliónů korun. 

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Ondřej Katz / 29-2-2016
Ondřej Katz
Ondřej Katz šéfredaktor
 • Šéf tištěného čísla, bez kterého by to ne(vy)šlo!
 • Když nepíše, lyžuje! Jenže on píše hodně...
 • Salomon Prolink
 • 86bc466755b79a68c261add620390c9c.png
 • 9821b6fd81c8e6ed09429b0cecfde47f.png
 • neumanka.jpg
 • na startu
 • Klara_LakeLouise.jpg
 • V neděli: zleva Holdenerová, Shiffrinová, Velez-Zuzulová
 • Délka holí na běžky, to je oč tu běží
 • 06_09_bauer_skilistop06.jpg
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit