Štafeta věří v medaili, poběží Jakš, Bauer, Magál a Koukal

Vítěznou sestavu nehodlá měnit kouč běžců na lyžích Miroslav Petrásek. Do očekávaného pátečního závodu na 4x10 km na mistrovství světa v Liberci tak nastoupí Martin Jakš, Lukáš Bauer, Jiří Magál a Martin Koukal. Trenér se rozhodl po dnešním tréninku a smetl tak ze stolu spekulace, že Jakše na prvním úseku po jeho nevydařeném výkonu v týmovém sprintu nahradí někdo jiný.
bauer-2.jpg

"Když brankář dostane jednou deset gólů, ten trenér ho musí postavit podruhé. Prostě se to stane, že se nejede dobře, ale důvěra je důležitá," řekl novinářům Petrásek. Svůj krok probíral i s Magálovým koučem Václavem Korunkou. "Také byl proti zasahování do sestavy, která předtím fungovala, to je vždycky riskantní," uvedl Petrásek.


Na Světovém poháru v Davosu v minulé sezoně běžel pro zlato místo Magála Milan Šperl, ale v březnu pak na SP ve Falunu doběhl tým pro bronz ve stejném složení jako nyní. Od té doby Petrásek i členové štafety věří v medaili z domácího MS. Malou trhlinu dostala sestava až po středečním výkonu Jakše ve sprintu. "Věřím, že rozjede štafetu tak, aby Lukáš pak nemusel předvádět excelentní výkon, aby dojížděl soupeře," prohlásil Petrásek.


Český tým chce navázat na bronz z olympijských her v Calgary 1988, kde běželi Radim Nyč, Korunka, Pavel Benc a Ladislav Švanda, a také na třetí místo z mistrovství světa o rok později v Lahti, kde závodili Švanda, Martin Petrásek, Nyč a Korunka. V úterý to bylo přesně dvacet let od této poslední české medaile na vrcholné akci ve štafetě.


Jakš dnes absolvoval trénink s Bauerem, aby se dal do pořádku zejména po psychické stránce. "Líbilo se mi to, ale doufám, že budu mít dobrý pocit zítra," komentoval to Petrásek. "Rozhodně jsem měl lepší pocit než včera, to jsem se trápil," připomenul Jakš nezdar ve sprintu dvojic. Trénoval na Koukalových lyžích s mikrokontaktem. "Ale zítra má být teplo, jiné podmínky, takže všechno může být jinak," uvedl Jakš.


Jeho úkolem bude do druhého úseku přivézt štafetu v kontaktu se špičkou. A bude si muset dát pozor na kolize, neboť při sprintu dvojic na začátku upadl. "Takže mám ujet a přijet v klidu sám na čele," usmíval se Jakš. Je mu ale jasné, že v balíku může dojít na kolize. "Musím si na to dát bacha, chci přijet v balíku a bez problémů," plánoval si.


Jasno o taktice má i trenér Petrásek. "Lukáš se to pokusí roztrhat," nastínil kouč. "Já doufám, že nebudu muset někoho honit, ale nedovedu si představit, že by tam jel někdo jiný než Jakšík," komentoval to Bauer. Je možné, že se na druhém úseku bude útočit. "Nikdo si nechce přivézt Northuga za zády," připomněl Petrásek vítěze skiatlonu a skvělého norského finišmana.


O tempo se zřejmě budou starat skvělí klasici ze Švédska, Estonska nebo Německa. "Nikdo nechce do finiše s Norama," přidal se Bauer. Upozornil, že sám vepředu jet nechce. "To by bruslařům moc nepomohlo, kdyby jeli sami a za nimi se houfovala skupina," uvedl lyžař. "Ale pro Martina (Koukala) by bylo nesmírně špatně, kdyby na posledním úseku nebyl v kontaktu," řekl Petrásek. Podle něj může na medaili aspirovat až osm týmů.


Legraci už si všichni dělají z nepovedeného závodu na olympiádě v Turíně, kde šance na cenný kov zhatil Květoslav Žalčík, který místo Milana Šperla na třetím úseku zapsal do přihlášky Dušana Kožíška. Ten na závod nebyl vůbec připraven a podle toho také štafeta dopadla. "Má zákaz vycházení," neslo se v českém týmu z legrace.


Lyžaře ale může děsit počasí, které dělá starosti zejména servismanům kvůli výběru lyží a mazání. Nikdy se nestalo, že by tak dlouho mohli závodníci používat lyže s mikrokontaktem. "Já bych radši vosk, ale je mi to asi jedno," mávl rukou Bauer nad teplotami lehce nad nulou a vlhkostí 95 procent.


Přeje si spíš změnu počasí na závěrečný závod na 50 kilometrů. "Aby to trochu zmrzlo," uvedl Bauer. Pokud však bude po štafetě unavený, může se stát, že do maratonu ani kvůli dalšímu průběhu sezony nenastoupí.


Bauerovi se ulevilo, když už získal medaili, a věří v druhou. "Teď je něco emotivního, štafeta je úplně jiný závod," řekl Bauer. "Myslím si, že s formou, jakou máme teď, máme šanci bojovat o medaili. Rádi bychom ji získali, aspoň o ni budeme bojovat," slíbil.


Věřil, že přijde rekordní počet fanoušků i díky akci pořadatelů, kteří ke každé vstupence dají druhou za korunu. "Kluci se vytáhli a lidi mohou cítit, že šance není jenom teoretická. Těším se na to," dodal.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 26-2-2009
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit