Třetí den MS se radovali Estonci a Američané

Lukáš Bauer vybojoval první medaili pro Česko z libereckého světového šampionátu v klasickém lyžování. Stejně jako na OH v Turíně ho porazil pouze Estonec Andrus Veerpalu. Další dvě dnešní soutěže vyhráli reprezentanti Spojených států amerických. Premiérovou soutěž skokanek na lyžích ovládla Lindsey Vanová, mezi sdruženáři se po odloženém skoku radoval z triumfu její krajan Todd Lodwick.

Bauer se v dramatickém závodu od počátečních mezičasů držel v čele pořadí. Za hustého sněžení na těžké trati ve Vesci se mu však nedařilo na největší soupeře najet výraznější náskok a za polovinou závodu bylo jasné, že si to o titul rozdá znovu s olympijským vítězem Veerpalem.
V průběhu závodu vedl Bauer nejvíc o šest sekund a kilometr před cílem to bylo už jen o několik desetin sekundy. V závěru ale ztratil na estonského specialistu na klasické závody šest sekund. I tak se Bauerovi podařilo získat první medaili z mistrovství světa.

"Samozřejmě jsem strašně šťastný, je to super," rozplýval se Bauer. Před závodem byl prý velmi nervózní. "Jako nikdy. Jestli jste mi říkali, že vypadám v pohodě, tak jsem vůbec nebyl. Je to strašně těžké závodit před domácím publikem," přiznal před novináři. Z dalších českých reprezentantů se umístil na 22. příčce Martin Jakš, třicátý skončil Jiří Magál.

Odpoledne se sdruženáři dočkali skokanské části svého závodu s hromadným startem, která musela být ve čtvrtek kvůli větru odložena. Lodwick udržel vedoucí pozici po běhu a celkem o 2,3 bodu Němce Tina Edelmanna, bronzovou medaili získal Francouz Jason Lamy Chappuis. Nejlepší český reprezentant Pavel Churavý obsadil dvanáctou příčku.

Lodwick se loni v prosinci po téměř třech letech vrátil k vrcholovému sportu a dnes se za to dočkal zlaté odměny. Díky skokům dlouhým 100,5 a 97,5 metru odrazil nápor Němce Edelmanna a ve dvaatřiceti letech se radoval z první individuální medaile na mistrovství světa. Dosud bylo jeho maximem na MS 13. místo ze sprintů před čtyřmi lety v Oberstdorfu a před deseti lety v Ramsau.

Závod Světového poháru vyhrál Lodwick naposledy v roce 2004. "Včera jsem rozhodně byl nejrychlejším běžcem. A dneska někdo nahoře chtěl, abych vyhrál," řekl Američan po životním úspěchu.

Z dělené osmé pozice mohl ve druhém skoku útočit Churavý. Skočil však pouhých 89,5 metru, což bylo o devět metrů méně než v prvním kole, a vypadl z první desítky.

Churavý si stěžoval, že ho ve výborně rozjetém závodě zradily povětrnostní podmínky na ještědském můstku. "Přede mnou nechali delší pauzu, takže jsem měl pomalou stopu. Pak mi navíc foukl vítr z boku. S tím se nedalo nic dělat, přitom na hraně jsem měl pocit, že to byl slušný skok. Smůla je smůla, bohužel," řekl zklamaný sdruženář České televizi.

Jeho týmový kolega Miroslav Dvořák nakonec skončil šestnáctý. Tomáš Slavík po pokaženém druhém kole obsadil 30. pozici a Martin Skopek ze 41. místa po prvním kole skoku nepostoupil do finálové části závodu.

Premiérový mistrovský závod skokanek na lyžích vyhrála Vanová o čtyři body před Němkou Ulrike Grässlerovou, třetí skončila Norka Anette Sagenová. Nejlepší česká reprezentantka Michaela Doleželová obsadila dělené 27. místo, když dosáhla stejného výsledku jako Slovinka Eva Logarová.

Druhá česká závodnice Vladěna Pustková nepostoupila z prvního kola a skončila předposlední, další reprezentantky Lucie Míková a Natálie Dejmková se na startu neobjevily, poté co v týdnu upadly na tréninku a kouč Jaroslav Sakala je do závodu nepustil.