Na horách začíná zimní sezona, sněhu je dost

Na první nápor nedočkavých milovníků zasněžených svahů a běžeckých stop se před víkendem připravuje většina větších zimních středisek. Na horách leží od 20 do 80 centimetrů sněhu, vlekaři nepřetržitě zasněžují. Přicházející obleva se neblaze dotkne jen malých lyžařských areálů, kde v sobotu a v neděli nebude dostatek sněhu.
spicak.jpg

První lyžaře uvítají o víkendu zimní střediska na Šumavě. V pátek se rozjedou vleky na Zadově, kde leží 30 centimetrů přírodního a technického sněhu. Užijí si také milovníci běžeckého lyžování, v okolí Zadova bude upraveno 15 až 20 kilometrů tras. Hlavně technický sníh umožní spustit sezonu na Špičáku. Běžkaři ale na Železnorudsku zatím příliš dobré podmínky nemají. Stopy upravené nejsou.


Zimní provoz zahájí také několik krušnohorských areálů od Klínovce, přes Boží Dar, až po Bublavu. V Ústeckém kraji začne lyžování od soboty, kdy by se mohli milovníci zimních sportů poprvé svézt třeba na Bouřňáku. Na své si přijdou i běžkaři, upravena bude krušnohorská magistrála.


Lanovky se rozjedou i v Libereckém kraji - v Harrachově, Bedřichově a na Benecku. Sjezdovky pokrývá od 20 do 50 centimetrů promíchaného přírodního a technického sněhu, přicházející obleva by neměla začátek zimní sezony ohrozit. Za sportem mohou vyrazit i příznivci bílé stopy. Rolba projede běžkařskou trasu z Čertovy hory přes Studenov na Voseckou boudu a přes Mumlavskou boudu zpátky do Harrachova.


Nejpozději v sobotu zahájí lyžařskou sezonu také všechna střediska východních Krkonoš a Orlických hor. Největší středisko v zemi Špindlerův Mlýn spustilo vleky a lanovky v průběhu týdne. Na sjezdovkách leží od 20 do 80 centimetrů sněhu. Běžkaře na hřebenech Krkonoš horská služba varuje před lavinovým nebezpečím, které je na druhém stupni z pětibodové škály.


V Pardubickém kraji se svezou lyžaři pouze v areálu Čenkovice na Orlickoústecku. Mohou tam zamířit i příznivci běžeckého lyžování. Na Bukové hoře a Suchém vrchu je pro ně upraveno asi 16 kilometrů tras. Provozovatelé areálu Ski Sněžník v Dolní Moravě na Orlickoústecku zatím na zahájení sezony kvůli nepřízni počasí rezignovali.


Od soboty se budou moci lyžaři projet také po svazích nejvyšších moravskoslezských hor Jeseníků, kde leží až půl metru sněhu. Sjezdovky budou upraveny v Petříkově a v Ramzové. Do terénu tu mohou vyrazit i běžkaři, strojově upravená bude trasa mezi Švýcárnou a Ovčárnou.
Ke spuštění chystají vleky také provozovatelé středisek ve Velkých Karlovicích, na soláňském sedle či na Kohútce na Valašsku, dokonce už od pátku pojedou vleky ve Stupavě na Uherskohradišťsku. Na Pustevny se zase vydají příznivci běžeckého lyžování. Sjezdařům tam zatím sezona nezačne. Vlekaři tam sice zasněžují, ale je teplo a fouká vítr.


Na začátku týdne vypadaly sněhové podmínky dobře i na Vysočině. Předpovědi meteorologů se ale nenaplnily a přišla obleva. V pátek se tak možná rozjede pouze vlek na vrchu Šacberk u Jihlavy.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
ČTK / 27-11-2008
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit